"airBaltic" un ministrs Bergmanis par to, ko īsti nozīmē Krievijas pieteiktais raķešu izmēģinājums
foto: LETA
"airBaltic" pagaidām nevar komentēt, kā Krievijas pieteiktais raķešu izmēģinājums ietekmēs aviokompānijas lidojumus.
Sabiedrība

"airBaltic" un ministrs Bergmanis par to, ko īsti nozīmē Krievijas pieteiktais raķešu izmēģinājums

Jauns.lv / LETA

Pagaidām vēl nav skaidrs, kā Krievijas pieteiktais raķešu izmēģinājums virs Latvijas ekskluzīvās ekonomiskās zonas Baltijas jūrā ietekmēs nacionālās lidsabiedrības "airBaltic" avioreisus, informēja uzņēmuma pārstāve Alise Briede.

"airBaltic" un ministrs Bergmanis par to, ko īsti ...

Viņa skaidroja, ka lidojumu plānus laikam, kad Krievija atkārtoti pieteikusi raķešu izmēģinājumus, lidsabiedrība varēs komentēt ne ātrāk kā nākamās nedēļas sākumā. Iepriekš, kad Krievija bija pieteikusi raķešu izmēģināšanu gaisa telpā virs Latvijas ekskluzīvās ekonomiskās zonas Baltijas jūrā, "airBaltic" darbs netika būtiski ietekmēts.

Bergmanim par Krievijas pieteikto raķešu izmēģinājumu lielākās bažas rada informācijas trūkums

Saistībā ar Krievijas atkārtoti pieteiktajiem plāniem šaut raķetes Latvijas ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā lielākās bažas raisa informācijas trūkums un drošības apdraudējums, sacīja Aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (ZZS). Pēc viņa teiktā, par informācijas trūkumu pērn jau runāja NATO ģenerālsekretārs gan Minhenes konferences laikā, gan pirms notikušajām Krievijas un Baltkrievijas militārajām mācībās "Zapad". "Maksimāli tiek mēģināts apiet EDSO (Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas) dokumentu un tajā iekļautās prasības," skaidroja ministrs.

Viņš norādīja, ka Krievijas rīcība ir spēka demonstrēšana, turklāt pēdējā laika notikumi, tostarp vakar Kaļiņingradas apgabala piekrastē virs Baltijas jūras nakts izmēģinājumu lidojuma laikā avarējušais Krievijas kara helikopters, kā arī notikušās mācības "Zapad" tikai pastiprina bažas par drošību.

Vienlaikus Bergmanis pieļauj, ka Krievijas rīkotās apmācības atstāj ietekmi uz gaisa un ūdens satiksmi - tās jau otro reizi liek strādāt pastiprinātā režīmā un mainīt maršrutus.

Bergmanis norādīja, ka šīs mācības atšķiras no iepriekš plānotājām, jo iepriekšējā reizē apmācības bija plānotas no plkst.6 līdz 8, bet nākamās apmācības plānotas no plkst.11 līdz 23, tāpat atšķiras arī slēdzamās gaisa telpas augstums, kas iepriekš bija 18 kilometri, bet tagad - 20 kilometri. Uz jautājumu, ko šāda prasību paplašināšana varētu nozīmēt, Bergmanis sacīja, ka viņam to ir grūti komentēt, jo iepriekšējās apmācības nenotika.

Eksperts: Krievija ar plāniem šaut raķetes Latvijas ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā provocē un kaitina Baltijas valstis

Krievija ar atkārtotajiem plāniem šaut raķetes Latvijas ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā provocē un kaitina Baltijas valstis, šādu viedokli pauda Latvijas Ārpolitikas institūta (LĀI) pētnieks Māris Andžāns. 

Viņš norādīja, ka Krievijai ir plašas iespējas, lai ar šāda veida provokācijām nodarbotos un veiktu mācības. Tomēr esot skaidrs, ka tas tiek veikts ar mērķi provocēt Baltijas valstis, kā arī pārbaudīt valstu reakciju un to, vai bruņotie spēki ir spējīgi novērot mācības.

Vienlaikus Andžāns nenoliedza iespēju, ka Krievijas iepriekšējie plāni izjuka un šis ir atkārtots mēģinājums, jo vienmēr mācības dažādu apstākļu, tostarp plānošanas un tehnisku kļūmju dēļ, var nenotikt, bet mērķis pats par sevi tāpat vairāk ir kaitināt Baltijas valstis un NATO.

Andžāns sacīja, ka Latvijas atbildei uz šādu Krievijas rīcību jābūt līdzīgai kā līdz šim, proti, par to jārunā ar sabiedrotajiem un jāparāda, ka Krievija uzvedas provokatīvi. Pēc Andžāna domām, šāda Krievijas rīcība, ja nekas neatgadās, Latvijai nemaz neesot tik slikta, jo tā turpina uzturēt Krievijas apdraudējumu, līdz ar to nesamazinās nepieciešamība pēc sabiedroto spēkiem Baltijas valstīs.

Krievijas Galvenais gaisa satiksmes vadības centrs informējis Latvijas CAA, ka Krievijas Jūras spēki no 17.aprīļa līdz 19.aprīlim rezervējuši gaisa telpu un 19.aprīlī plāno veikt raķešu šaušanas pārbaudi gaisa telpā virs Latvijas ekskluzīvās ekonomiskās zonas Baltijas jūrā. To plānots darīt laikā no plkst.11 līdz 23.

Pēc Galkina paustā, Krievijas puse aicinājusi Latvijas Civilās aviācijas aģentūru noteiktajā laika posmā slēgt gaisa telpu 20 kilometru augstumā raķešu šaušanai paredzētajā zonā aptuveni 40 kilometrus no Latvijas krasta līnijas.

AM joprojām uzskata šāda veida mācības Latvijas teritoriālo ūdeņu tiešā tuvumā par nepamatotām un provokatīvām, kā arī pauž bažas par Krievijas spējām nodrošināt drošību mācību laikā.

Jau ziņots, ka šodien Krievijas Baltijas karaflote informēja, ka 12.aprīļa vakarā īsi pirms pusnakts Kaļiņingradas apgabala piekrastē virs Baltijas jūras nakts izmēģinājumu lidojuma laikā avarējis Krievijas kara helikopters "Ka-29". Abi tās apkalpes locekļi gājuši bojā, piektdien paziņoja Krievijas Baltijas karaflote.

Nacionālie bruņotie spēki sekos līdzi šo mācību norisei un arī turpmāk veiks pastiprinātu mūsu valsts robežu novērošanu.

Kā ziņots, Krievijas Jūras spēki raķešu šaušanas mācības Latvijas ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā bija pieteikuši arī no 4. līdz 6.aprīlim. Mācību laikā netika izšauta neviena raķete, bet šādas mācības uzskatāmas kā daļa no Krievijas stratēģiskās komunikācijas un spēka demonstrēšanas citām reģiona valstīm, iepriekš pauda eksperti.