Politika

Vara Rīgā - „Saskaņas centram” un PCTVL?

Jauns.lv

Latviešu partiju sadrumstalotība, kā arī vēlētāju nihilisms ir viens no iemesliem, kāpēc galvaspilsētā turpmākajos gados daudz lielāku ietekmi var iegūt valsts otru lielāko kopienu atbalstošās partijas.

Vara Rīgā — „Saskaņas centram” un PCTVL?...

Ja šobrīd notiktu Rīgas domes vēlēšanas, par „Saskaņas centru” (SC) balsotu 25,6% pilsoņu, LPP/LC - 13,3 %, „Jauno laiku” (JL) - 9,3 %, apvienību PCTVL - 5,3% vēlētāju. Tā liecina „Latvijas faktu” pēdējā aptauja.

Tātad kreisajam blokam, ko pamatā pārstāv krievvalodīgā sabiedrības daļa, jau tagad ir 30,9% balsu. Vēsturniece, bijusī Saeimas priekšsēdētāja Ilga Kreituse jau agrāk izteikusies, ka PCTVL un SC Rīgas domē būs nozīmīgs spēks, kas varētu veidot domes vadību.

Cik liela ir iespējamība, ka vara Rīgā nonāks „Saskaņas centra” un PCTVL rokās? Kādas tam varētu būt sekas? Portāls kasjauns.lv veica nelielu aptauju.

 

Mārtiņš Kossovičs
Mārtiņš Kossovičs

— Sekas varētu būt visai briesmīgas. Aritmētiski var izveidoties kombinācija — SC + PCTVL, tomēr, zinot, kādi cilvēki stāv aiz SC, domāju, ka drīzāk būs šāda kombinācija: LPP/LC + SC. Paskatoties „Pirmo Baltijas kanālu” un palasot avīzi „Čas”, šķiet, ka viņi aizstāv tikai divas partijas  — LPP un SC. Jāatceras arī to piecīšu gājiens, kad SC „aizdeva” piecus deputātus LPP.
Turklāt SC jau nav diez ko monolīts spēks. Dolgopolova un Urbanoviča piekritēji ik pa laikam savstarpēji konfliktē. Ja tik tiešām SC un PCTVL veidotu kopēju bloku, domāju, ka atrastos spēki, kas darītu visu, lai sašķeltu SC frakciju...

Linda Mūrniece
Linda Mūrniece

— Domāju, ka PCTVL nekad un nekur nenonāks pie varas. Viņu darbības un izteikumi ir pārāk radikāli, lai arī SC viņus atbalstītu. SC gan varētu nokļūt koalīcijā, kur viņi Rīgas domē faktiski arī ir. Man liekas, ka pārējo partiju bažas saistāmas ar to, ka arī latviešu vēlētāji sāk apsvērt iespēju balsot par SC.

Partijas līderis Aigars Štokenbergs („Sabiedrība citai politikai”)

Aigars Štokenbergs
Aigars Štokenbergs

Politologs Kārlis Daukšts:

— Tas ir sapņojums, kas nekad netiks realizēts. Jo starp SC un PCTVL ir pretrunas gan personīgo attiecību, gan ideoloģijas līmenī. Turklāt ne vien Latvijas iekšienē, bet arī ārpusē.

Krievijai nav izdevīgi atbalstīt PCTVL, jo tā ir samērā nesimpātiska organizācija gan Latvijā, gan Krievijā. Tai nav izredžu uzvarēt. Krievija saprot – ja PCTVL nonāks pie varas, sabiedrībā pieaugs spriedze.

Tātad nekādas SC un PCTVL vienotības nebūs. Un vēl jau nav teikts, ka SC uzvarēs vēlēšanās, to var prognozēt ar lielu pielaidi. Tas, ka SC pašlaik ir aptauju līderis, drīzāk parāda tendenci, ne realitāti.

Daudz reālāka ir SC un LPP/LC savienība. SC ir nepieciešams savas eksistences un varas pamatojums. Tāpēc domāju, ka SC ies uz daudziem kompromisiem, lai tiktu pie varas.

Politologs Andris Sprūds:

— Vēl ir pārāk daudz nezināmo. Piemēram, ar cik procentiem šie spēki ieies domē un uz kādu spēli pretendēs? Diezin vai SC un PCTVL kopā savāks 50% balsu. Pat ja šis bloks uzvarēs, tam tik un tā vajadzēs meklēt papildu spēkus – vai nu LPP/LC, vai sociāldemokrātus. Tāpat viņiem vajadzēs kliedēt latviešu elektorāta bažas par prokrievisko spēku nākšanu pie varas, latviešu interešu ignorēšanu, par sarkano Rīgu... Gribot negribot SC būs jāmeklē saskaņa ar latviešiem.

SC būs vajadzīgi sabiedrotie. Ļoti ticama ir SC un LPP/LC kombinācija. Starp tām nav lielu ideoloģisku pretrunu, abas ir tendētas uz integrāciju. Iespējams, ka Šleseram tiks piedāvāts mēra amats, bet SC pozīcijā saglabās lielu ietekmi. Līdzīga shēma vērojama arī tagad. Rīgas domē mēra krēsls ir iedots tēvzemietim Birkam, bet lietas kārto citi.

Te gan ir viena paradoksāla lieta – SC un LPP/LC cīnās par vienu un to pašu vēlētāju. Tātad šīs partijas ir orientētas arī savstarpēji konkurēt. Un kaut kādā brīdī tās var nebūt mierā ar to, kā viena vai otra sevi pozicionē.

Domāju, ka nākamā dome nebūs viendabīga un nesastāvēs tikai no trim spēkiem. Būs jāmeklē kopēja valoda arī ar Tautas partiju,  „Jauno laiku”... Jo Rīgas domē ir iegājusies tāda politiskā kultūra, ka dome tiek uztverta kā projektu realizācijas vieta, un tāpēc būs svarīgi, kurš politisks spēks kādus projektus gribēs realizēt.

Aivars Pastalnieks / Foto: LETA, izdevniecības „Rīgas Viļņi” arhīvs