Abramovičs savu dārgāko jahtu uz Rīgu neved
Sabiedrība

Abramovičs savu dārgāko jahtu uz Rīgu neved

Jauns.lv

Vakar Rīgas pasažieru ostā pirmo reizi pietauvojās krievu miljardiera Romāna Abramoviča 64,5 miljonus vērtā jahta „Pelorus”. Tā gan ir tikai viena no piecām viņa jahtām. Taču tieši šī ir piestājusi pasažieru ostā. Lai gan ļaudis runā, ka Abramovičs ieradies uz starptautisko jauno dziedātāju konkursu „Jaunais vilnis”, neviens viņu Rīgā tā arī nav redzējis.

Abramovičs savu dārgāko jahtu uz Rīgu neved...
Jahtas Eclipse (Aptumsums) būvēšanu pabeidza tikai pagājušajā gada septembrī. Patlaban šī ir dārgākā luksusa jahta pasaulē.
Jahtas Eclipse (Aptumsums) būvēšanu pabeidza tikai pagājušajā gada septembrī. Patlaban šī ir dārgākā luksusa jahta pasaulē.

„Pelorus”, kuru tagad var apskatīt visi pilsētnieki un viesi, Abramovičs pirms vairākiem gadiem par 129 miljoniem dolāru (64,5 miljoniem latu) nopirka no Saūda Arābijas šeiha Modhasana. Jahta, kura vairāk līdzinās vidēja izmēra kruīza kuģim, ir 115 metrus gara ar diviem helikopteru nosēšanās laukumiem. Jahta ir aprīkota ar pretraķešu aizsardzības sistēmu.

Jāteic, ka Abramoviča dārgāko jahtu „Eclipse” (Aptumsums) mēs neredzēsim. Vismaz šogad. Tās būvēšanu tika pabeigta pagājušajā gada septembrī. Patlaban „Eclipse” ir dārgākā luksusa jahta pasaulē. Tā Abramovičam izmaksājusi 1,2 miljardus dolāru. Kuģis ir 170 metru garš, ar diviem peldbaseiniem, diviem helikopteru nolaišanās laukumiem un savu zemūdeni. Tieši „Eclipse” interjeram Abramovičs iegādājies veselus 35 mākslas darbus!

Abramovičs ir uzņēmuma „Sibņeftj” lielākais akcionārs, kā arī Londonas slavenā kluba „Chelsea” īpašnieks. Ir daudz detaļu, kas par viņa dzīvi ir zināmas, taču, šķiet, vairāk ir tādu, kuras joprojām ir apslēptas.

Miljardiera Abramoviča mīlas dzīve

Smagā bērnība un pareizie draugi

Nākamais miljardieris dzimis 1966. gada 24. oktobrī Saratovā. Jau bērnībā viņš saņēmis smagus triecienus, jo māte mirusi, kad Romānam bija pusotrs gads, bet četru gadu vecumā viņš zaudēja arī tēvu. Bērnību Romāns pavadīja tēvabrāļa ģimenē Komi APSR. Vēl zināms, ka 1983. gadā viņš Uhtā pabeidza vidusskolu.

Savu biznesu Abramovičs sācis ar polimēru rotaļlietu ražošanu. Tieši tad viņš iepazinies ar nākamajiem „Sibņeftj” līderiem Jevgēņiju Švidleru un Valēriju Oifu.

„Abramoviča kapitāla izcelšanās vēsture ir diezgan miglaina. Interesanti, ka te iejaukta arī Latvija, jo tieši mūsu valsts plašumos ar kāda Krievijas un Latvijas kopuzņēmuma palīdzību 1992. gadā bez vēsts pazudušas 55 cisternas ar dīzeļdegvielu, kam no Uhtas naftas pārstrādes rūpnīcas bija jānonāk Kaļiņingradā. Pēc šīs afēras Abramovičs pat tika apcietināts, taču vēlāk lietu izbeidza, jo pēkšņi uzradās kāds labdaris, kas pārskaitīja rūpnīcai 3,8 miljonus rubļu,” raksta NRA.

