Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv
Par savu saskarsmi ar VDK filmā "Lustrum" izstāstīja arī kinorežisore Dzintra Geka-Vaska, pasaulslavenā komponista Pētera Vaska dzīvesbiedre. (Foto: Mārtiņš Ziders)

“Kas viņa par čekas ziņotāju?!” Uz ekrāniem iznāk filma “Lustrum” 49

Sabiedrība
2018. gada 9. novembrī 10:51 2018. gada 9. novembrī 10:51
"Viņa nebija tam derīga!" - tā kāds VDK kurators izteicās par vienu no Latvijas kultūras darbiniecēm dokumentālajā filmā “Lustrum”, kas pirmizrādi piedzīvoja 8. novembrī, Nacionālajā kinofestivālā “Lielais Kristaps”. Pirmizrādi apmeklēja daudzi sabiedrībā pazīstami cilvēki, tostarp tādi, kuri nav slēpuši, ka viņiem bijusi darīšana ar VDK.

“Lustrum” ir režisora Ginta Grūbes veidotā dokumentālā filma par čekas jeb Valsts Drošības komitejas (VDK) atstāto mantojumu. Filmā liecības par Latvijas neseno pagātni un VDK darba metodēm sniedz Vaira Vīķe-Freiberga, Lidija Doroņina-Lasmane, Māra Zālīte, Jānis Peters, Ojārs Rubenis, Jānis Šipkēvics, Georgs Andrejevs, Jānis Rokpelnis, Ivars Seleckis, Dzintra Geka, Ivars Godmanis, Jānis Rukšāns, Jānis Pujāts, kā arī bijušie VDK virsnieki un darbinieki.

Vai filmā kāds no Latvijā pazīstamiem kultūras darbiniekiem beidzot atzinās, ka sadarbojies ar čeku? Vai nosaukti konkrēti ziņotāju vārdi un uzvārdi? Nē! Toties filma sniedz ieskatu VDK vervēšanas metodēs, un tā liek aizdomāties, kam tad īsti ticēt – čekistiem, vai tiem pazīstamajiem kultūras darbiniekiem, kurus tur aizdomās par sadarbību ar VDK.
Filmas radošajā komandā strādāja scenārija autors un režisors Gints Grūbe, scenārija līdzautore Sanita Jemberga, producente Elīna Gediņa-Ducena, pētniece Ilze Jaunalksne, operators Andrejs Verhoustinskis, komponists Kārlis Auzāns, montāžas režisors Andis Rudzišs, Roberts Brežģis, skaņu režisors Anrijs Krenbergs. Filma veidota filmu studijā "Mistrus Media".

Citi šobrīd lasa

Tikai vakarā izkāpi no zābakiem? Kā atpūtināt kājas
Latvijā beidzot ir valdība: deputāti atbalstījuši Krišjāņa Kariņa Ministru kabinetu 253
VIDEO: Jūlijs Krūmiņš uz tiesu ierodas "noskūtiem" matiem un plastmasas rokudzelžos 56
Skatīt visus komentārus

Шокирующее видео: лифт раздавил выходившего юношу

"Все у нас было!": Басков рассказал подробности романа с Волочковой