Latvijas Universitāšu asociācija: universitāšu attīstību kavē nepietiekamais finansējums
foto: LETA
2019. gada 6. augustā, 17:11

Latvijas Universitāšu asociācija: universitāšu attīstību kavē nepietiekamais finansējums

Jauns.lv / LETA

Latvijas Universitāšu asociācija (LUA) norāda uz vairākiem iemesliem, kas līdz šim bremzējuši straujāku universitāšu attīstību, piemēram, nepietiekamais finansējums, kā arī zinātniskās darbības un studiju nošķīrums tiesību aktos, informē Rīgas Tehniskās universitātes Sabiedrisko attiecību departamenta direktors Ivars Svilāns.

Latvijas Universitāšu asociācija: universitāšu att...

Latvijas Universitāšu asociācija vērš uzmanību uz to, ka konkurētspējīgu universitāšu attīstība ir komplekss jautājums un būtiskas izmaiņas nav panākamas tikai ar pārvaldības modeļa maiņu. Asociācija norāda uz vairākiem iemesliem, kas līdz šim bremzējuši straujāku universitāšu attīstību.

"Viens no būtiskākajiem kavēkļiem ir ilgstoši nepietiekamais finansējums. Jau gadiem finansējums augstākajai izglītībai un zinātnei netiek piešķirts atbilstoši Augstskolu likumā un Zinātniskās darbības likumā paredzētajam," stāstīja Svilāns.

Viņš skaidroja, ka lai gan ekonomiskā aktivitāte Latvijā ir augusi, finansējums augstākajai izglītībai un zinātnei no 2009.gada, kad tas tika samazināts uz pusi, ir palielinājies tikai minimāli. Tas ierobežo universitāšu iespējas pilnveidot studiju kvalitāti, attīstīt zinātnisko pētniecību un vidi, piemēram, vitāli nepieciešamas infrastruktūras modernizēšanai finansējums jāmeklē citos avotos.

Starptautiskā mērogā konkurētspējīgas augstākās izglītības un zinātnes attīstību Latvijā neveicina arī zinātniskās darbības un studiju nošķīrums tiesību aktos. "Ir jābeidz skatīties uz šiem procesiem atsevišķi, kā tas notiek šobrīd, pastāvot divām atsevišķām tiesību normām - Augstskolu likumam un Zinātniskās darbības likumam," LUA pozīciju skaidroja Svilāns.

LUA uzskata, ka jautājums par universitāšu pārvaldību nevar būt vienīgais valdības uzstādījums ceļā uz efektīvāku un konkurētspējīgāku augstāko izglītību. Lietuvas un Igaunijas pieredze rāda, ka veiksmīgā augstskolu attīstībā būtiska loma ir finansējuma pieejamībai un augstākās izglītības un zinātnes noteikšanai par valstisku prioritāti.

"Latvijā līdz šim neviena valdība augstāko izglītību un zinātni nav izvirzījusi par prioritāti, tāpēc likumsakarīgi, ka kavējas gan strukturālās pārmaiņas, gan papildu finansiālais atbalsts," stāstīja Svilāns.

LUA apvienojušās Daugavpils Universitāte, Latvijas Universitāte, Latvijas Lauksaimniecības universitāte, Liepājas Universitāte, Rīgas Stradiņa universitāte un Rīgas Tehniskā universitāte. Asociācija tika izveidota 2009.gadā ar nolūku koordinēt universitāšu darbību un sadarboties svarīgu jautājumu risināšanā, tādējādi veicinot augstākās izglītības un zinātnes attīstību un nostiprinot universitāšu līmeņa izglītību Latvijā.