"Smird visa apkaime!" Aismas kundzi sanikno kaimiņš, kurš pavasaros netraucēts dedzina savu drazu
Lasītājai Aismai no Rīgas ir sabeigti nervi - viņas mazdārziņa teritorijā kāds kaimiņš katru gadu pavasarī sāk savu lielo tīrīšanu. Šī kunga izpratnē tas nozīmējot sadedzināt itin visu, kas pa gadu sakrājies gan ārpus būdiņas, gan tajā iekšā.
Aismas kundze raksta: "Kaimiņš mazdārziņā līdz ar pavasari dedzina gan pērnās lapas, gan plastmasas pudeles un citas drazas, smird visa apkaime. Vai tas ir likumīgi? Kāds sods viņam par to pienākas? Kam ziņot, un kā var novērst šādu kaimiņa patvaļu?"
Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja vietnieks Uģis Vidauskis saka: “Tas nav likumīgi. Rīgas domes Sadzīves atkritumu apsaimniekošanas saistošajos noteikumos noteikts, ka dedzināt atkritumu pilsētas teritorijā ir aizliegts. Tas attiecas arī uz bioloģiski noārdāmiem atkritumiem (piemēram, pērnajām lapām). Par šādiem gadījumiem jāziņo Pašvaldības policijai.”
Pašvaldība var sastādīt administratīvā pārkāpuma protokolu un piemērot naudas sodu. Administratīvo pārkāpuma kodeksa 75. pants Atkritumu apsaimniekošanas noteikumu pārkāpšana paredz, ka par sadzīves atkritumu radītāja vai īpašnieka nepiedalīšanos pašvaldības organizētajā sadzīves atkritumu savākšanā uzliek naudas sodu fiziskajām personām no 70 līdz 700 eiro, juridiskajām personām – no 430 līdz 1400 eiro.
Rīgas Pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis Likumam un Taisnībai skaidro: “Atkritumu apsaimniekošanas likumā ir definēts, ka lapas ir bioloģiskais atkritums. Tas nozīmē, ka dedzināt lapas nedrīkst, nemaz nerunājot par plastmasas pudelēm un citām drazām.
Gadījumos, kad šie noteikumi tiek pārkāpti, aicinām ziņot attiecīgās pašvaldības policijai. Tad policija izbrauks uz notikuma vietu, fiksēs pārkāpumu un lems par turpmāko rīcību – izteiks brīdinājumu vai sastādīs protokolu, ko vēlāk vērtēs pašvaldības Administratīvā komisija.”
Sadovskis atgādina, ka katru gadu Rīgas pašvaldība bez maksas organizē lapu izvešanu, taču tādā gadījumā ir jāsagatavojas laikus, jo to parasti organizē rudenī, kad lapas nule nokritušas. Pērnās lapas, ja to daudzums nav liels, var mest arī atkritumu konteineros; ja zināšanas un iemaņas atļauj, savā privātajā teritorijā drīkst veidot kompostu.
Līdzīgi noteikumi ir arī citās Latvijas pilsētās. Jelgavas Pašvaldības policijas pārstāve Sandra Reksce informē, ka Jelgavas pilsētas pašvaldības saistošajos noteikumos aizliegts: atkritumus dedzināt vai ierakt atkritumus; sadzīves atkritumu konteineros bērt ielu saslaukas, smiltis un bioloģiski noārdāmos dārzu un parku atkritumus, tostarp koku lapas, zarus un nopļauto zāli, bez saskaņošanas ar atkritumu apsaimniekotāju.