Berezovska ēnā

No 1993. līdz 1996. gadam Abramovičs vadīja Gibraltārā reģistrētās ofšora kompānijas „Runicom S.A” Maskavas pārstāvniecību. Interesanti, ka tā viņam piederēja kopīgi ar Kremļa nežēlastībā vēlāk kritušo Borisu Berezovski. Tika dibinātas firmas, kas piedalījās „Sibņeftj” akciju iegādē. 1996. gada septembrī Ambramovičs kļuva par „Sibņeftj” direktoru padomes locekli. 1999. gadā viņš tika ievēlēts Krievijas Valsts domē, kur, starp citu, nepievienojās nevienai no frakcijām. 2000. gadā Abramovičs uzvarēja Čukotkas gubernatora vēlēšanās.

Miljardieris bieži uzskatīts par Borisa Jeļcina ģimenei pietuvinātu personu, Krievijas mediju viņam pat piedēvē iesauku „kasieris”. Ir viedoklis, ka, pie varas nākot Vladimiram Putinam, Abramovičs jaunajā situācijā noorientējies daudz labāk nekā Berezovskis. Viņam izdevies izvairīties no konfrontācijas ar prezidentu un tādējādi saglābt sev ādu. „Kad Berezovskis bija spiests atstāt valsti, savus aktīvus viņš pārdeva tieši Abramovičam. Runā, ka Čukotkas gubernators faktiski uz paplātes un par baltu velti pienesis Kremlim no Berezovska atpirktās telekompānijas ORT akcijas.” (NRA).

"Pelarus" iebrauc Rīgā

Abramovičs pārdevis valstij piederošu mežu

Interesantu stāstu par Abramoviča pirmajiem soļiem ceļā uz miljardiera statusu pavēstījusi bijušā Krievijas prezidenta Borisa Jeļcina meita Tatjana Djačenko.

Par labu draugu Tatjana sauc arī Romanu Abramoviču. Viņa to raksturo kā „gudru, talantīgu, spilgtu personību, uzticamu un krietnu cilvēku”. „Kāds viņš ir patiesībā, reti kurš zina,” uzskata Djačenko. „Viņš ir no tiem retajiem uzņēmējiem, kas nebaidās uzticēt pilnvaras savai komandai. Man šķiet, tieši tāpēc viņam arī izdevies sasniegt tādus panākumus biznesā.”

Savā blogā par uzņēmēja darbības pirmsākumiem Tatjana atklāj stāstu, kas vairāk līdzinās anekdotei. Taču autore ir svēti pārliecināta, ka tā ir vistīrākā patiesība.

„Bija 1986. gada rudens. Pēc diviem obligātajā dienestā pavadītiem gadiem Romam vajadzēja atgriezties mājās,” vēstījumu iesāk Tatjana. „Taču armijā ir spēkā tāds joks kā „dembeļa akords”. Abramovičam tas izrādījās neparasts. Viņam un vēl citiem puišiem, kas beidza dienestu, bija dots uzdevums izcirst mežā stigu, kur vēlāk būvēt autoceļu. Bet tur darba — vismaz pāris mēnešiem! Puišiem tik ļoti gribējās mājās...

Abramovičs sadalīja mežu vienādos laukumos un devās uz tuvējo ciemu Vladimiras apgabala Kiržačā. Tur, kā jau lauku sādžā pierasts, visiem mājās bija krāsns un arī problēmas ar malku. Romans teica, ka pārdod tiesības izcirst mežu sev atvēlētā zemesgabalā. Šādi viņš notirgoja visus paša sadalītos laukumus. Visi sādžas iedzīvotāji metās cirst kokus! Jau pēc divām dienām stiga bija tīra. Trešajā dienā, atvadījies no pārējiem karavīriem uz visiem laikiem, Romans Abramovičs varēja doties mājup.”

