Korumpantu darbība kļūst arvien konspiratīvāka
Pēdējā laikā korumpantu darbības metodes kļuvušas arvien konspiratīvākas. Kukuļnēmēji seko līdzi izmeklējamo lietu atklāšanas metodikai un to rūpīgi analizē.
Tas attiecoties ne tikai uz sarežģītajām shēmām naudas iegūšanai, bet arī uz nelikumīgo darījumu sagatavošanu - sarunas kļuvušas arvien konspiratīvākas, un ne vienmēr šādu sarunu ieraksti tiesā var kalpot par pierādījumu. "Acīm redzami, ka kukuļu pieprasītāji seko līdzi lietu atklāšanas metodikai un to analizē. Mēs dzīvojam tehnoloģiju laikmetā, un informācijas fiksēšana galvenokārt notiek ar tehniskiem līdzekļiem. Kamēr mēs pilnveidojam taktiku, kā pierādījumus fiksēt, otra puse ar visiem iespējamajiem līdzekļiem veic pretdarbību, lai pierādījumu fiksēšanu novērstu. Kratīšanu laikā esam atraduši pretnoklausīšanās iekārtas, no datoriem izdzēsta informācija, kam būtu pierādījumu nozīme."
"Jāatzīst, ka iespējas un tehniskie resursi "pretējai pusei" ir ievērojami progresējuši, arī shēmas, kā izveidot nelikumīgus darījumus, kļuvušas krietni sarežģītākas un viņi iet pat pussolīti mums pa priekšu," sacījis KNAB vadītājs, "jo, pirmkārt, viņiem ir lielāks finansējums... Otrkārt, ar noziegumu atklāšanu KNAB nodarbojas mazāk nekā trešdaļa no visiem 142 darbiniekiem, pārējie veic citas likumā noteiktās funkcijas. Savukārt pretējai pusei ieteikumus un konsultācijas, kā drošāk un pareizāk rīkoties, sniedz gan detektīvbiroji, gan kvalificēti advokāti, padomus sniedz arī bijušie tiesībsargājošo institūciju darbinieki, kuri pārzina operatīvā darba metodes."
Pēc Vilnīša vārdiem, korupcija, tāpat kā noziedzība kopumā, rodas tur, kur apgrozās lieli naudas līdzekļi. Ja dienesta pilnvaras ir pietiekami lielas, lai rīkotos ar finanšu līdzekļiem - sevišķi, ja tie ir valsts līdzekļi -, daļai cilvēku ir grūti pārvarams kārdinājums tos pārvērst par saviem līdzekļiem.
"Sevišķi tas attiecas uz valsts pasūtījumiem, kurus par attiecīgu samaksu var izkārtot savējiem. Bieži tiek piesaukta veselības aprūpes sistēma, par kuras uzlabošanu nesen izteicās arī Valsts prezidents. Bet kaut kā šī sistēma nesakārtojas... Acīmredzot, kamēr pastāvēs robi normatīvajos aktos un nesakārtos nodokļu un saimnieciskos jautājumus, situācija nemainīsies. Arī Aizsardzības ministrijā un Satiksmes ministrijā joprojām ir nozares, kurās itin viegli var paņemt to, kas likumīgi nepienākas. Tas pats attiecas uz lielajām pašvaldībām. Rīgas Centrāltirgū aizturēšanas notika viena pēc otras, bet nekas nemainījās. Ja sistēma netiks mainīta, atkal sekos aizturēšanas, jo cilvēka iedabu piesavināties to, ko var piesavināties, mainīt ir daudz grūtāk," sacījis KNAB vadītājs.
LETA/Foto:LETA