Modernais gavēnis! Nē saldējumam, nē seksam
Sabiedrība

Modernais gavēnis! Nē saldējumam, nē seksam

Jauns.lv

Katoļu baznīcā iesācies lielais gavēnis, kas ilgs līdz Lieldienām. Šai laikā ticīgajiem ir jāatturas no gaļas ēšanas un izpriecām. Modernais laikmets gavēņa laikā ieviesis arī citus atturēšanās veidus.

Modernais gavēnis! Nē saldējumam, nē seksam...
Modernais laiks cilvēkiem katoļiem licis kļūt radošiem un izdomāt aizvien jaunus sevis šaustīšanas veidus. Piemēram, pa gabalu turēties no interneta
Modernais laiks cilvēkiem katoļiem licis kļūt radošiem un izdomāt aizvien jaunus sevis šaustīšanas veidus. Piemēram, pa gabalu turēties no interneta

Daudziem ticīgajiem arī nav skaidrs, ko tad īsti drīkst vai nedrīkst lietot pārtikā. Par to liecina interneta portālos un forumos atklātās diskusijas. Piemēram, kāda ticīgā interneta blogā ierakstījusi: „Īsti nezinu - drīkst šai laikā lietot piena produktus vai nē. Bet labāk drošības labad es pienu līdz Lieldienām vairs nedzeršu.”

Tai pašā laikā diskusijā piedalās arī kāds vīrietis, kurš visiem virtuālajiem draugiem sola turpmāk alkoholu aizstāt tikai un vienīgi ar pienu.

Gaļas aizlieguma vietā izdomā ekskluzīvas attiekšanās

Pieminot Jēzus Kristus ciešanas un nožēlojot savus grēkus, ik gadu 40 dienas pirms Lieldienām tradicionālajās konfesijās ir noteikts lielā gavēņa laiks, kurā kristiešiem ir jāatsakās no vairākām pasaulīgām lietām. Gavēņa laiks simboliski atgādina tās 40 dienas, ko savulaik Kristus pavadījis tuksnesī, lūgšanas mērdējot miesu. Tā kā Lieldienas katru gadu tiek atzīmētas citā datumā, tad arī gavēņa laika sākums atšķiras. Šogad tas sākās trešdien, 17. februārī.

Tradicionāli tiek uzskatīts, ka šai laika kristieši nelieto gaļu. Tomēr katoļi ir radoši cilvēki un viņi izdomā visnotaļ ekskluzīvus sevis ierobežošanas veidus, lai atslēgtos no laicīgām lietām un vairāk laika veltītu garīgām apcerēm.

Neklausīties mūziku, nesērfot internetā, neēst saldējumu, nenodarboties ar seksu, neiet uz kino, nedzer kafiju un tēju, nebraukt ar taksi... Tās ir tikai dažas lietas, no kurām atsakās gavēņa laikā.

Pļaujas laiks dietologiem

Gavēni par ieganstu savu ideju popularizēšanai izmanto ne tikai kristieši, bet arī dietologi un uztura speciālisti. Kristiešu interneta forumos šajās dienās bieži tiek spriests nevis par gavēņa garīgajām dimensijām, bet gan prasīts padoms, ar ko aizstāt gaļas iztrūkumu organismā. Lūk, daži izvilkumi no portāla draugiem.lv diskusijām:

* „Spēkam - rupjmaizīti, pupas, zirņus, riekstus, žāvētus augļus, zivis, dārzeņus - svaigus un vārītus, graudaugu putras.”

* „Taukus drīkst, pienu drīkst, arī buljonu drīkst, un, ja zupā kāds gaļas kriksis peld, tad nav tas jāzvejo no šķīvja laukā un jāmet gružkastē. Nedrīkst gaļu kā pamatēdienu - kotletes, karbonādes, cepešus, desas.”

* „Lai arī esmu katoliete, gavēņa laikā ir vienkārši pretīgi pat apmeklēt baznīcu, kur apkārt to tik vien čukst, ko ēdīs un ko dzers.”

* „Katoļi te laikam sakausies, lai pierādītu, kurš ir lielāks katolis. Dažkārt domāju, kāpēc kļūstot par katoli, cilvēki neatmet savu dabu. „

* „Gavēšanas būtība, cik esmu sapratusi, ir atturēšanās no savām vājībām un pārliekas greznības. Agrāk parastam zemniekam gaļa bija rets un grezns ēdiens, tāpēc no tās arī atturējās, bet šobrīd tas var būt jebkas cits, kas cilvēkam ir greznība un pakļaušanās miesīgām kārībām.”

Nemaksā nodokļus un gaida gavēņa atlaides

Vairāki gavētāji nolēmuši turpmākajās 40 dienās nevis attiekties no gaļas ēšanas, bet gan citām lietām – kā, piemēram, portāla draugiem.lv apmeklēšanas, konfektēm un citiem saldajiem kārumiem, televīzijas, liekiem iepirkumiem un tamlīdzīgi. Lūk, daži pēdējā laikā izdarīti ticīgo ieraksti interneta forumos:

* „Atteikšos no portāla draugiem.lv apmeklēšanas. Tā ir greznība un lieka laika tērēšana laikā, kad es varētu palasīt Bībeli.”

* „Gavēņa ietvaros atteikšos no ieraduma mēŗķtiecīgi klausīties mūziku vispār un uz visiem laikiem!

Varētu šķist, ka tas ir it kā neiespējami, bet šeit vērā jāņem, ka gaisa tricināšanai var izmantot dažnedažādus citus līdzekļus, proti, kopš nesenās interneta ēras ieviešanās cilvēcei tapuši pieejami neskaitāmi tematiskie, zinātniskie kā arī izklaidējošie raidījumi, kuri tiek periodiski izplatīti internetā.

Otrs iemesls lēmumam atteikties no mūzikas ir tas, ka mūzika kā emociju mēdijs kļūst arvien pliekanāka un cik reizes gan var vienu un to pašu triku atkārtot? Galu galā pat klasiskā mūzika pēc kāda laika klausītājam pārvēršas par tajā pašā hromatiskajā gammā izpildītu popsu.”

* „Nu tik visi gavēs, ka nu! Nez vai nākamgad jau nebūs gavēņa atlaides un gavēņa izpārdošanas?”

* „Man arī ir viens tāds stulbs paradums, visu laiku godīgi maksāju nodokļus, nu tad tagad – āmen nodokļiem.”

Elmārs Barkāns