"Beidzot būs cienījams prezidents" - tauta soctīklos pauž sajūsmu par Levita ievēlēšanu
Egila Levita ievēlēšanu Valsts prezidenta amatā kā dienas svarīgāko notikumu komentējusi arī "parastā tauta" sociālajos tīklos. Atšķirībā no citām reizēm, šodien neapmierinātība, lamas un ķengas tikpat kā nav redzamas, - lielākoties iedzīvotāji ir apmierināti ar šo vēlēšanu rezultātu.
Pirmajās atklātajās prezidenta vēlēšanās par Levitu savu balsi atdeva 61 deputāts, bet pret bija 32 tautas kalpi. Zīmīgi, ka jaunievēlētais prezidents savā pirmajā runā uzsvēra, ka būs "visu pilsoņu prezidents" - arī trūcīgo, arī pārtikušo, atstumto un to, kuru dzīvē viss ir kārtībā. Un tauta Levita runu jau tagad novērtējusi kā labu esam.
Levitu tviterī apsveica arī Igaunijas un Lietuvas prezidentes, daļu no tvīta rakstot latviešu valodā.
My heartfelt congratulations to President-elect Egils Levits. Looking forward to working with you soon! Apsveicu! 🇱🇻🇪🇪
— Kersti Kaljulaid (@KerstiKaljulaid) May 29, 2019
Congratulations to newly elected President of #Latvia Egils Levits! Lielākais sasniegums!
— Dalia Grybauskaitė (@Grybauskaite_LT) May 29, 2019
Tikmēr citi soctīklu lietotāji pauž savas personīgās domas par Levitu jaunajā amatā:
Mums ir cienījams un kompetents Valsts prezidents -
— Māris Millers (@Maris_Millers) May 29, 2019
Egils Levits ir ievēlēts ar 61 balsīm Par. Paldies!
🇱🇻 Saules mūžu Latvijai! 🇱🇻
Klausījos jaunā Prezidenta uzrunu, preses konferenci un baudīju to, kas citās valstīs ir pašsaprotami, bet pie mums līdz šim retāk dzirdēts - runā cilvēks, kuram ir skaidrs priekšstats par apspriežamo tematu, par valsts uzbūvi, saviem pienākumiem. Runā skaidri un brīvi. #Levits
— Iveta Buiķe (@IvetaBuike) May 29, 2019
Man ļoti patīk kā Levits izrunā Aivas Rozenbergas uzvārdu. Tā kā labajos laikos.
— voldemārs burģis (@voldemars) May 29, 2019
Uz jautājumu, vai Levits nāks uz radio Baltcom un runās krievu valodā, viņš atbild, ka nāks, bet runās konsekventi latviski ar visiem Latvijas masu medijiem.
— Ilze Bertāne (@Bertaane) May 29, 2019
Levits preses konferenci sāk, uzsverot mediju un informatīvās telpas svarīgumu un stiprināšanu. Uzteicami.
— Daira (@DairaZile) May 29, 2019
Apsveicu mūs ar inteliģentu prezidentu! Starptautiski nevajadzēs sarkt. Ceru ka, risinot iekšējos jautājumus un veidojot vīziju, neignorēsim faktu ka dzīvojam divkopienu informatīvajā sabiedrībā un arī tie ir Latvijas iedzīvotāji! #dazadiba #tautasprezidents #levits
— Agnese Alksne (@agnesealksne) May 29, 2019
Egils Levits būs jaunais valsts prezidents.
— Jānis Siliņš (@john_cimze) May 29, 2019
Cik daudz joku par levitēšanu mums ir priekšā?
Levits- prezidents, Toronto- finālā, Kivičš- nav Latvijā... skasta ir šodiena🇱🇻🦄
— Brunis ar Naglām (@BrunisNagla) May 29, 2019
Lai valstij jauns uzrāviens! #Levits
— Mārtiņš Kaprāns (@Mkaprans) May 29, 2019
Vienlaikus tviterī lasāmi arī daži ar bažām pilni komentāri:
Atliek (vāja) cerība, ka Levits līdz šim ir rūpīgi slēpis savus patiesos mērķus. Pretējā gadījumā Latvija šodien ir nostājusies uz ĻOTI slidena ceļa.
— Armands Strazds (@strazds) May 29, 2019
Levits savā sirsnīgajā uzrunā pieminēja Ipiķus. Būtu labi ja viņš zinātu, ka tur divās daudzdzīvokļu mājās dzīvo 6 ģimenes... Žēl, ka Satversme nenosaka, ka kandidātam vismaz 5 pēdējie gadi ir dzīvoti Latvijā.
— Vitauts Staņa (@Vitauts_St) May 29, 2019
Jau vēstījām, ka prezidenta amatā ievēlēja Egilu Levitu, kuru šim amatam virzīja koalīcijas politiķi. Par Levitu nobalsoja 61 deputāts, savukārt pret balsoja 32 deputāti. Par tiesībsargu Juri Jansonu nobalsoja astoņi parlamentārieši, bet pret bija 85 deputāti. Savukārt parlamentārieša Didža Šmita (KPV LV) kandidatūru atbalstīja 24 deputāti, bet pret bija 69 parlamentārieši.
Levits 1982.gadā beidzis Hamburgas Universitātes Juridisko fakultāti, bet 1985.gadā - Hamburgas Universitātes Sabiedrisko zinātņu un filozofijas fakultāti.
Levits savulaik bija Latvijas vēstnieks Vācijā, Šveicē, Austrijā un Ungārijā. Viņš bija arī 5.Saeimas deputāts, kā arī tieslietu ministrs. Vēlāk Levits tika ievēlēts par Eiropas Cilvēktiesību tiesas locekli no Latvijas, bet tad viņš kļuva par ES tiesas tiesnesi.
Levits ir 1990.gada 4.maija Neatkarības deklarācijas līdzautors, kā arī darbojies Satversmes preambulas projekta izstrādē. Levits arī kandidēja prezidenta vēlēšanās arī 2015.gadā, taču Saeimas vairākums atbalstīja Raimonda Vējoņa kandidatūru. Pašreizējais prezidents Vējonis bija nolēmis atkārtoti uz šo amatu nekandidēt. Šāds lēmums, visticamāk, tika pieņemts, jo acīmredzami trūka balsu Vējoņa pārvēlēšanai uz otro pilnvaru termiņu. Viņa pilnvaras beigsies jūlija sākumā.
FOTO: kā ievēlēja jauno Latvijas prezidentu
Saeima vēlē Valsts prezidentu. Uz amatu pretendēja Egils Levits, Juris Jansons un Didzis Šmits.