Dzintars sola nešūpot valdību nepilsoņu bērnu jautājuma dēļ, bet uzstās uz izglītību tikai valsts valodā
foto: LETA
Nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" pārstāvis Saeimas deputāts Raivis Dzintars.
Sabiedrība

Dzintars sola nešūpot valdību nepilsoņu bērnu jautājuma dēļ, bet uzstās uz izglītību tikai valsts valodā

Jauns.lv

Ja četri Saeimas "Vienotības" frakcijā strādājošie "Kustības Par!" ("Par") deputāti atbalstīs Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa iniciatīvu vairs nepiešķirt nepilsoņu statusu Latvijā dzimušajiem bērniem, nacionālā apvienība "Visu Latvijai"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) to uzskatīs par koalīcijas līguma pārkāpumu, tomēr valdības demisiju neprasīs, bet tā vietā uzstās uz izglītību tikai valsts valodā, otrdien Latvijas Televīzijas raidījumā "Viens pret vienu" sacīja VL-TB/LNNK līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars.

Dzintars sola nešūpot valdību nepilsoņu bērnu jaut...

"Vienotības" frakcijā esošā "Par" biedre Lolita Čigāne raidījumā neslēpa, ka viņa pati un arī citi kustības deputāti ceturtdien gatavi atbalstīt Valsts prezidenta iniciatīvas nodošanu vērtēšanai Saeimas komisijām.

Dzintars sacīja, ka tas būšot koalīcijas līguma pārkāpums, jo līgums paredz pilsonības jautājumus lemt tikai pēc konsensus principa, bet VL-TB/LNNK prezidenta iniciatīvu par nepilsoņa statusa nepiešķiršanu neatbalsta, tāpēc koalīcija to nevar virzīt tālāk.

Čigāne gan atzīmēja, ka prezidenta iniciatīva neskar koalīcijas līgumā pieminēto Pilsonības likumu, bet tā iesniegta kā atsevišķs un šaurs likumprojekts.

Tomēr Dzintars uzsvēra, ka nacionālā apvienība šīs iniciatīvas atbalstīšanu vienalga uzskatīs par koalīcijas līguma pārkāpumu, bet valdības demisiju tā dēļ neprasīs. Secinot, ka koalīcijas līgums nav ievērots, VL-TB/LNNK iesniegs grozījumu projektu Izglītības likumā, lai pārietu uz izglītību tikai valsts valodā, pastāstīja Dzintars.

Čigāne norādīja, ka varētu sākt ar pāreju uz izglītību latviešu valodā vai bilingvālo izglītību bērnudārzos, taču Dzintars kritizēja bilingvālo izglītību un uzstāja, ka mācībām jābūt tikai latviešu valodā.

Kā ziņots, Saeimai 21.septembrī būs jālemj, vai nodot izskatīšanai komisijās Valsts prezidenta iniciatīvu par nepilsoņu bērniem.

Vējonis iesniedzis Saeimai likumprojektu, kas paredz izbeigt nepilsoņa statusa piešķiršanu Latvijā dzimušajiem bērniem. Likumprojekta anotācijā norādīts, ka tā pieņemšana veicinās saliedētas un uz Latvijas tautas kopīgajām vērtībām balstītas Latvijas sabiedrības turpmāku attīstību. Pēc likumprojekta pieņemšanas izmaiņas attiektos uz aptuveni 50 līdz 80 jaundzimušajiem gadā. 2016.gadā nepilsoņa statuss tika piešķirts 52 bērniem.

Prezidenta iecere raisīja domstarpības starp valdošās koalīcijas partneriem. Nacionālā apvienība jau iepriekš norādīja, ka neatbalstīs Vējoņa priekšlikumu, kā arī atgādināja koalīcijas partneriem, ka šādu jautājumu virzīšanai nepieciešams konsensus starp partneriem. Ņemot vērā VL-TB/LNNK nostāju, valdošās koalīcijas partneri apliecināja, ka neatbalstīs prezidenta ieceri.

Tomēr "Vienotības" Saeimas frakcijas deputāti, kuri tagad pārstāv partiju "Kustība Par!", atbalsta Vējoņa iniciatīvu, bet Zaļo un zemnieku savienībā (ZZS) ietilpstošā Latvijas Zaļā partija vēl lems par šo jautājumu. Savukārt opozīcijas frakcijas Vējoņa priekšlikumus atbalsta.