Viltus ziņas iespējamas, jo sabiedrība netic ne valsts pārvaldei, ne ekspertiem, norāda filozofs
foto: LETA
Filozofs Artis Svece.
Sabiedrība

Viltus ziņas iespējamas, jo sabiedrība netic ne valsts pārvaldei, ne ekspertiem, norāda filozofs

Jauns.lv / LETA

Viltus ziņas ir iespējamas tādēļ, ka sabiedrība netic ne valsts pārvaldei, ne ekspertiem, šādu viedokli šodien Cēsīs notiekošajā sarunu festivāla "Lampa" sarunā "Maldināšana - katra diena kā 1.aprīlis?" pauda filozofs, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) docētājs Artis Svece.

Viltus ziņas iespējamas, jo sabiedrība netic ne va...

Viņš uzskata, ka viltus ziņu izplatību un maldināšanu tikai daļēji var atrisināt ar tehniskiem līdzekļiem. Viņš apšaubīja domu, ka, ieviešot medijpratību un kritisko domāšanu izglītības saturā, kas būtiski tiks atrisināts un jaunieši analizēs viņiem pieejamo informāciju. Lai cik labas būtu studentu prasmes argumentēt, praksē tas diemžēl nedarbojas, atzina Svece.

Viņam gan iebilda portāla "Delfi.lv" galvenais redaktors Ingus Bērziņš, kurš uzskata, ka skolēniem ir jāapgūst medijprasmes, lai viņi būtu gudrāki lietotāji.

Svece uzsvēra, ka patlaban jaunās paaudzes cilvēku uzstādījums ir darīt tikai to, kur var ātri nopelnīt, nerēķinoties ar vispārcilvēciskajām vērtībām un ētiku. Runa ir par pasaules izpratni to, ko cilvēki uzskata par labu un ko par ļaunu, piebilda Svece.

Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas "Cert.lv" attīstības projektu vadītājs Egils Stūrmanis vērsa uzmanību uz paaudžu atšķirībām un to, kā dažādu paaudžu cilvēki uztver informāciju. Viņa novērojumi liecinot, ka jaunākās paaudzes cilvēki negodīgā rīcībā nesaskata neko sliktu, viņi to jau pieņem kā pašsaprotamu.

Jau ziņots, ka šodien un rīt Cēsīs notiek sarunu festivāls "Lampa", kurā apmeklētājiem piedāvā vairāk nekā 350 pasākumi, kopējam diskusiju un notikumu ilgumam sasniedzot gandrīz 700 stundas.

Festivāla pasākumos tiks skarts plašs tēmu loks - personiskā izaugsme un laime, ģimenes un attiecību veidošana, dzīve pēc 50 gadu vecuma, garīgā veselība, reģionālā attīstība, mobings, nodokļi, drošība, laikmetīgā māksla, mediji, vide un zaļais dzīvesveids, tehnoloģijas un citi indivīdam, Latvijai un Eiropai aktuāli jautājumi.

Tāpat apmeklētājiem aizdomāties liks vēstules no cietuma, stāsti par dažādību, kā arī plašs kultūras notikumu klāsts. Notikumu "Politiķu cepiens" šogad papildinās "Politiķu disko", sešiem politiķiem daloties savā muzikālajā gaumē. Savukārt vairāk nekā piecdesmit pasākumi festivālā būs veltīti drosmei, kas izvirzīta par šī gada festivāla galveno tēmu.

Festivāla programmā paredzēti arī pasākumi pusaudžiem un bērniem. Pašus mazākos izklaidējoši izglītos "Mini Lampa", bet jaunieši aicināti pievienoties festivāla jauniešu programmas "Īssavienojums" notikumiem.