Vecrīgā skatāma izstāde par leģendāro ansambli "Rīgas pantomīma"
foto: Publicitātes foto
Arhitektu namā skatāma unikāla izstāde par leģendārā ansambļa „Rīgas pantomīma” vēsturi.
Kultūra

Vecrīgā skatāma izstāde par leģendāro ansambli "Rīgas pantomīma"

Elmārs Barkāns

Jauns.lv

Latvijas Arhitektu namā (Torņa ielā 11, Vecrīgā) līdz 15. aprīlim skatāma ceļojoša interaktīvā izstāde “tie sešdesmitie“, kurā aplūkojami arhīva materiāli par “Rīgas pantomīmu” no 1956. gada līdz 20. gadsimta beigām. Izstādē tiek izrādīta daļa no arhīva materiālu pētījuma par “Rīgas pantomīmu”.

Vecrīgā skatāma izstāde par leģendāro ansambli "Rī...

“Izstāde ir vizuāls stāsts fotogrāfijās, video materiālos un dokumentos - dienasgrāmatu fragmenti, izrāžu plakāti, programmas - par to, ka kultūrā eksistēja universālas likumsakarības, kas vienlaikus īstenojās dzelzs priekškara abās pusēs,” stāsta izstādes veidotājs, dizainers Valdis Majevskis, kurš pats savulaik ir bijis viens no ansambļa “Rīgas pantomīma” dalībniekiem. “Tāpat “tie sešdesmitie“ ir apliecinājums tam, ka tolaik no pirmā acu uzmetiena it kā nebūtiskās “pret-izpausmes“ pantonīmas kustības ietvaros ir veidojušas augsni personībām, kas vēlāk spēcīgi ietekmēja Latvijas kultūras dzīvi: Roberts Ligers, Imants Kalniņš, Andris Freibergs, Jānis Anmanis, Arnolds Plaudis, Modris Tenisons, Pēteris Plakidis, Kurts Fridrihsons, Ansis Rūtentāls un daudzi citi”.
 
Šis, pagājušā gadsimta laika posms “tie sešdesmitie”, bija priekšnoteikums Tautas ansamblim “Rīgas pantomīma” – tā profesionālai izaugsmei, augsti novērtētajam sniegumam septiņdesmitajos un astoņdesmitajos gados Latvijā un ārzemēs. Latvijas kultūras panorāma nav iedomājama bez Roberta Ligera, viņa 1956. gadā izveidotā ansambļa "Rīgas pantomīma" un tā māksliniekiem, kuru veikums tika novērtēts ar vietu Latvijas Kultūras kanonā. "Rīgas pantomīma" bija Roberta Ligera sirds un mūža darbs - viņš radošumu un fantāzijas lidojumu atraisīja septiņām aktieru paaudzēm un noteica pantomīmas žanra attīstību vairāk nekā 50 gadu garumā. Ansambļa darbības laikā tika iestudētas vairāk nekā 30 pantomīmas oriģinālprogrammas, kā arī “Rīgas pantomīma” bija pirmais amatierteātris, kas devās ārpus dzelzs priekškara, viesojoties Vācijā, Somijā, Francijā, Austrijā, Čehoslovākijā, ASV, Holandē, Polijā un Spānijā.