VID obligātās gada ienākumu deklarācijas nav iesnieguši gandrīz 100 000 Latvijas iedzīvotāju
Valsts ieņēmumu dienestā (VID) noteiktajā termiņā obligātās gada ienākumu deklarācijas nav iesnieguši gandrīz 100 tūkstoši iedzīvotāju, pirmdien intervijā Latvijas Radio sacīja dienesta ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme.
"Šobrīd lēšam, ka ir zem 100 tūkstošiem, kuri vēl nav iesnieguši deklarācijas," sacīja Jaunzeme, vienlaikus informējot, ka VID sazināsies ar attiecīgajām personām elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) vai pa pastu.
Viņa arī uzsvēra, ka VID uzreiz nesodīs personas, kuras nav laikus iesnieguši deklarācijas, lai gan ir izveidojies parāds valstij. "Sodīt cilvēkus pirmajā gadā būtu pilnīgi nepamatoti, jo neviens neparedzēja, ka izveidosies šāda situācija," teica Jaunzeme, norādot, ka parāds valstij bija kopumā 158 tūkstošiem iedzīvotāju, kas ir lielāks skaits, nekā jebkad iepriekš tika prognozēts.
Tāpat Jaunzeme aicināja attiecīgās personas, kuras nav iesniegušas obligātās gada ienākumu deklarācijas, sazināties ar VID. "Būtu diezgan saprātīgi tiem cilvēkiem, kuri EDS nav atvēruši, vai ir atvēruši un nobijušies, jo ieraudzījuši, ka ir parāds, tomēr sakontaktēties ar VID un jautājumu atrisināt, jo nomaksas termiņš ir garš - tas nav jāsamaksā ne rīt, ne parīt, aizparīt," viņa teica.
Līdz sestdienai, 9.jūnijam, bija pagarināts obligāto gada ienākumu deklarāciju iesniegšanas termiņš.
No šā gada obligāti gada ienākumu deklarācijas bija jāiesniedz arī tiem iedzīvotājiem, kuriem saistībā ar progresīvās nodokļa likmes vai diferencētā neapliekamā minimuma piemērošanu ir radusies nodokļa starpība, kas jāpiemaksā valsts budžetā.
Ir noteikts personu loks, kas nodokļa starpību valsts budžetā varēs iemaksāt vēlāk. Proti, 2018. un 2019.gada ienākumu deklarācijā aprēķinātās nodokļa samaksas termiņš tiks atlikts līdz 2020.gada 1.decembrim tām personām, kuru ar nodokli apliekamie gada ienākumi atbilst šādiem nosacījumiem: 2018.gadā tie nepārsniedz 55 000 eiro, bet 2019.gadā - 62 800 eiro; tie ir saņemti tikai Latvijā; no tiem izmaksas vietā ir ieturēts nodoklis; tiem ir tiesības piemērot neapliekamo minimumu un atvieglojumus (piemēram, algota darba ienākumi, autoratlīdzība, pensijas, darbnespējas pabalsti, ienākumi no uzņēmuma līguma, ja persona nav reģistrējusi saimniecisko darbību, u.c.).
Tāpat budžetā piemaksājamo iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) summu var samazināt vai pilnībā izlīdzināt, pievienojot gada ienākumu deklarācijai čekus, kvītis vai bankas maksājuma uzdevumu vai konta izrakstu par attaisnotajiem izdevumiem. Bez tam, ja persona, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju par 2018.gadu un turpmākajiem gadiem, konstatē, ka aprēķinātā nodokļa piemaksas summa nepārsniedz vienu eiro, to neuzskata par nodokļa parādu un valsts budžetā tā nav jāiemaksā.
Visos pārējos gadījumos nodokļa starpība ir jāiemaksā valsts budžetā līdz šā gada 17.jūnijam ieskaitot.
Savukārt tie iedzīvotāji, kuriem gada ienākumu deklarācijas iesniegšana nav obligāta, deklarāciju par 2018.gadu var iesniegt jebkurā laikā līdz pat 2022.gada 16.jūnijam.