Sācies laikmetīgās mākslas festivāls "Rīgas Fotogrāfijas biennāle"
foto: Uldis Briedis
2009.gada 15.augusts. Vissvētākās Jaunavas Marijas uzņemšanas svētki Aglonā. (Rīgas Fotogrāfijas biennāles publicitātes foto)
Kultūra

Sācies laikmetīgās mākslas festivāls "Rīgas Fotogrāfijas biennāle"

LETA

Ar Ingas Erdmanes izstādi "Nezināšanas priekš" Latvijas Fotogrāfijas muzejā šodien tiek atklāts laikmetīgās mākslas festivāls "Rīgas Fotogrāfijas biennāle 2018", informē festivāla komunikācijas vadītāja Signe Valtiņa.

Sācies laikmetīgās mākslas festivāls "Rīgas Fotogr...

Līdzās Erdmanes izstādei biennāles laikā Fotogrāfijas muzejā būs aplūkojama Andas Magones, Lailas Halilovas un Rūtas Kalmukas izstāde "Pievienotā atmiņa", kas tapusi, māksliniecēm fiksējot ģimenes ikdienu un uzdodot jautājumus par mūsdienu sievietes identitāti ģimenē.

Festivāla programmas turpinājumā 6.aprīlī galerijā "MuseumLV" būs apskatāmas Šeldas Puķītes veidotās izstādes - "Šodien esmu nāriņa. Rīt es būšu vienradzis" galerijā "Museum LV" un pilsētvides projekts "Es vēlos tevi!", kura laikā latviešu fotogrāfs Reinis Hofmanis sadarbībā ar igauņu mākslinieku, dizaineri un teorētiķi Margusu Tammu realizēs fotoprojektu rekrutēšanas plakātu imitējošā formātā.

No 9. aprīļa vairākās pieturvietās Rīgā būs aplūkojama arī latviešu fotogrāfa Reiņa Hofmaņa un igauņu mākslinieka, dizainera un kritiķa Margusa Tamma veidotā ārtelpas izstāde "Es vēlos tevi!", bet 11.aprīlī galerijā "Alma" durvis vērs izstāde "Video salons", ko veidojusi sabiedrība ar mākslas apvienību "Clayderman".

Pasākuma centrālais būs kuratores Ingas Brūveres starptautiskā izstāde "Ekrāna ēra I: Pašportrets", kas sadarbībā ar Rīgas pilsētas Kultūras iestāžu apvienību no 12.aprīļa tiks eksponēta izstāžu zālē "Rīgas mākslas telpa". Tajā tiks aplūkoti cilvēciskās identitātes aspektus - ķermeņa, dzimuma, sociālo, vēsturisko, kas veidojas mūsdienu tehnoloģiju ietekmē.

Izstādē piedalīsies divpadsmit autori no desmit valstīm - Keita Kūpere (Lielbritānija), Aneta Gžešikovska (Polija), Antuāns Katala (Francija, ASV), Pols Peipers (Lietuva), Līga Spunde (Latvija) u.c. Tās laikā notiks arī izglītības programma, kas sastāvēs no simpozija, diskusijas, lekcijas un radošās darbnīcas. Izstāžu zāles "Intro" zālē būs apskatāmi Rīgas Fotogrāfijas biennāles balvas "Meklējam jauno fotogrāfijā!" finālistu - Latvijas mākslinieču Diānas Tamanes un Kristīnes Madjares, kā arī Igaunijas fotogrāfa Tāvi Suisala darbi.

"Rixc" galerijā biennāles laikā būs aplūkojama Nīderlandes mākslinieka Rohīra Ārenta instalācijā "Sirds ziedi", kas, uztverot apmeklētāju sirdspukstus veidos zieda veida zīmējumus. Savukārt sadarbībā ar Daugavpils Marka Rotko centru tapusi beļģu mākslinieka Īva Ūlena izstāde "Apliecinājums" tiks izstādīta Rīgas Centrālajā bibliotēkā.

Tāpat festivāla programmā iekļauts Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs, kurā būs aplūkojama Ulda Brieža personālizstāde "Saules pusē". Tajā tiks eksponētas 50 gadu garumā uzkrātas laika liecības ceļā uz Latvijas valsts simtgadi. Liepājas muzejā izstādē "Sajust tēva miegu" norvēģu fotogrāfe un kuratore Mariē Šēvolda radīs telpu refleksijai par savas ģimenes traumām, atmiņām un sapņiem Otrā pasaules kara iespaidā. Savukārt "Polijas jaunā fotogrāfija" būs skatāma Cēsu izstāžu zālē. Izstādē digitālās, postinterneta un sociālo mediju revolūcijas pieredze tiks apvienota ar identitātes un feminisma jēdzienu izpēti.

Simpozijā "Tagadnes atmiņas" piedalīsies astoņi kritiķi, vēsturnieki un mākslinieki no Baltijas valstīm un Eiropas, kuri sniegs paškritisku kopsavilkumu par to, kā tiek rakstīta un veidota fotogrāfijas vēsture trijās Baltijas valstīs, aplūkojot gan "80.gadu kailfoto un vieglo porno", gan "fotogrāfijas lomu sociālajos medijos", "fotogrāfijas kartēšanu" un citas tēmas.

Izglītības programmas "Attēls un propaganda" dalībnieki pētīs attēlu izmantošanai mākslā, medijos un citviet publiskajā telpā. Fotogrāfijas vēstures un historiogrāfijas interesenti tiks aicināti uz mākslas zinātnieces Katrīnas Teivānes-Korpas lekciju "Ainava Latvijas fotogrāfijas vēsturē" un lietuviešu kuratora un teorētiķa Vītauta Mihelkeviča prezentāciju "Mākslas kartēšana". Jauniešiem būs iespēja darboties ar "gif" attēliem Viktorijas Ekstas radošajā darbnīcā "Kustīgā fotogrāfija", savukārt ģimenes un bērni varēs pārtapt maģiskos varoņos kopā ar fotogrāfu Reini Hofmani. Jaunie mākslinieki varēs iepazīt ASV mākslinieka Florisa Šēnfelda starpdisciplināro pieeju radīšanas procesam.

Festivāla laikā tiks izdots arī īpašs izdevums - tekstu krājums, kas veltīts laikmetīgās fotogrāfijas un vizuālās kultūras procesiem.