foto: LETA
Dziesmu un deju svētku pirmspēdējā diena: kādi pasākumi notiks šodien
XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku deju lieluzvedums "Māras zeme" Daugavas stadionā.
Sabiedrība
2018. gada 7. jūlijs, 10:22

Dziesmu un deju svētku pirmspēdējā diena: kādi pasākumi notiks šodien

Jauns.lv

Svētku septītajā dienā notiks deju lieluzvedums “Māras zeme”, noslēguma koncerta “Zvaigžņu ceļā” ģenerālmēģinājums, folkloras diena “Novadu sasaukšanās”, folkloras diena „Taisat, tautas, augstas duris!”, bērnu folkloras kopu koncerts „Roku rokā ritinām”, bērnu vokālo ansambļu muzikālais uzvedums “Vilkam tāda dvēselīt’”, vokālo ansambļu ielu koncerti un svētku viesu kolektīvu koncerti Esplanādē.

Plkst. 20.00 Mežaparka Lielajā estrādē notiks noslēguma koncerta „Zvaigžņu ceļā” ģenerālmēģinājums. Pa Zvaigžņu ceļu iespējams izstaigāt visu – likteņa, vēstures, paaudžu un dabas lokus un krustceles, lai beigās pa Piena Ceļu atgrieztos mājās.

Katrā no koncerta lokiem ietvertas laika griežu liktenīgās dziesmas – latviešu profesionālās kormūzikas spilgtākie darbi.
Koncertā skanēs Jāzepa Vītola, Jurjānu Andreja, Baumaņu Kārļa, Emīla Dārziņa, Emiļa Melngaiļa, Volfganga Dārziņa, Alfrēda Kalniņa, Jūlija Rozīša, Pētera Barisona, Aldoņa Kalniņa Lūcijas Garūtas, Valtera Kaminska, Jāņa Lūsēna, Raimonda Tigula, Valta Pūces, Selgas Mences, Uģa Prauliņa, Ērika Ešenvalda, Pētera Plakida, Mārtiņa Brauna, Raimonda Paula, Zigmara Liepiņa, Imanta Kalniņa, Mārtiņa Brauna dziesmas, Tālivalža Keniņa, Alfrēda Feila, Ilonas Rupaines, Alfrēda Kalniņa, Valda Zilvera, Jura Karlsona un Raimonda Paula tautasdziesmu apdares, kā arī Gunāra Ordelovska, Pētera Butāna un Jura Karlsona skaņdarbi pūtēju orķestrim.

Koncerta virsdiriģenti: Kaspars Ādamsons, Aira Birziņa, Gints Ceplenieks, Ivars Cinkuss, Agita Ikauniece, Mārtiņš Klišāns, Sigvards Kļava, Māra Marnauza, Andrejs Mūrnieks, Māris Sirmais, Ints Teterovskis, Ilze Valce un Romāns Vanags. Koncerta Goda virsdiriģenti: Terēzija Broka, Jānis Erenštreits, Andrejs Jansons, Juris Kļaviņš, Jēkabs Ozoliņš, Arvīds Platpers, Edgars Račevskis un Jānis Zirnis. Koncerta mākslinieciskais vadītājs – Mārtiņš Klišāns, režisors – Uģis Brikmanis, scenogrāfs – Aigars Ozoliņš.

Plkst. 22.00 Daugavas stadionā notiks deju lieluzvedums „Māras zeme”. Vairāk nekā 18 000 visu paaudžu dejotāju izdejos mūsu tautas vēstures nozīmīgākos brīžus no pirmsākumiem līdz šodienai, no baltu cilšu sanākšanas Daugavas krastos un laika, kad pirmoreiz minēts sarkanbaltsarkanais karogs, līdz Latvijas Republikas simtgades svinībām.

Caur laukumā izveidoto ornamentu, mūziku, enerģiju, ritmu un krāsu četros nosacīti izveidotos tautas vēstures posmos tiks iezīmēta tautas dejas un dziesmas ciešā saikne ar cilvēka mūža ritumu un viņa laiku, bet katras daļas centrā īpašā aranžējumā būs sadzirdami arī Dziesmu svētku repertuāra motīvi. Uzvedumā skanēs grupu „Iļgi”, „Auļi” mūzika, kā arī  Jura Kulakova mūzika Kristapa Krievkalna aranžējumā un latviešu tautas mūzika Jura Vaivoda aranžējumā. 

