Rīgas skolās un bērnudārzos uzliesmojusi salmoneloze
Rīgas skolās un bērnudārzos atkal uzliesmojusi salmoneloze, kura konstatēta 56 bērniem. Zīmīgi, ka arī šoreiz visās izglītības iestādēs ēdinātājs bijis “Kindercatering”, vēsta LSM.lv.
Kasjauns.lv jau ziņoja, ka 2016. gada rudenī ēdinātājam “Kindercatering” tika konstatētas neatbilstības higiēnas prasībām, kā rezultātā ar salmonelozi saslima desmitiem bērni. Pēc LTV rīcībā esošās informācijas arī šoreiz visās izglītības iestādēs, kur konstatēta saslimšana ar salmonelozi, ēdinātājs bijis tas pats.
Kā vēsta LSM.lv, slimību profilakses un kontroles centrs sadarbībā ar Pārtikas un veterināro dienestu (PVD) pašlaik skaidro iemeslus, kāpēc Rīgā pēdējo nedēļu laikā strauji uzliesmojusi salmoneloze. Saslimuši 56 bērni, pārsvarā - pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņi. Bērnudārziem un arī skolām, kur konstatēta šī infekcija, ir viens ēdiena piegādātājs, kura darbība tagad uz laiku apturēta.
PVD pārtikas uzraudzības departamenta direktors Ernests Zavadskis sarunā ar LTV atklāja, ka slimība pirmo reizi konstatēta 8.janvārī. PVD pārstāvis pieļauj, ka, iespējams, inficētie pārtikas produkti varētu būt jau sen izlietoti, par ko liecina fakts, ka uzņēmuma telpās nekāds infekcijas avots netika atrasts. Uzņēmuma darbība pašlaik ir pārtraukta, bet, lai neodrošinātu pakalpojuma izpildi, pašlaik ēdiena gatavošana norisinās citās telpās un PVD darbinieku uzraudzībā.
Zavadskis sarunā ar LTV neslēpa, ka arī bērnu izglītības iestādēs tika konstatēti higiēnas prasību pārkāpumi, kāpēc uzsāktas administratīvas lietvedības.
Jau ziņots, ka Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) 2016.gadā bija vērsies ar iesniegumu Valsts policijā, aicinot izvērtēt, vai SIA "Kindercatering" rīcībā ir saskatāmas noziedzīga nodarījuma pazīmes saistībā ar rupjiem higiēnas prasību pārkāpumiem, kuru dēļ 2016. gada septembra sākumā ar salmonelozi saslima 94 bērni 13 Rīgas pirmsskolas izglītības iestādēs.
Pārtikas un veterinārais dienests uzņēmumā konstatēja vairākus higiēnas normu pārkāpumus, tostarp netīrību virtuvē un bērnu ēdiena gatavošanā noteikto ierobežojumu neievērošanu. Par šiem pārkāpumiem PVD uzņēmumam piemērojis 900 eiro sodu.
Pats uzņemums kategoriski noliedz vainu pārkāpumos, apgalvojot, ka viņu darbinieki nevarētu būt bijuši salmonellas nēsātāji.
PVD paziņoja, ka aicinās atbildīgās iestādes pārskatīt Krimināllikumu nolūkā rast iespējas veikt izmaiņas, lai gadījumos, kad pārtikas apritē pieļautas nolaidības vai krāpšanās dēļ saslimuši cilvēki, vainīgajiem tiktu piemērots ne tikai naudas sods, bet iestātos arī kriminālatbildība.
PVD ģenerāldirektors Māris Balodis aģentūrai LETA 2016.gada oktobra vidū sacīja, ka notikumi, kad dienestam ir nācies sodīt divus uzņēmumus, kuru darbība, vienā gadījumā veicinot gandrīz 100 bērnu saslimšanu ar salmonelozi, bet otrā gadījumā īstenojot patērētāju un valsts krāpšanu lielā apjomā, liek domāt, ka tad, kad nodarījuma sekas ir tik būtiskas, būtu jāpiemēro bargāks sods.