Repšes un Godmaņa skolotāja varēs saņemt arī algu
Pēc valdības lēmuma padzīt no darbavietām strādājošos pensionārus Repšes, Godmaņa un citu politiķu skolotāja Ella Detlova (86) varēs ne tikai strādāt, bet arī par to saņemt algu. To ļaus Satversmes tiesas lēmums.
Valdība ar budžeta grozījumiem panāca, ka skolas pameta pensijas vecuma pedagogi. Tomēr ir izcili skolotāji, kuri turpina iemīļoto darbu bez algas. Viena no viņām - Rīgas 1. valsts ģimnāzijas astronomijas skolotāja Ella Detlova, kura mācījusi daudzus nākamos premjerus, Saeimas deputātus un ministrus. Drastiskos grozījumus valsts budžetā sagatavoja Finanšu ministrija, kuru vada Detlovas skolnieks Einars Repše, par to nobalsoja Saeimas deputāti, ieskaitot viņas audzēkņus Kārli Šadurski un ekspremjeru Ivaru Godmani.
Strādā par velti
Detlova ir mācījusi arī matemātiku, fiziku un pedagoģiju. Izcilā skolotāja 86 gadu vecumā joprojām ģimnāzijā māca astronomiju, par to nesaņemot ne santīma - citādi zaudēs 70 procentu no pensijas. Par sasniegumiem viņa saņēmusi maksimālo Zelta pildspalvu skaitu – pēc nolikuma vairāk nekā trīs vienam pedagogam nepasniedz, viņas audzēkņi ar spožiem rezultātiem startē olimpiādēs pat pasaules mērogā. Viena Detlovas audzēkne pasaules astronomijas olimpiādē ieguvusi otro vietu.
Skolotāja Detlova ir dziļas kultūras cilvēks. „Reiz pirms vairākiem gadiem viņu palūdza aizvietot klases audzinātāju, kura gāja dekrēta atvaļinājumā. Detlova veda klasi uz teātriem, pirms tam skolas aulā sagatavojot - spēlējot uz klavierēm priekšā motīvus no operas, stāstot libretu. Es uz šo ainu skatījos, apburta no baltas skaudības; man nav ne tādu dotību, ne tādu talantu. Ulmaņlaiku dziļās inteliģences pietrūkst daudziem,” grāmatā „Atvērtās durvis” kolēģi raksturo bioloģijas skolotāja Anta Artiņa.
„Kad man prasa - cik gadu? Sešdesmit trīs. Tik ilgi strādāju par skolotāju,” atsmaida Detlova. Joprojām asu domāšanu, ārkārtīgi zinoša un trāpīgu runu - ne katram viņas audzēknim pat jaunos gados tik spoži strādā galva.
Deputāts Šadurskis sajūsmā par skolotāju
„Vienaldzīgo nebija. Viņa ir atstājusi paliekošas pēdas, lai gan kopš skolas beigšanas pagājuši 32 gadi,” skolotāju Ellu Detlovu ar pateicību un sajūsmu atceras viņas bijušais skolnieks Kārlis Šadurskis. Deputāts atzīst, ka skolotāja radījusi interesi par astronomiju, un vēl gadiem viņš pircis un lasījis astronomijas žurnālu „Zvaigžņotā Debess”, arī zvaigznājus joprojām var nosaukt.
Detlova bija ļoti stingra. Ja viņa savās stundās pieķēra špikojam, tad bija reālas ziepes un uz ilgu laiku; neviens gan to nemēģināja darīt, jo leģendas par Detlovas stingrību klīda no klases uz klasi. Tagad šajā pašā skolā mācās arī Šadurska meita. „Vecāku sapulcē pamanīju, ka skolotāja Detlova joprojām ierindā, un pie sevis nodomāju, ka tas ir ārkārtīgi labi. Kārtīgs cilvēks!” priecājas Šadurskis.
Savukārt lēmumu, kas izdzina sirmos pedagogus no skolām, Šadurskis komentē: „Tā ir cūcība un muļķība! Ja paanalizē fiskālo ietekmi, nekāda guvuma valsts budžetam patiesībā nav bijis. Tas ir nožēlojami, ka valsts spiež šos sava darba entuziastus strādāt bez maksas.” Tomēr Šadurskis ir viens no Saeimas deputātiem, kas balsoja par šādām likuma izmaiņām. „Nebija iespējams toreiz šo normu mainīt. Vai nu bija jāizgāž šie tajā brīdī valstij nepieciešamie budžeta grozījumi ar tam sekojošām konsekvencēm, vai jāpieņem Finanšu ministrijas sagatavotā pakete,” taisnojas deputāts.
Tātad pie vainas Finanšu ministrija, ko vada arī skolotājas Detlovas bijušais audzēknis Einars Repše?
Repše slēpjas aiz likuma pantiem
Repšes atbildi pēc ļoti ilga sagatavošanas laika sniedza Finanšu ministrijas Komunikācijas departamenta direktora vietnieks Aleksis Jarockis.
Repšes atmiņas par skolotāju Detlovu ir vislabākās, pausts atbildē. Tad seko garš, likumu pantiem, normatīviem un skaitļiem pārsātināts ziņojums. Vienkāršos vārdos - šāds likums bija jāpieņem, jo citādi nevarēja. Ja Satversmes tiesa atcelšot šo likumu (kas nu ir noticis), tad jāatceras, ka tas notiks uz budžeta deficīta rēķina.
Repšes atbildē minēts, ka pensionētiem skolotājiem iespējams sākt pedagoģisko privātpraksi, un norādīta interneta saite, kurā gan paskaidrota kārtība, kā to darīt, gan norādīts, ka, īstenojot privātpraksi bez sertifikāta, draud naudas sods no 25 līdz 50 latiem.