Portāls ielādēsies pēc 15 sekundēm
Uz Jauns.lv

Nesaskata iespēju latgaliešu valodai piešķirt reģionālās valodas statusu

Sabiedrība
2009. gada 8. decembrī 15:15 2009. gada 8. decembrī 15:15
 
Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) pašlaik nesaskata iespējas risināt jautājumu par reģionālās valodas statusa piešķiršanu latgaliešu valodai, aģentūru LETA informēja ministrijā.

Jau ziņots, ka novembrī ar aicinājumu izstrādāt pasākumu plānu latgaliešu dialekta kā reģionālās valodas statusa noteikšanai klajā nāca 2. starptautiskās latgalistikas konferences dalībnieki, nosūtot vēstules izglītības un zinātnes ministrei Tatjanai Koķei (ZZS) un tieslietu ministram Marekam Segliņam (TP).

Ministrija skaidro, ka jautājums par reģionālās valodas kā valodas īpaša juridiskā statusa piešķiršanu Latvijā ir saistīts ar nepieciešamību piemērot nacionālos un starptautiskos tiesību aktus, norādot, ka reģionālās valodas termina izpratne un līdz ar to arī lietojums ir problemātisks ne tikai Latvijas, bet arī starptautiskajā valodas politikā.

Pat Eiropas reģionālo un minoritāšu valodu hartā, kuru Latvija nav parakstījusi un ratificējusi, šī termina izpratne nav skaidri formulēta un termini „reģionālās valodas” un „minoritāšu valodas” tiek lietoti kā sinonīmi. Arī dažādu starptautisku pētniecisko projektu materiāli un pārskati liecina, ka termini „reģionālā valoda”, „minoritāšu valoda”, „imigrantu valoda” tiek lietoti atšķirīgā interpretācijā, uzsver IZM.

Tāpat, pēc ministrijas pārstāvju domām, strīdīgs ir jautājums par pašu latgaliešu valodas terminu, jo šāds termins nav lietots Valsts valodas likumā, bet likuma ceturtajā daļā konkrēts juridiskais statuss noteikts latgaliešu rakstu valodai kā vēsturiskam latviešu valodas paveidam, kura saglabāšanu, aizsardzību un attīstību nodrošina valsts.

Tādēļ pirms reģionālās valodas statusa iegūšanas latgaliešu dialektam ministrija rosina sākt ar Latgales nemateriālā kultūras mantojuma atbalsta pasākumu programmas izstrādi atbilstoši UNESCO 2003. gadā pieņemtajai konvencijai par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu, uzsverot, ka valoda ir tikai viena daļa no kultūrvides.

Tas, kā uzskata IZM, ir ne tikai nepieļaus Latgales kultūrvides sašaurināšanos, bet arī stiprinās latgaliešu savdabīgās tradīcijas.

LETA

Citi šobrīd lasa

Priekšvēlēšanu cīņas Pierīgā: slavena aktrise, aizmukušie Rīgas domnieki un jocīgie svētki
FOTO: Krievija arī pirms Tokijas olimpiskajām spēlēm atradusi veidu, kā apiet aizliegumus 3
"Bēdz, bēdz!" - virāls kļūst video, kurā vīrs izglābj sievu no lūša, aizmetot to pāri zālājam
Pievienot komentāru

«Молитесь за королеву»: глава англиканской церкви выступил с обращением

"Я долго была невидимкой, а теперь меня увидели": Муцениеце счастлива, что развелась с Прилучным