Eiropas Komisija atzinīgi vērtē Latvijas ES fondu vadību un kontroli
Latvija ir saņēmusi Eiropas Komisijas (EK) pozitīvu atzinumu, kas apstiprina Latvijas ES fondu vadības un kontroles sistēmas efektīvu darbību, kas ļauj EK paļauties, ka Latvija ES fondus izmanto likumīgi un pareizi, ievērojot pareizas finanšu pārvaldības principu.
EK atzinums apstiprina veikto pārbaužu efektivitāti par grāmatvedības gadā (no 2015. gada 1. jūlija līdz 2016. gada 30. jūnijam) deklarētajiem maksājumiem. Tas nozīmē, ka Centrālā finanšu un līgumu aģentūra kā vienīgā sadarbības iestāde 2014. – 2020. gada plānošanas periodā pārliecinoši nodrošina ES fondu līdzfinansēto projektu pareizu un likumīgu administrēšanu. Vienlaikus EK pauž pateicību Revīzijas iestādei par ES fondu vadības un kontroles sistēmas audita rezultātiem, kas pamato tās atbilstību normatīvajiem aktiem un veiksmīgo praktisko funkcionalitāti.
Pārvaldības deklarācija ir apliecinājums tam, ka izdevumi, kas radušies attiecīgajā atskaites periodā, ir izmantoti paredzētajam mērķim, kā arī ieviestā vadības un kontroles sistēma garantē darījumu likumību un pareizību. Pārvaldības deklarācija sastāv no sertifikācijas iestādes sagatavotā kontu slēguma (pārskats par izdevumiem, kas veikti grāmatvedības gada ietvaros un iesniegti EK līdzekļu atmaksas nolūkā), vadošās iestādes sagatavotā gada kopsavilkuma, tostarp analīzes par sistēmās identificēto trūkumu raksturu un apjomu, kā arī revīzijas iestādes atbilstoši starptautiski atzītiem revīzijas standartiem sagatavotā atzinuma.
EK atzinums ir sniegts vienlaikus par visiem augstāk minētiem Latvijas š.g. 10., 13. februārī sniegtajiem dokumentiem konkrētajā grāmatvedības gadā. Šie dokumenti dalībvalstīm ir jāiesniedz EK izskatīšanai katru gadu līdz 15. februārim, nodrošinot EK uzraudzību attiecībā uz normatīvajiem aktiem atbilstošu ES fondu ieviešanu.
Latvija ir viena no veiksmīgākajām dalībvalstīm ES fondu ieviešanā, kas atspoguļojas arī EK atzinumos. Iepriekš ziņots, ka jau EK pozitīvais akreditācijas vērtējums perioda sākumā sniedza Latvijai iespēju kā vienai no pirmajām ES dalībvalstīm uzsākt 2014. – 2020. gada ES fondu plānošanas perioda ietvaros veikto izdevumu deklarēšanu EK un saņemt finanšu līdzekļus atpakaļ valsts budžetā.
Tas apliecina, ka Latvija spējusi ieviest visas EK prasības, tostarp nepieciešamos krāpšanas apkarošanas pasākumus, prasības izdevumu deklarēšanai, tostarp arī šī perioda jauninājumu – E-kohēziju, kas finansējuma saņēmējiem ievērojami atvieglo dažādus ar projektu iesniegšanu un īstenošanu saistītus procesus. E-kohēzijas ieviešana ir būtiska 2014. – 2020. gada plānošanas perioda fondu administrēšanas vienkāršošanas un birokrātiskā sloga mazināšanas pasākumu sastāvdaļa.