Cēsu Mākslas festivālā izskanējis Golihova operas "Ainadamar" pirmuzvedums Latvijā
Sestdien, 5. augustā, Cēsu pils parka estrādē bija baudāms šīsvasaras Cēsu Mākslas festivāla vērienīgākais notikums – argentīniešu komponista Osvaldo Golihova operas "Ainadamar" pirmuzvedums Latvijā. Uzvedumā piedalījās izcili solisti, kas guvuši atzinību šī opusa atskaņošanā citviet pasaulē, pašmāju operas solisti, Latvijas Radio kora dziedātājas un Liepājas Simfoniskais orķestris Andra Pogas vadībā. Operas pirmuzveduma režisors - Viesturs Kairišs.
Golihova operas "Ainadamar" pirmuzvedums Latvijā
Argentīniešu komponista Osvaldo Golihova opera ir viens no 21. gadsimta spilgtākajiem pienesumiem operžanrā, un tā guvusi grandiozus panākumus lielākajos ASV opernamos, kā arī Austrālijā, Spānijā un daudzās citās vietās pasaulē.
Spāniski ritmi, flamenko afekti, arābu vinjetes, ebreju motīvi, trokšņu asociācijas un kaislīgas melodijas – tas viss bija dzirdams šī krāšņā un dziļi aizkustinošā meistardarba iestudējumā Cēsu pils parka estrādē.
Opera Ainadamar (no arābu valodas – “asaru avots”) ir kaislīgs un dramatisks stāsts par rakstnieku Federiko Garsiju Lorku un aktrisi Margaritu Širgu. Operas pamatā ir trimdā Urugvajā dzīvojošās Margaritas atmiņas par vairākus gadu desmitus seniem notikumiem Spānijā – Lorkas lugas “Mariana Pineda” uzvedumu Širgas teātrī un 1936. gadu, kad Lorka atsakās braukt kopā ar Širgu uz Latīņameriku, bet par spīti draugu brīdinājumiem dodas uz dzimto Granādu, kur viņu nenoskaidrotos apstākļos noslepkavo.
Operas Ainadamar Cēsu koncertuzvedumā Federiko Garsijas Lorkas lomā iejutās Marina Pardo, kas Lorkas lomu dziedājusi Spānijas pirmuzvedumā un pēc tam ar lieliem panākumiem piedalījusies Filadelfijas operas iestudējumā. Margaritas Širgu lomā redzējām Mariju Inohosu-Montenegro, kas šo lomu dziedājusi vairākos iestudējumos, tostarp Filadelfijas operā, kur guvusi preses atsauksmi – “vokāli un skatuviski viņa ir kā sapnis”. Trešais viessolists Cēsu iestudējumā bija Alfrēdo Tehada – pieredzējis flamenko dziedātājs ar enerģētiski spēcīgu skatuvisku pievilcību un lielu pieredzi daudzos Spānijas mūzikas namos.
Uzvedumā piedalījās arī Latvijas solisti: Sonora Vaice, Mihails Čuļpajevs, Rihards Millers un Rihards Mačanovskis, Latvijas Radio kora dziedātājas Inita Vindava, Inga Martinsone, Gundega Krūmiņa, Kristīne Barkovska, Santa Kokina, Ilze Bērziņa, Iveta Romancāne, Dace Strautmane, un Liepājas Simfoniskais orķestris Andra Pogas vadībā. Ainadamar pirmuzveduma režisors bija Viesturs Kairišs.
Gādājot par to, lai unikālo operas Ainadamar pirmuzvedumu redzētu pēc iespējas plašāks skatītāju loks, Cēsu Mākslas festivāla tehnoloģiju partneris LMT bija nodrošinājis pasākuma tiešraidi. Golihova flamenko operas ierakstu vēl gadu būs iespēja noskatīties mobilajā lietotnē LMT Straume: http://straume.lmt.lv/ainadamar, kā arī LMT Mājas viedtelevīzijā.
Vienpadsmitais Cēsu Mākslas festivāls notiek ar patrona – SEB bankas, vadošā telekomunikāciju operatora un festivāla ģenerālsponsora LMT, SIA Alfor, Latvijas Republikas Kultūras ministrijas, Valsts Kultūrkapitāla fonda un Cēsu novada domes atbalstu.