Plkst. 11.00–21.00 Vērmanes dārzā notiks folkloras diena “Novadu sasaukšanās”, kurā piedalīsies gandrīz 100 Latvijas un ārvalstu latviešu folkloras kopas un etnogrāfiskie ansambļi. Uz divām skatuvēm – lielās un mazās – kurzemnieki dižosies ar košajām tautas tērpu krāsām, skanīgajām balsīm un sklandu raušiem, zemgalieši – ar rozītēm brunču rakstos, sarežģītajiem kadriļu rakstiem un pamatīgajiem maizes klaipiem, vidzemnieki – ar strīpainajiem brunčiem, sparīgo dejas soli un siera rituļiem, bet latgalieši – ar sievu spēcīgajām balsīm, aizrautīgo muzicētprieku un pašdarināto alu. Mākslinieciskā vadītāja – Dina Liepa. 

Plkst. 12.00–18.00 Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā notiks folkloras diena „Taisat, tautas, augstas duris!” Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Latgales, Kurzemes, Vidzemes un Zemgales sētās skanēs dažādu novadu precību un kāzu dziesmas un tiks rādīti kāzu rituālu fragmenti. Latgales sētā notiks īstas latgaliešu kāzas, kurās divi jaunieši, Zanda un Kristaps, tiks salaulāti pēc sensenām tradīcijām – ar līgavas māsām, mičošanu, „čigāniem”, kāzu galdu un kāzu dančiem.
Tiešraide – LMT Straume

Plkst. 12.00 Esplanādē notiks bērnu folkloras kopu koncerts „Roku rokā ritinām”, kurā bērni – ap 400 dalībnieku – kā tradīcijas pārmantotāji, iedzīvinātāji un sava redzējuma radītāji kopā ar vecākiem un vecvecākiem atklās sava novada krāsainību dziesmās, rotaļās un dančos. Tas viss par godu Mātei Latvijai. 
Koncertu varēs skatīties LMT STRAUMES pārraidē

Plkst. 12.00 un plkst. 16.00 Dailes teātra Lielo zāli pieskandinās Dziesmu svētku jaunāko dalībnieku balsis bērnu vokālo ansambļu muzikālajā uzvedumā „Vilkam tāda dvēselīt`”. Bērnu vokālie ansambļi no visas Latvijas izdziedās stāstu par divām atšķirīgām pasaulēm – cilvēkiem un vilkiem, par attiecībām, cilvēcību un vēlmi sadzirdēt sevi un citus. Koncerta muzikālo noformējumu radījuši komponisti Andris Sējāns un Reinis Sējāns, bet programmā –  oriģināldziesmas, instrumentāli jaundarbi, kā arī intermēdijas – uzveduma sižetu un caurviju darbību atspoguļojoši jaundarbi. Uzvedumā piedalīsies bērnu vokālie ansambļi no Balviem, Limbažiem, Daugavpils, Lielvārdes, Līvāniem, Valmieras, Ķekavas, Ventspils, Ogres un Rīgas. Koncerta mākslinieciskā vadītāja – Sanita Sējāne. 

Plkst. 12.30–18.00 Vecrīgas ielās un laukumos ielu koncertos muzicēs vokālie ansambļi. 36 ansambļi 68 koncertos savas balsis skandinās astoņās norises vietās: Rātslaukumā, pretī Zviedru vārtiem, Līvu laukumā, Konventa sētā, laukumā pie Tautas Frontes muzeja, pie “Trīs brāļiem”, Herdera laukumā pie Rīgas Doma  un pie Sv. Pētera baznīcas.

Plkst. 15.00 Esplanādē notiks viesu kolektīvu koncerts, kurā piedalīsies 

Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Koncertorganizācijas „Ave Sol" bērnu deju kolektīvs TEIKSMIŅA, tautas deju kolektīvs VARAVĪKSNE un tautas deju ansamblis SIENĀZĪTIS (Īrija), tautas deju kolektīvs STABURAGS (Brazīlija), Toronto vidējās paaudzes deju kolektīvs DIŽAIS DANCIS (Kanāda) un deju kopa RAKSTĀ (Lielbritānija).