Vecāki varētu vērsties Satversmes tiesā par tiesībām uz bezmaksas izglītību
Sabiedrība

Vecāki varētu vērsties Satversmes tiesā par tiesībām uz bezmaksas izglītību

Jauns.lv

Izglītības un zinātnes ministrija apzinās, ka kāda skolēna vecāks, nespēdams nopirkt mācību grāmatas bērnam, vērsīsies Satversmes tiesā. Valsts finansējums grāmatām ir mazs.

Vecāki varētu vērsties Satversmes tiesā par tiesīb...

­

Valsts finansējums mācību grāmatām vienam skolēnam šogad ir rekordmazs - 69 santīmi.
Valsts finansējums mācību grāmatām vienam skolēnam šogad ir rekordmazs - 69 santīmi.

Saskaņā ar Latvijas Republikas Satversmi valstij būtu jānodrošina iespēja bez maksas iegūt pamata un vidējo izglītību, tostarp jānodrošina ar mācību grāmatām, informē laikraksts "Diena".

Izglītības un zinātnes ministre Tatjana Koķe uzskata, ka jautājums par mācību grāmatu un darba burtnīcu iegādi tiek pārlieku sabiezināts, jo nodrošinājums ar mācību grāmatām esot pietiekams.

Laikraksts noskaidrojis patieso situāciju - vairākas skolas šogad cenšas dzīvot uz bibliotēku iepriekš iegādātiem grāmatu krājumiem, bet valsts finansējums mācību grāmatām vienam skolēnam šogad ir rekordmazs - 69 santīmi, kaut valdības noteikumi paredz, ka būtu jātērē vismaz septiņi lati. Gan Lietuvā, gan Igaunijā tie ir attiecīgi 14,3 un 12,6 lati.

Uz jautājumu, vai ministriju nebiedē tas, ka samazinoties valsts dotācijai, ST vērsīsies skolēnu vecāki, ministres Koķes padomniece Agnese Korbe uzsver: pašvaldību uzdevums ir nodrošināt skolām grāmatas, tā no valsts puses šos gadus bija labā griba, ka vispār tika novirzīta kāda dotācija. Tiesa, pašvaldību iespējas atbalstīt trūkumā nonākušos skolēnu vecākus Latvijā ir ļoti atšķirīgas.

Koķe gan ir pārliecināta: "Daļā skolu skolēniem ir pat divi grāmatu komplekti - viens mājās, otrs - skolā. Turklāt skolām nav jāiegādājas visas jaunizdotās mācību grāmatas, darbā var izmantot jau skolu bibliotēkās esošās."

Taču šobrīd ne visiem skolēniem jau sagādātas skolas grāmatas, vecāki mācību līdzekļiem vāc pat ziedojumus. "Ziedot.lv" ziedojumu vākšanas akcija pirmklasnieka skolassomai, kur jau 3000 bērnu vecāki aicinājuši ziedot viņu bērnu skolas lietām, lielākā sāpe viņiem esot darba burtnīcu iegāde.

Aptuvenā summa, kas vajadzīga pirmklasniekam skolas lietām, esot ap 25 latu. Tikpat lielu pabalstu Rīgas dome un vēl atsevišķas pašvaldības var atļauties piešķirt maznodrošinātām ģimeņu skolēniem, kuras nespēj iegādāties mācību grāmatas.

Kā noskaidroja "Diena", vairākas Latvijas skolas šogad cenšas dzīvot uz bibliotēku iepriekš iegādātajiem grāmatu krājumiem, tiesa, vecākiem jāpērk darba burtnīcas. Taču atsevišķu skolu grāmatu saraksti izskatās krīzes neizkropļoti – joprojām vecākiem jāpērk pašas jaunākās skolas grāmatas un darba burtnīcu kaudzes. Grāmatas veikalos maksā vidēji no 1,5 latiem līdz pieciem latiem viena, savukārt darba burtnīcas - no lata līdz trim.

"Lielākais bēdu stāsts mums ir ar darba burtnīcām, tās izglītības iestādes nepirks," saka IZM Valsts izglītības satura centra pārstāvis Imants Vasmanis un piebilst, ka tās gan nav obligāta izglītības satura daļa, pašai skolai ir jāizvērtē, - vai tās vajadzīgas. "Nevar teikt, ka situācija ir katastrofāla, pērn aptaujājām skolu bibliotēkas un atklājās: nodrošinājums bija diezgan labs, sanāca, ka vidēji pamatizglītībā kādi 4-5 % mācību grāmatu jāiegādājas vecākiem, vidusskolā - ap 10%," skaidro Vasmanis.

Izdevniecības "Zvaigzne ABC" valdes priekšsēdētāja Vija Kilbloka iesaka, ka nevajag grāmatām vākt ziedojumus, bet gan vērsties ST, jo pamatizglītība valstī ir bezmaksas un tā ir obligāta.

Kilbloka norāda, ka arī izdevniecības krasi izjūt krīzi pircēju makos. "Mums kā uzņēmējam problēma ir tā, ka mums pretī nav pirktspējīga klienta. Katru vasaru mēs esam nostādīti zem sitiena. Skolas grāmatas nepaņem, jo tām nav naudas. Ir valsts likums par obligāto pamatizglītību, taču Izglītības un zinātnes ministrija tikai saka, - skolas pieder pašvaldībām, lai tās rūpējas," saka Kilbloka.

Pagājušajā gadā salīdzinoši daudz grāmatu "Zvaigznes ABC" noliktavās palika neizpirktas. Šīs grāmatas nodotas makulatūrai, daļu izdevniecība cenšas tirgot outlet veikalā.

Izdevniecība esot centusies pēc iespējas samazināt grāmatu izmaksas - vairākas vidusskolēniem domātās grāmatas drukājusi melnbaltas, daļa grāmatu ir mīkstajos vāciņos, atsevišķām grāmatām izmantots ne pats kvalitatīvākais papīrs. Kilbloka gan saka: "Piemēram, šai bioloģijas grāmatai papīrs nevar būt citādāks - krāsas jāizšķir, un nevar arī būt melnbalts. Ja ir zalktis, baltās ausis ir jāredz un ogai ir jābūt pareizā krāsā, ir virkne prasību".

Turklāt izdevniecībai nācies tik ļoti samazināt grāmatu tirāžas, ka, lai arī kādus taupības pasākumus izdevēji neveiktu, grāmatu pašizmaksa vienalga pieaugot. Zvaigzne ABC grāmatnīcās šogad piecenojums mācību grāmatām esot 20%.

Apmēram 40% grāmatu tiek iegādātas veikalos, atlikušās - vairumtirdzniecībā. "Pašlaik pieaug procentuālais daudzums, kas tiek pārdots veikalos un būs vēl vairāk, jo vienkārši skolām nav centralizētas naudas, un netiek centralizēti iepirkts," saka Kilbloka. Skolas šogad pēc iespējas vairāk cenšoties iztikt ar jau iepriekš iepirktajām grāmatām.

Arī izdevniecības "Lielvārds" pārstāve Anita Vēciņa atzīst, ka mācību līdzekļiem nereti veikalos ir ļoti liels sadārdzinājums: "Ja skatīsieties centra grāmatnīcās, tad jāņem vispār sirdszāles. Bija pat gadījums, kad grāmatai bija 100% uzcenojums."

LETA/Foto:LETA

­