Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Pēc sarunas ar labklājības ministri Ramonu Petraviču nācies secināt, ka joprojām jāturpina darbs pie Stambulas konvencijas skaidrošanas. (Foto: Paula Čurkste/LETA)

Pēc sarunas ar Petraviču biedrība secina, ka jaunajiem politiķiem nav izpratnes par Stambulas konvenciju 155

Politika
2019. gada 22. februārī 18:50 2019. gada 22. februārī 18:50
  Jauns.lv / LETA
Pēc sarunas ar labklājības ministri Ramonu Petraviču (KPV LV) biedrība "Centrs Marta", kas strādā sieviešu, jauniešu un bērnu tiesību aizsardzības jomā, redz nepieciešamību jaunajiem politiķiem skaidrot Eiropas Padomes Konvencijas par vardarbības pret sievietēm un vardarbību ģimenē novēršanu un apkarošanu jeb Stambulas konvencijas būtību.

Kā sacīja biedrības vadītāja Iluta Lāce, ministre ļoti skaidri saskata nepieciešamību strādāt pie tā, lai novērstu vardarbību pret sievieti un ģimenē. Vienlaikus Lāce atzina, ka pēc sarunas ar jauno ministri nācies secināt, ka joprojām jāturpina darbs pie Stambulas konvencijas skaidrošanas. Jaunajiem 13.Saeimā ievēlētajiem deputātiem un ministriem nav izpratnes par Stambulas konvenciju, uzskata biedrības vadītāja.

Pēc viņas paustā, "Centrs Marta" piekrīt ministrei, ka jautājums par Stambulas konvencijas ratificēšanu šķēlis sabiedrību, tomēr biedrība uzskata, ka partijām būtu jāiesaistās, kā arī jāskaidro iedzīvotājiem Stambulas konvencijas nozīmi.

Lāce sacīja, ka aicinās Saeimā ievēlēto partiju frakcijas uz sarunu par Stambulas konvenciju. Biedrība vēlas, lai arī Latvija nonāk to Eiropas valstu saimē, kas konvenciju jau ratificējušas. Šī konvencija būtiska vardarbības gadījumā nodrošināmo pakalpojumu uzlabošanai, kā arī aizsardzības sistēmas izveidei, uzsvēra biedrības vadītāja.

Pēc viņas teiktā, patlaban praktisks atbalsts personām, kuras cietušas vardarbībā, ir nepietiekošs, turklāt arī biedrības kapacitāte sniegt palīdzību ir ierobežota. Lāce uzsvēra, ka Latvijā nav "krīzes intervences" jeb veida, ka aizsargāt cilvēkus situācijās, kad pastāv augsts risks upura dzīvībai, bet šāda prakse ir nepieciešama.

"Centrs Marta" pagājušā gada sākumā vērsās arī pie iepriekšējā premjera Māra Kučinska (ZZS) un 12.Saeimas frakciju vadītājiem, aicinot iedziļināties Stambulas konvencijas patiesajā būtībā, nevis noteiktu reliģisku konfesiju pārstāvju viedoklī par atsevišķiem konvencijas pantiem.

Biedrība uzskata, ka sekulārā valstī, kāda ir Latvija, nav pieņemami juridisko argumentāciju balstīt uz baznīcas vai reliģiskiem priekšrakstiem, kā arī nav pamatots secinājums par konvencijas it kā neatbilstību Satversmei. Pēc biedrības paustā, šādu secinājumu ir izteikusi persona, kurai nav zināšanu un izpratnes par konstitucionālajām tiesībām. "Centrs Marta" uzskata, ka konvencijas pretinieku paustie viedokļi ir izteikti, sagrozot dokumenta tekstu un tā skaidrojumu.

Pēc biedrības paustā, atteikšanās atbalstīt likumprojektu par konvencijas ratificēšanu norādīs uz skaidru politisku lēmumu un nevēlēšanos aizsargāt vardarbības upurus, saukt pie atbildības varmākas un uzņemties visas pārējās konvencijā paredzētās normas, kas kopsakarā mazina vardarbību pret sievieti un vardarbību ģimenē.

"Centrs Marta" norādīja, ka Stambulas konvencija izstrādāta, balstoties uz visu Eiropas Padomes dalībvalstu ekspertu pieredzi un novērojumiem praksē par rīcībām, kas veicina vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē mazināšanu un novēršanu, secinot, ka ir nepieciešama sistēmiska pieeja, kas ir strukturēti un vispusīgi iekļauta konvencijā, dodot dalībvalstīm skaidri saprotamu rīcības plānu, lai tiktu panākti reāli rezultāti vardarbības novēršanā un mazināšanā.

Saistītās ziņas

Mīti un patiesība par Stambulas konvenciju 38
33 pētnieki un zinātnieki nosoda LZA konsīliju un aicina ratificēt ažiotāžu radījušo Stambulas konvenciju 2
Punktu pa punktam: kas tieši katoļu arhibīskapam nepatīk strīdīgajā Stambulas konvencijā 38

Jau ziņots, ka Petraviča neatbalsta Stambulas konvencijas ratificēšanu. Uz jautājumu, vai ministre varētu mainīt savas domas, Petraviča norādīja, ka viedokli nemainīs, jo tāda ir arī viņas vēlētāju griba.

Kā ziņots, Stambulas konvencijas ratificēšana radījusi publisku viedokļu apmaiņu, kurā no politisko spēku un baznīcu pārstāvjiem, kā arī ekspertiem izskan pretēji viedokļi par šīs konvencijas mērķiem, saturu un nepieciešamību.

Iepriekšējais labklājības ministrs Jānis Reirs (JV), kurš tagad ir finanšu ministrs, publiski iestājies par Stambulas konvencijas ratificēšanu. Reirs paudis, ka, neratificējot konvenciju, Latvija aizvaino katru ģimenes locekli, kurš cietis no vardarbības.

Citi šobrīd lasa

Gaisa šova mēģinājumā iet bojā pilots, kurš avarējot nogalina vēl 2 cilvēkus 3
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore brīdina neuzķerties uz viltus ziņām par jauno koronavīrusu Latvijā 9
"Tuvojamies kritiskajai stadijai" - koronavīrusu cilvēks cilvēkam var nodot vēl pirms parādījušies simptomi 54
Skatīt visus komentārus

"Рекомендую всем дамам 70+": Алла Пугачева дала совет женщинам в возрасте

"Счастлива вернуться в родную команду": Агата Муцениеце поделилась фото со съемок нового сезона "Голоса. Дети"