Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Kā noteikt, vai esi slims ar „cūku gripu”?

Sabiedrība
2009. gada 10. novembrī 08:14 2009. gada 10. novembrī 08:14
 
Pēc ārējām izpausmēm tā sauktā „cūku gripa” jeb pandēmiskās gripa A(H1N1) ne ar ko sevišķi neatšķiras no parastās gripas. Kurš tieši gripas vīruss jūs „aplaimojis” var noteikt laboratorijā. Taču šī informācija būs noderīgāka epidemiologiem, lai saprastu jaunās gripas izplatīšanās ceļus un ātrumu. Ārstēšana neatšķiras gandrīz nemaz.

Gripa parasti sākas ļoti strauji – slimnieks parasti pat atceras cikos. Strauja temperatūras celšanās virs 38 grādiem, stipras galvassāpes, muskuļu sāpes, „laušana” kaulos, nespēks, sāpes rīklē, sauss kairinošs klepus,  sāpes aiz krūšu kaula. Šogad dažiem A/H1N1 gripas pacientiem bija vērojamas arī vēdersāpes, nelaba dūša, biežāka vēdera izeja.

Ja sākas gripas pirmās pazīmes, slimniekam jāpaliek mājās, jāliekas gultā un jāzvana ģimenes ārstam. Izjautājot par iespējām „saķert” tieši cūku gripu, ārsts izlems, vai nepieciešams analīzēm paņemt iztriepi no rīkles un nosūtīt to izmeklēšanai uz Latvijas Infektoloģijas centru. Ārstēšana gan no tā maz atšķirsies. Pārsvarā „cūku gripa” norisinās vidēji smagi, taču iespējami sarežģījumi un pat nāves gadījumi. Tāpēc smagākos gadījumos slimnieks nogādājams slimnīcā. Mājās slimnieks jāizolē pēc iespējas atsevišķā telpā vai aiz aizslietņa 7 dienas vai līdz klīnisko simptomu izzušanai.

Šosezon divas gripas

Gripa bez komplikācijām beidzas 5 dienu laikā, taču tai mēdz būt sarežģījumi – visbiežāk plaušu karsonis. Remantadīns uz „cūku gripu” neiedarbojas. Ja būs nepieciešams, ārsts var izrakstīt kādu no pretvīrusu preparātiem oseltamiviru vai zanamiviru. Šīs pašas zāles, iespējams, būs jālieto profilakses nolūkos cilvēkiem, kas bijuši ciešā kontaktā ar vājinieku.

Cūku gripas izslimošana nerada pilnīgu imunitāti pret parasto gripu – tātad šosezon iespējams izslimot ar divām gripām. Lai pasargātos pret ikgadējo sezonālo gripu, iespējams vakcinēties. Lai izbēgtu no gripas sarežģījumiem – plaušu karsoņa, var potēties arī pret pneimokoku infekcijas. Protams, šīs potes cels arī organisma nespecifisko imunitāti un, iespējams, pasargās no „cūku gripas” taču pagaidām nav veikti pētījumi, kas to apliecinātu. Eiropā šobrīd reģistrētas trīs vakcīnas pret jauno gripas vīrusu, taču pagaidām tā brīvā pārdošanā nav nevienā no Eiropas valstīm.

Ar ko atšķiras „cūku gripa” no parastās?

Gripas izraisītājs ir ļoti mainīgs vīruss. Vienā organismā sastopoties dažādiem gripas vīrusiem, to iedzimtības informācija mēdz pārkombinēties, iespējamas arī mutācijas. Parasti pārkombinējas dažādi cilvēku gripas apakštipi.  Ar gripu mēdz slimot arī cūkas un putni. Normālos apstākļos šie putnu un cūku gripas vīrusi cilvēka saslimšanu nevar izraisīt. Tomēr, ja vienā organismā sastopas cūku un cilvēku gripas vīruss, iespējama tāda vīrusu iedzimtības pārkombinēšanās, kas ļauj arī cilvēkiem inficēties ar cūku vai putnu gripu. Tā arī noticis šoreiz. Cilvēki slimo ar gripu, kas līdz šim spēja saslimdināt vien cūkas. Arī zinātnieki atklājuši, ka jaunajā gripas vīrusā sakombinējušies cilvēku parastās, cūku un putnu gripas ģenētiskie materiāli.

Teorētiski ir iespējams, ka cilvēki var inficēties ar gripu no cūkas. Tomēr tikai tajā gadījumā, ja šī cūka ir slima ar konkrēto „cūku gripas” jeb pandēmiskās gripa A(H1N1) vīrusu, kas satur sevī arī cilvēku gripas vīrusa daļiņas.

Pilnīgi droši var ēst termiski apstrādātu cūkgaļu – tā nevarēs jums „uzklepot” infekciju. Vairāk jāuzmanās no cilvēkiem – infekcijas nēsātājiem. Arī savu ruksīti, ja jums tāds ir, uzmaniet no „cūku gripas” slimniekiem – jaunā infekcija apdraud arī šos dzīvniekus.

Plašāka informācija par „cūku gripu” atrodama:

www.lic.gov.lv

Anda Leiškalne


Citi šobrīd lasa

Kā Jāņu dienu svin citas tautas pasaulē? 2
Ventspils pusē apēd suni, Ošupē noplosa teļu. Vai jāsāk baidīties no agresīviem vilkiem? 3
"Sacīšu zirga" pilnīga kontrole un izmantošana: Britnija Spīrsa gadiem pret savu gribu bijusi tēva aizbildniecībā
Tēmas: Gripa
Pievienot komentāru

"За что ее жалеть? Борзая баба": зрители не прониклись откровениями экс-жены Аршавина 2

Агата Муцениеце в мини-шортах и тонкой майке подразнила округлым бюстом