Latvijas diagnoze: šizofrēnija
Sabiedrība

Latvijas diagnoze: šizofrēnija

Jauns.lv

Ārsta Pētera Kļavas izteikumus komentē Rīgas Stradiņa universitātes Integratīvās medicīnas laboratorijas vadītājs, sociopsihologs, komunikāciju tehniku pasniedzējs, profesors Igors Kudrjavcevs: "Pēteris Kļava, būdams ārsts, ir devis Latvijai diagnozi, un es viņam piekrītu."

Latvijas diagnoze: šizofrēnija...
Rīgas Stradiņa universitātes Integratīvās medicīnas laboratorijas vadītājs, sociopsihologs, komunikāciju tehniku pasniedzējs, profesors Igors Kudrjavcevs.
Rīgas Stradiņa universitātes Integratīvās medicīnas laboratorijas vadītājs, sociopsihologs, komunikāciju tehniku pasniedzējs, profesors Igors Kudrjavcevs.

Tomēr, kad mēs, ārsti, pacientam – Latvijai, nosakām smagu diagnozi, piemēram, šizofrēnija, tas nav jāuztver fatāli. Neesi beigts! Seko loģisks jautājums: ko un kā darīt, lai izārstētos. Iedosim pareizo preparātu, un būsi vesels. Tomēr ar vienu tableti nepietiek – tas ir tieši tas, ar ko mēs šobrīd tiekam baroti – mums dod pa vienai tabletei. Problēma ir tā, ka valdībā nav profesionāļu, arī eksperti, piemēram, politologi un sociologi, viedokli izsaka, raugoties ļoti šauri. Neesmu pamanījis, ka, komentējot procesus, tiktu ņemtu vērā cilvēku īpašības, plašāki zinātniskie, ekonomiskie procesi.

Ir bijusi pārāk liela uzticēšanās autoritātēm, viņu teiktajam, nenovērtējot izdarīto. Piemēram, Gorbunovs vispār neko nepateica, bet bija tāds smuks, nolaizīts, mierīgs. Cilvēkiem tomēr būtu jāizmato smadzenes tam, kam tās paredzētas, tāpat arī intuīcija, kas ir Dieva balss mūsos.

Selestīnas pareģojumos, kas atrodami internetā, precīzi aprakstītas jaunā laikmeta parādības – intelekta un intuitīvo spēju attīstība. Ja cilvēki izjutīs augstāku misiju par primitīvi rietumnieciski racionālo, izmaiņas būs uz labu. Ja turpinās runāt tikai politikas un ekonomikas valodā...  Starp citu, arī bizness nenozīmē tikai peļņas gūšanu.

Pa pusei jokojot, varētu ieteikt politiķiem ieklausīties un sazināties ar smalkākām matērijām, kaut vai ar elektroierīcēm, kas uztver balsis no citām dimensijām, tas būtu elektroniskais pasts, kurā iekrīt šis tas vērtīgs. Domāju, ka nemieri Latvijai tomēr nav raksturīgi. Tāpat vien cilvēki uz tiem neies, ja vien kāds ļoti nopietni neorganizēs.

Grieķijā, Polijā – tur ir pavisam cita mentalitāte. Mums derētu līdzīgas metodes, kādas tika izmantotas Mahatmas Gandija laikā Indijā, proti, nepakļaušanās. Cilvēkiem vajadzētu apvienoties organizācijās, lai pēc gada, kad Saeimai un valdībai būs vajadzīgs tautas atbalsts, viņi to nesaņemtu. Cilvēki lamā valdību, stāv ar plakātiem, bet, kad ir vēlēšanas, kā auni atkal iet un ievēlē tos pašus. Ir jāpaplašina  redzesloks un jāsaskata citi ceļi. Ir cilvēki, kuri varētu mainīt situāciju.

Evija Hauka/Foto: Rojs Maizītis, izdevniecības „Rīgas Viļņi” arhīvs