Lemberga oponenti sašķeļas
Sabiedrība

Lemberga oponenti sašķeļas

Jauns.lv

Sašķēlušies Ventspils mēra Aivara Lemberga oponenti. Miljonārs Olafs Berķis vērsies Rīgas apgabaltiesā, lūdzot atcelt arestētās mantas glabāšanas tiesības Šveices advokātam Rudolfam Meroni.

Lemberga oponenti sašķeļas...

AS
AS

Sabiedroto konfrontācija

Visticamāk, ir sākusies atklāta konfrontācija starp Lemberga oponentiem, kuri ilgus gadus bija sabiedrotie, - miljonāriem Oļegu Stepanovu un Meroni no vienas puses un "Berķi & Co" no otras puses. Konfrontācijas iemesls - kurš kontrolēs desmitiem miljonu vērtas kompānijas.

Par to liecina arī fakts, ka tikko notikušo akcionāru pilnsapulču rezultātā pilnīgu varu AS "Ventbunkers" un AS "Latvijas naftas tranzīts" (LNT) pārņēma menedžeri, kurus deleģēja Stepanova un Meroni tandēms. Savukārt citu Lemberga oponentu, īpaši Berķa intereses tika pilnībā ignorētas. Piemēram, "Ventbunkers" valdes priekšsēdētāja amatu zaudēja Berķa uzticamības persona Ivars Pāže, amatu valdē zaudēja arī Ilvars Attis. Savukārt LNT valdes priekšsēdētāja amatu zaudēja ilggadējs Berķa līdzgaitnieks Dzintars Kašs, bet viņa vietā tika iecelta Stepanova uzticamības persona Aleksejs Ovods. Amatu LNT zaudēja arī Ronalds Vuškāns.

Mantas pārvaldnieka tiesības dod tiesības Meroni balsot ar "Ventbunkers" kontrolpaketi, bet kopā ar Stepanovam pastarpināti piederošajām daļām nodrošina pilnīgu kontroli pār uzņēmumu.

Izšķērdē mantu

Iesniegumā Rīgas apgabaltiesai Berķis raksta, ka Meroni kā ārvalsts pilsonis nevar būt arestētās mantas glabātājs, jo viņš saskaņā ar Latvijas likumiem nevar būt juridiski atbildīgs par arestētās mantas izšķērdēšanu. Proti, ja viņš nepilda savus mantas glabātāja pienākumus un izšķērdē arestēto mantu, viņu kā ārvalstu pilsoni par to pat teorētiski nevar saukt pie atbildības.

Pēc Berķa domām, šveicietim nevar uzticēt mantu arī tāpēc, ka Meroni ilgus gadus ir bijis (iekavās iesnieguma autors pat raksta - "faktiski joprojām ir") Lemberga uzticamības persona. Tāpat Berķis uzskata, ka, nosakot aizliegumu arestētās kapitāla daļas un akcijas "lietot", prokuratūra ir aizliegusi arī "balsot" ar šīm daļām. Turpretī Meroni "sistemātiski" šo aizliegumu pārkāpj un "pats personiski realizē arestētās labuma guvēja tiesības AS "Ventbunkers" un balso ar "Ventbunkers" akcijām, pie tam šāda balsošana nekādā veidā netiek saskaņota ar procesa virzītāju".

Berķis izsaka "pamatotas aizdomas, ka Rudolfs Meroni savu mantas glabātāja statusu izmanto personiska labuma gūšanai, nevis rūpējas par Latvijas valsts (ja arestētā manta kādreiz tiktu konfiscēta) vai Aivara Lemberga (ja viņš tiktu krimināllietā attaisnots un ierobežojumi viņa mantai atcelti) interesēs". Kā pierādījumu "pamatotajām aizdomām" Berķis min faktu, ka Meroni ir iecēlis sevi par "Ventbunkers" padomes locekli, nosakot sev nesamērīgi lielu atalgojumu. Amatos tiekot ieceltas arī citas ar Meroni "personiski un profesionāli saistītas personas, kurām ar šo iecelšanu amatos tiek piešķirti personiski labumi".

Līdzīgi kā Alliks, arī Berķis uzskata, ka procesa virzītājam (šobrīd - tiesas sastāvs) būtu jādod atļaujas vienreizējai balsstiesību izmantošanai akcionāru pilnsapulcēs. Tāpat procesa virzītājam būtu jāsaņem regulāri ziņojumi par arestētās mantas stāvokli.

Pēc Berķa domām, arestētās mantas glabāšana būtu uzticama Finanšu ministrijai. Savukārt Alliks ieteicis mantas glabāšanu uzticēt valstij piederošajai "Hipotēku bankai", kurai ir pieredze vērtspapīru portfeļu glabāšanā.

LETA/Foto: LETA