Krievu rulete ar ērcēm jeb Ls 230 par ērču pārbaudi
Sabiedrība

Krievu rulete ar ērcēm jeb Ls 230 par ērču pārbaudi

Jauns.lv

Vienas ērces pārbaude uz encefalītu maksā no Ls 10 līdz 20. Lai gan bērniem medicīnas pakalpojumi ir par brīvu, par mazulim piesūkušos ērču pārbaudi ir jāmaksā tikpat. Katastrofu medicīnas centra direktors Māriņš Šics to uzskata par absurdu.

Krievu rulete ar ērcēm jeb Ls 230 par ērču pārbaud...

Vēstulē portālam māminuklubs.lv kāda mamma stāsta šokējošu gadījumu: ekskursijas laikā pa Lietuvu viņas 11 mēnešus vecajam mazulim piesūkušās 23 ērces. Māte  mazgājot bērnu ieraudzījusi melnus punktiņus uz ķermeņa, sapratusi, ka tās ir tikko piesūkušās ērces un aizdevusi bērnu uz slimnīcu, kur ērces izņemtas. Savu stāstu sieviete nobeidz ar vārdiem:

„Visas ērces paņēmu līdz burciņā, skatos – tās pa to vēl rāpo. Šodien, kad atgriezāmies, tās vairs nav dzīvas, bet tūlīt, kā pamodīsimies, tā vedīšu tās uz pārbaudi, kā arī mazo pieteikšu pie infektologa, jo, iespējams, kādas ērces vēl paspēja pašas nokrist un neesam pamanījuši. Man ir tik ļoti bail un es ļoti lūdzu Dievu, lai viss būtu labi. Un, loģiski, ka dēls nav potēts pret ērču encefelītu, jo viņam ir 11 mēneši, bet potē no gada vecuma.

Kasjauns.lv pārliecinājās, ka ne Bērnu slimnīcā, ne Infektoloģijas centrā šāds gadījums nav reģistrēts, tātad māmiņa šajās iestādēs nav pārbaudījusi vai ērces ir slimas. Nav brīnums, jo 23 ērču pārbaude viņai izmaksātu kā minimums 230 latu.

Tiesa gan, vakar TV 5 ziņās bērna māte stāstīja, ka bijusi medicīnas iestādē.

Vai no tā ir kāda jēga? Rīgas Stradiņa universitātes pediatrijas katedras docente Ilze Grope stāsta, ka vēl pirms dažiem gadiem cilvēkam, kuram piesūkusies ar encefalītu inficēta ērce, spricēja imūnglobulīnu. Ņemot vēra, ka Eiropā šādas prakses nav, arī Latvijā to vairs nepielieto.

Sakostajam jādodas pie ģimenes ārsta un vismaz pusgadu uzmanīgi jāseko savai veselībai. Tiklīdz ir mazākās izmaiņas vai saslimšana, ir jāiet pie ģimenes ārsta un jāatgādina par ērci. Vakcinācijas dienestā ērces pārbaude maksā Ls 18, Infektoloģijsas centrā – Ls 10. Kāda nozīme pārbaudīt ērci, ja neko nevar pasākt?

Grope skaidro: „Iedomājieties, ja ērce ir iekodusi gadu vecam bērniņam, ir divi varianti – pusgadu katru dienu nervozēt un domāt, ka bērns var saslimt, vai pārbaudīt ērci un nomierināties. Ja bērnam iekož viena ērce ir viena varbūtība, bet, ja 23, tad iespējamība saslimt ir 23 reizes lielāka.” Ja izrādās, ka ērce ir inficēta, tas nebūt nenozīmē, ka cilvēks noteikti saslims – viss var beigties labi. Turklāt, ja māte ir vakcinēta, imunitāte ir arī bērnam līdz gada vecumam. Ārste pastāstīja, ka bērnu slimnīcā šogad lielākais piesūkušos ērču skaits kādam bērnam bija piecas. Viņasprāt, ja piesūcas 23 ērces, vainojama vecāku nolaidība.

Līdzīgās domās ir Šics, skaidrojot, ka ērces uzreiz nepiesūcas, bet ilgāku laiku rāpo pa drēbēm un ķermeni. Atnākot no pastaigas parkā vai mežā, mazuļa drēbes ir jāizpurina ārpus telpām un ķermenis rūpīgi jāapskata. Ieteicama duša, jo tekošs ūdens noskalos noslēpušos ērci. Šics saka, ka 23 ērces, protams, ir ļoti daudz, bet tā nav sensācija, jo šogad ērču ir daudz un ir pilnīgi normāli, ja no kāda „pūžņa” krūmājā vai zālē izbirst vairāki desmiti ērču.

„Ir vietas, kur ir ļoti daudz odu vai mušu, tāpat ir vietas, kur ir daudz ērces. Ja bērna ratiņus izstumj caur šādu krūmāju, nav brīnums, ka bērns ir nosēts ar ērcēm. Labā ziņa ir tā, ka šogad ir daudz mazāk ar encefalītu inficētu ērču,” stāsta eksperts. Šogad ir vairāki adījumi, kad cilvēkam piesūkušās vairākas ērces. Viņaprāt, bērniem noņemtās ērces vajadzētu pārbaudīt bez maksas, jo kas gan ir mūsu prioritātes, ja ne bērnu veselība.

Grope iesaka potēties pret ērču encefalītu. To var izdarīt uzreiz pēc ērces izņemšanas neatkarīgi no tā vai ērce bijusi slima, vai nē. Šics saka, ka nevērīga attieksme pret sevi ejot mežā vai gadījumā, ja iekodusi ērce, ir krievu rulete – varbūt nekas nebūs, bet varbūt paliksi paralizēts uz gultas. Tomēr pret bīstamo Laima slimību, ko pārnēsā ērces, potes nav, tāpēc vislabākā profilakse ir vērīga attieksme pret sevi un tuviniekiem.

Evija Hauka