Djačenko kundze šo epizodi no slavenā drauga dzīves stāsta ar sajūsmu un zināmu apbrīnu, nepievēršot uzmanību dažiem faktiem, kas ir pretrunā ar tajā laikā valstī esošo kārtību. Ja kareivis Abramovičs saņēma no armijas vadības pavēli izcirst mežu, viņam nebija likumīgu tiesību izpārdot valsts īpašumu. Taču Tatjana skaidri un gaiši apliecina, ka mežs ticis pārdots, bet nopelnītā nauda sadalīta — „viena daļu viņš atdeva virsniekiem, otru draugiem, kam vēl bija jāpaliek dienestā, bet trešo daļu sadalīja kopā ar „dembeļa akorda” biedriem, kam bija

dots uzdevums izcirst stigu. Naudas bija daudz.”

Juristi par šādu stāstu teic: ja savulaik to uzzinātu varas iestādes, tās nekavējoties ierosinātu krimināllietu par „krāpšanu” — sveša īpašuma piesavināšanos sava labuma iegūšanai, apmānot vai ļaunprātīgi izmantojot uzticību. Bet tā kā „naudas bija daudz” un daļa tika arī virsniekiem un citiem kareivjiem, tad tā jau būtu klasificējama kā „krāpšana lielos apmēros organizētā grupā”.

Taču prasme dalīties peļņā nāca par labu dienestu beigušajam jaunietim. Sādžas iedzīvotājiem nu bija malka, karaspēka daļai — stiga, kur būvēt ceļu, bet armijas cilvēkiem — arī

naudiņa.

Ja tiešām viss, ko Tatjana Djačenko kundze stāsta, ir patiesība, Abramoviču sodīt vairs nevar. Ir pagājuši 24 gadi, un noilguma dēļ šie fakti paši par sevi ir zaudējuši juridisku spēku, pat ja kāds tagad vēlētos miljardierim sagādāt nepatikšanas.

Par šo Lisjēna Freida gleznu Abramovičs samaksāja 33,6 miljonus dolāru. Tā ir augstākā summa par kāda vēl dzīva mākslinieka darbu.
Par šo Lisjēna Freida gleznu Abramovičs samaksāja 33,6 miljonus dolāru. Tā ir augstākā summa par kāda vēl dzīva mākslinieka darbu.

Krievu izcelsmes miljardiera Romana Abramoviča (43) interese par mākslu ir samērā nesena. Tikai mazliet ilgāka nekā divus gadus. Viņš par to sācis interesēties mīļotās sievietes Dašas Žukovas (28) iespaidā, kurai nu pieder pašai sava mākslas galerija Maskavā. Savas luksusa jahtas Eclipse interjeram Abramovičs nesen iegādājies veselus 35 mākslas darbus!

Pazīstamajam uzņēmējam Romanam Abramovičam pieder piecas jahtas, privātā lidmašīna un trīs helikopteri. Jahtas Eclipse (Aptumsums) būvēšanu pabeidza tikai pagājušajā gada septembrī. Patlaban šī ir dārgākā luksusa jahta pasaulē. Tās uzcelšana Abramovičam izmaksājusi 1,2 miljardus dolāru. Kuģis ir 170 metru garš, ar diviem peldbaseiniem, diviem helikopteru nolaišanās laukumiem un savu zemūdeni. Runā, ka jahtā ierīkota arī antipaparaci sistēma, kas neļaus uzņemt fotogrāfijas. Tas esot lāzera vairogs, kas spēj atrast jahtas tuvumā esošos bildēt gribētājus un raida gaismas starus fotokameras objektīvā.

Jauno luksusa jahtu miljardieris nolēmis dekorēt ar modernās mākslas darbiem. 35 gleznu un skulptūru kolekciju nesen iegādājies dizainers Terenss Disdeils, kuram krievu miljardieris uzticējis rūpes par jahtas interjeru.

Dizainers un viņa radošā komanda klusē, kādu slavenu autoru darbus viņi iegādājušies, taču ir zināms, ka to vidū ir skulptora Saimona Allena darbi, kuru vērtība lēšama no astoņiem līdz 28 tūkstošiem dolāru. Nopirkti arī mākslinieka Trevora Bella abstraktās mākslas darbi, kuru vērtība sasniedz līdz pat 40 tūkstošiem dolāru par vienu gleznu.

Pazīstamajam uzņēmējam Romanam Abramovičam pieder piecas jahtas, privātā lidmašīna un trīs helikopteri.

Dārgākā jahta pasaulē

Liktenīgās sievietes ietekme?

