Pašvaldības netiks galā ar ārstēties gribētājiem
Sabiedrība

Pašvaldības netiks galā ar ārstēties gribētājiem

Jauns.lv

Paplašinot iedzīvotāju loku, kas medicīnas pakalpojumus varēs saņemt par brīvu, Veselības ministrija rīkojusies sasteigti un nav rēķinājusies ar pašvaldību iespējām.

Pašvaldības netiks galā ar ārstēties gribētājiem...
To cilvēku skaits, kuri vēlēsies ārstēties par brīvu, strauji pieaugs, prognozē Pašvaldību savienība.
To cilvēku skaits, kuri vēlēsies ārstēties par brīvu, strauji pieaugs, prognozē Pašvaldību savienība.

Tā uzskata Pašvaldību Savienība. Kad tūkstošiem cilvēku gribēs saņemt izziņas par ienākumiem, lai varētu ārstēties par brīvu, pašvaldībās sāksies haoss.

Ņemot vērā, ka no pacientu iemaksas pie ģimenes ārsta un speciālista, kā arī no maksas par ārstēšanos slimnīcā būs atbrīvoti ne vien trūcīgie iedzīvotāji, bet arī tie, kuru ienākumi uz vienu ģimenes locekli mēnesī nepārsniedz Ls 120, bezmaksas ārstēties gribētāju valstī var izrādīties pat ļoti daudz.

Veselības ministrija steidzās...

Daļēji atvieglojumi paredzēti arī tiem, kuri saņem ne vairāk par Ls 150 mēnesī. Noteikumos paredzēts, ka izziņu par ienākumiem jāizsniedz pašvaldību sociālajiem dienestiem, kas jau tagad ir pārslogoti ar darbiem un dažviet strādā pat brīvdienās. Latvijas pašvaldību savienības ģenerālsekretāre Mudīte Priede uzskata, ka Veselības ministrija noteikumus sasteigti izbīdīja Ministru Kabinetā, iepriekš nekonsultējoties ne ar Labklājības ministriju, ne pašvaldībām, kurām tagad jādomā kā tikt galā ar ļaužu pūļiem.

Pašu ideju pašvaldības gan vērtē pozitīvi, jo līdz šim daudzi pie ārsta negāja, jo nebija naudas. Piemēram, Liepājā pērnā gada sākumā trūcīgi skaitījās pusotrs simts cilvēku, bet gada beigās vairāk par diviem tūkstošiem. Liepājnieki prognozē, ka pēc jaunajām izziņām nāks tūkstošiem cilvēku. Savukārt Cēsu sociālajā dienestā skumji ironizē, ka varētu atnākt teju visi cēsnieki. Tāda pati situācija varētu būt Latgalē - reģionā ar vislielāko bezdarba līmeni. „Ideju atbalstām, bet pašvaldībās nav darbinieku, kas varētu apkalpot šos iedzīvotājus. Būs garas rindas, daudzi atmetīs ar roku un neies vispār, ja jau tik sarežģīti. Apkalpošanas sistēmu varēja padarīt civilizētāku un vienkāršāku, ieviešot elektronisko uzskaiti. Ārsts varētu paskatīties datorā un viegli noskaidrot kuram pienākas bezmaksas pakalpojums, bet cilvēkiem nebūtu jāgaida pazemojošās rindās,” pašvaldību nostāju komentē Priede.

Pašvaldību ierosinājums atrast līdzekļus papildu darbinieku algošanai, palika neuzklausīts, jo veselības aprūpei paredzētos līdzekļus citiem mērķiem tērēt nedrīkst. Arī bezdarbniekus, kas pašvaldībās strādā par Ls 100, sociālajā dienestā nodarbināt nedrīkst, jo tas nav uzskatām par mazkvalificētu darbu. Paredzams, ka izziņu izsniegšana pašvaldībās radīs haosu.

Evija Hauka/Foto:LETA