Jāsastāda saraksts ar policistiem, kuri neprot latviešu valodu
Reaģējot uz iekšlietu ministres Lindas Mūrnieces (JL) norādījumiem, ka valsts valodas nezināšana atbilstošā līmenī nav savienojuma ar darbu Valsts policijā (VP), VP priekšnieks Valdis Voins ir uzdevis visiem dienesta struktūrvienību vadītājiem līdz 1.martam sagatavot un iesniegt sarakstu ar tām amatpersonām, kuru latviešu valodas prasmju līmenis neatbilst normatīvajos aktos noteiktajām prasībām.
Minētajos sarakstos jāiekļauj arī tās amatpersonas, kuras, pildot dienesta pienākumus, nelieto valsts valodu nepieciešamā apjomā. Tam par pamatu var būt iedzīvotāju sūdzības vai Valsts valodas centra (VVC) inspektoru atzinums pēc pārbaudes veikšanas un sankciju piemērošana, aģentūrai LETA pastāstīja Iekšlietu ministrijas (IeM) preses pārstāve Sintija Virse.
Pēc tam, kad būs apstiprinājies, ka šīm amatpersonām nav pietiekamu valsts valodas zināšanu, lai pildītu amata pienākumus, tām tiks uzdots noteiktā laikā apgūt latviešu valodu atbilstošā līmenī.
Mūrniece cer, ka pēc šo pasākumu īstenošanas viņa vairs nesaņems sūdzības no iedzīvotājiem, ka policisti ar viņiem nav runājuši latviešu valodā.
LETA jau ziņoja, ka IeM nolēmusi pastiprināti pārbaudīt, vai VP darbiniekiem ir amata pienākumu pildīšanai atbilstošs valsts valodas prasmes līmenis un derīgas valodas apliecības. Kā uzskata Mūrniece, personas, kuras neprot valsts valodu, nevar strādāt policijā, jo latviešu valodas nezināšanas dēļ šie cilvēki nevar pilnvērtīgi palīdzēt iedzīvotājiem.
Kā aģentūru LETA pirmdien informēja IeM preses pārstāvis Mareks Matisons, Mūrniece saņēmusi vairākus iedzīvotāju iesniegumus, kuros norādīts uz atsevišķu policijas darbinieku nespēju ar viņiem komunicēt valsts valodā pienācīgā līmenī un līdz ar to palīdzēt. Šie iesniegumi nosūtīti VP priekšniekam Voinam pārbaudes veikšanai un nepieciešamo pasākumu īstenošanai, lai nodrošinātu, ka VP darbinieki prot valsts valodu atbilstošā līmenī un tiem ir derīgas valodas prasmes līmeni apliecinošas apliecības.
Kā ziņots, veicot pārbaudi Rīgas Latgales policijas iecirknī Gogoļa ielā, valodas inspektori konstatējuši, ka vairākiem policijas darbiniekiem ir fiktīvas valodas apliecības, proti, apliecības ar šādiem numuriem neesot izsniegtas konkrētajām personām, pagājušās nedēļas nogalē rakstīja "Latvijas Avīze".
Valodas apliecības ar iespējama viltojuma pazīmēm konstatētas četriem Gogoļa ielas policijas iecirkņa darbiniekiem, no tiem divi ir policijas autovadītāji. Šos policijas darbiniekus valodas inspektoriem satikt pagaidām nav izdevies, jo viņi bijuši dežūrā, tāpēc tiekot saskaņots laiks, kad viņiem veikt valsts valodas zināšanu pārbaudi. Viņiem lūgts arī rakstiski paskaidrot, kā ieguvuši konkrētās valsts valodas prasmes apliecības.
Diviem Gogoļa ielas policijas iecirkņa darbiniekiem - kārtības policijas priekšniekam Vladimiram Petrukam un iecirkņa darbiniecei Ludmilai Ķēniņai - valodas inspektori konstatējuši amata pienākumu veikšanai nepietiekamas valsts valodas zināšanas. Policijas darbiniekiem valsts valoda jāprot augstākajā - C prasmes - līmenī, bet Petrukam un Ķēniņai konstatēts vidēja līmeņa valsts valodas lietojums.
VVC viņus administratīvi sodījis un lūdzis piecu mēnešu laikā uzlabot valsts valodas zināšanas. Tad paredzēta atkārtota pārbaude. Administratīvais sods par valsts valodas nelietošanu amata pienākumu veikšanai nepieciešamajā līmenī ir no 25 līdz 50 latiem. Ja pārkāpums konstatēts atkārtoti gada laikā - 100 līdz 200 lati.
LETA
Pērn VVC policistu valodas lietojuma pārbaudēm nav īpaši pievērsies, jo asākais jautājums bija patērētāju tiesības saņemt informāciju par precēm un pakalpojumiem valsts valodā, stāstīja VVC kontroles daļas vadītājs Antons Kursītis. Tomēr situācija ar valodas zināšanām valstī palēnām uzlabojas, tostarp policijā, notiek paaudžu maiņa, un gados jaunākajiem policistiem kopumā grūtību ar valsts valodu neesot.