Mīlestību pret mākslu miljardierī atmodinājusi viņa draudzene Daša Žukova, ar kuru viņš ir kopā trīs gadus. Krievu sabiedrības dāmai un modes dizainerei pieder savs modernās mākslas centrs Garāža Maskavā. Jaunā sieviete šo sapni īstenojusi 2008. gada vasarā. Pagājušā gadsimta 20. gados celtā autobusu depo Daša ierīkojusi modernās mākslas un kultūras galeriju. Par vienu miljonu sterliņu mārciņu lielu honorāru viņa uzaicinājusi uz atklāšanas ceremoniju arī skandalozo britu dziedātāju Eimiju Vainhausu.

Pirms pusotra gada pasaulē lielākajā mākslas gadatirgū Bāzelē (Šveicē) Abramovičs savai draudzenei nopirka skulptūru par 14 miljoniem dolāru! Tās autors ir pasaulē pazīstamais šveiciešu tēlnieks Alberto Džakometi.

Iegādātā statuete tapusi aizvadītā gadsimta vidū un ir viena no cikla Venēcijas sievietes darbiem. Pārējās skulptūras atrodas dažādos muzejos visā pasaulē un kaislīgu mākslas mīļotāju privātajās kolekcijās. Reti kāds no šīs kolekcijas darbiem pieejams mākslas izsolē.

Mākslas gadatirgus atklāšanu Bāzelē apmeklēja aptuveni astoņi tūkstoši lūgto viesu. Viņu vidū arī Romans Abramovičs un Holivudas aktieru pāris Breds Pits un Andželina Džolija. Arī Pitu saista māksla un arhitektūra. 2008. gadā pāris nesen bija iegādājies 70 miljonu dolāru vērtu īpašumu Francijas dienvidos, un Breds aktīvi pats strādāja pie projektēšanas, iekārtošanas un interjera darbiem.

120 miljonu dolāru vērta dāvana mīļotajai

Skulptūra par 14 miljoniem dolāru nav Abramoviča lielākā dāvana mākslu mīlošajai draudzenei. 2008. gada maijā krievu oligarha vārds atkal nonāca avīžu pirmajās lappusēs. Viņš bija iztērējis 120 miljonu dolāru, lai Dašai nopirktu Lisjēna Freida un Frensisa Beikona gleznas.

Par vācu izcelsmes britu mākslinieka Lisjēna Freida darbu Guļošā pabalstu inspektore (Benefits Supervisor Sleeping) Abramovičs samaksāja 33,6 miljonus dolāru. Šī ir lielākā summa, ko jebkāds samaksājis par vēl dzīva mākslinieka darbu.

Freids gleznā attēlojis mollīgo Sjū Tipiju, kura kaila guļ uz dīvāna.

„Pirmajā brīdi šķiet, ka darbs ir ļoti parasts un tam pat trūkst kompozīcijas smalkuma,” komentē izsoļu nama Chrisie’s pārstāvis. „Taču šī glezna ir zīmīga. Tā parāda visraksturīgāko iezīmi Freida darbos. Masīva ķermeņa atveidojumu bez liekiem izskaistinājumiem.”

Par trīs Frensisa Beikona darbu ciklu Triptihs Romans Abramovičs Sotheby’s izsolē samaksāja 86,3 miljonus dolāru. Šī savukārt ir lielākā summa, kas samaksāta par kādu no šā mākslinieka darbiem.

„Abus darbus iegādājās Abramovičs,” vēlāk informēja mākslas laikraksta The Art Newspaper redaktore Kristīna Ruīza. „Viņa izvēle bija iespaidīga. Viņš šos darbus nopirka par visaugstāko cenu. Taču jāpiebilst, ka tie ir labs pirkums. Domāju, ka ar gadiem vērtība tikai turpinās pieaugt. Abramovičs mākslas tirgū ir jauniņais. Ļoti interesanti, jo mākslas tirgū līdzās amerikāņu un britu kolekcionāriem aizvien vairāk ienāk arī interesenti no Krievijas un Tuvajiem Austrumiem.”

Gundega Oliņa/Foto: Bulls Press