Skandāls ap Ernesta Gulbja villu atklāj paviršības Kuldīgas domes darbā
Latvijas tenisistam Ernestam Gulbim Kuldīgas novada dome uzdevusi novērst nelikumības nekustamā īpašuma lietās, kuras iepriekš atklāja Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "Aizliegtais paņēmiens", šovakar vēsta LTV raidījums "Panorāma".
Kā iepriekš vēstīja raidījums "Aizliegtais paņēmiens", tā kā uz Gulbim piederošās zemes uzceltās ēkas ir ar muzeja un bibliotēkas statusu, viņam par tām jāmaksā mazāks nekustamā īpašuma nodoklis nekā tad, ja tās būtu noformētas kā dzīvojamās mājas.
Kuldīgas novada dome patlaban ir savākusi visu nepieciešamo informāciju, lai varētu lemt par turpmāko rīcību.
Kā atzinusi Būvniecības komisija, pieļautie pārkāpumi ir divi - uz Gulbim piederošās 40 hektāru lielās Ventas krasta zemes starp kopumā septiņām savrupmājām viena ir reģistrēta kā bibliotēka, kas nozīmē, ka jāmaksā mazāks nekustamā īpašuma nodoklis. Savukārt otrs pārkāpums konstatēts faktā, ka vēl viena ēka uzcelta bez būvatļaujas. Projektā tā bijusi ierakstīta kā mākslas galerija.
Lai gan Gulbja ģimenei piederot daudz grāmatu un mākslas priekšmetu un, iespējams, tādēļ ēkas sākotnēji tā nodēvētas, tomēr tādā statusā tās noteikti palikt nevar.
"Nosaukt jau mēs varam visādi, bet reāli jāsaprot, ka tā nav publiska mākslas galerija un arī šis klasifikācijas kods, no kā aprēķinās nodokli, ir paredzēts kā individuālai dzīvojamai mājai," "Panorāmai" norādīja Kuldīgas novada domes Būvniecības komisijas priekšsēdētājs Gints Astičs.
Viņš skaidroja, ka rezultātā abas ēkas nebūs dzīvojamās mājas, bet "kods, no kura aprēķinās nodokļus, būs kā individuālai dzīvojamai mājai, kas pēc būtības arī tās ir".
Uz sēdi aicinātais Gulbja advokāts Mārtiņš Martinsons nespēja paskaidrot, kā un kāpēc nelikumības notikušas.
"To es tiešām šobrīd nemācēšu teikt, jo es arī Gulbja ģimeni pārstāvu tikai apmēram gadu un par tiem iepriekšējiem notikumiem man nav informācijas," atzina Gulbja pārstāvis, kurš nevarēja arī atbildēt, vai tā bija nejaušība vai ļaunprātība.
Komisija atzina, ka par bibliotēku nosauktā ēka ir jāreģistrē kā dzīvojamā. Bet nelikumīgi uzceltā ēka vai nu jānojauc, vai viss projekts jāsaskaņo par jaunu un jāsaņem būvatļauja.
Gulbja pārstāvis solīja visu vērst par labu, jo Gulbis gribot būvniecību turpināt un vainu esot atzinis. "Viņš arī piekrīt tam, ka dokumenti ir jāsakārto un šo būvniecību var turpināt tad, kad tas ir izdarīts," sacīja advokāts.
Lielākais nodokļa atvieglojums radies no tā, ka Gulbja īpašums atrodas uz lauksaimniecības zemes, un tas gan ir atļauts. Bet bibliotēkas statusa dēļ nenomaksātā nodokļa summa pagaidām bijusi niecīga - 59 eiro. Ņemot vērā, ka Gulbja pārstāvis apsolījis nelikumības novērst, domes komisija sodu tenisistam nav piemērojusi.
Uz jautājumu, kāpēc Valsts zemes dienests reģistrēja dzīvojamo ēku kā bibliotēku, dienests teica, ka neesot bijis pamats neticēt, ja Kuldīgas dome tādus dokumentus apstiprinājusi.
"Konkrētās būves īpašnieks vērsās Valsts zemes dienestā ar lūgumu aktualizēt datus par konkrēto būvi un iesniedza būvvaldes izdoto aktu par būves pieņemšanu ekspluatācijā, uz kura pamata mēs tad arī aktualizējām datus nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā," skaidroja Valsts zemes dienesta Kadastra departamenta direktore Jana Supe.
Līdz ar to sanāk, ka arī Kuldīgas dome nav bez vainas, jo paviršību dokumentu gatavošanā ir pieļāvis tās būvinspektors, secināja "Panorāma".