VIDEO: Šveiduks kļūst par amerikāņu televīzijas zvaigzni
ASV TV kompānijas „CBS News” veidotais raidījums par to, kā ziemas saulgriežus svinēja liepājnieks – pasaules čempions fitnesā Māris Šveiduks, piedzīvojis dienasgaismu. Viņu telestāstam izraudzījās astronauti.
Sižetā Šveiduks stāsta par to, kā pievērsies kultūrismam un kā uzsācis savu biznesu. Žurnālists ciemojas arī pie viņa mājās. Reportieris ar grūtībām spēj noticēt, ka Mārim jau ir piecdesmit gadi.
Atgādinām, ka „CBS News” reportieris Stīvs Hartmans jau vairākus gadus veido raidījumu „Mums katram ir savs stāsts”, par kura varoņiem pēc nejaušības principa kļūst ierindas amerikāņi. Žurnālisti savā ofisā met šautriņas ASV kartē un pēc tam dodas uz pilsētu, kuru „izvēlējusies” šautriņa. Tur viņi uz labu laimi atver vietējo telefongrāmatu un izvēlas cilvēku, kurš kļūst par telestāsta varoni.
Hartmans telekanāla vadību pārliecināja, ka šo projektu vajag īstenot arī globālā mērogā. Pēc žurnālistu lūguma ASV astronauti bezsvara stāvoklī uz labu laimi ar pirkstu bakstīja globusā un izvēlējās tās pasaules vietas, kur dzīvo cilvēki, kas ir pelnījuši, lai par viņiem pastāstītu amerikāņu auditorijai. Astronautiem vajadzēja izvēlēties trīs valstis. Divas no tām bija visai tālu no „vecās pasaules” – Omāna un Indija. Savukārt viena astronauta pirksts atdūrās Liepājā.
Pagājušajā nedēļā amerikāņu žurnālisti ieradās pilsētā, kurā piedzimst vējš, un Hartmans ar pirkstu bakstīja Liepājas telefongrāmatu. Pavisam kopā izvēlējas 20 telefona numurus. Pēc kārtas zvanot visiem, atsaucās tikai trīspadsmitais sazvanītais, kas izrādījās Šveiduka telefons.
Tā nu trīs dienas amerikāņu televīzijas žurnālisti veidoja Šveiduka portretu gan sporta zālē un ģimenē, gan runājot ar citiem cilvēkiem, kuri pazīst slaveno liepājnieku – pasaules čempionu fitnesā, slavenāko Baltijas valstu Robinsonu, sporta kluba „Lāčplēsis” īpašnieku.
Amerikāņu žurnālists bija pārsteigts, ka viņš „uz dullo” ir izvēlējies vietēja mēroga slavenību, kuram uzdeva visdažādākos jautājumus, kā, piemēram, „Kā tu satiki savu sievu?”, „Vai tev tiešām ir 50 gadu?”, „Vai tu dzīvē par kaut ko esi ļoti skumis?” un citus.
Jāteic gan, ka amerikāņu stāsts par nejaušo izvēli šķiet ne gluži patiess. Izvēloties tēlus, veidotājiem tomēr ir jārēķinās, ka tas ir TV raidījums - sižetam jābūt interesantam un vizuāli pievilcīgam. Šveiduks ar savu amerikānisko ārieni ir ļoti piemērots tam, lai kļūtu par ASV TV kanāla zvaigzni.
Liepājas laikrakstam „Kurzemes Vārds” Hartmans stāstīja par savu telestāstu ideju: „Labākie stāsti bija par cilvēkiem, kas pārvarējuši šķēršļus. Katram cilvēkam ir vairāki stāsti. Mēs koncentrējamies uz pozitīvajiem. Pirms šiem stāstiem man neienāca prātā, ka, patiešām, ikvienam, vai autobusa šoferim, vai vienalga kuram katram, ir kādas lieliskas vērtības.”
Neparastākā stāsta detaļa, ko žurnālists atceras smiedamies ir kāda intervija ar apbedīšanas biroja īpašnieku, kurš mājās glabājis mūmiju – kāda lēdija pirms daudziem gadiem nomirusi, sagatavota apberēšanai, bet neviens pēc viņas joprojām nav ieradies.
Raidījuma auditorija ir aptuveni seši miljoni amerikāņu.