Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīvo 4. un 5. septembrī
Naktī no sestdienas uz svētdienu balta un skaista būs pastaiga pa Rīgu. Zaķusalā šai laikā kausies zobenbrāļi, bet Ziemeļvidzemē svinēs kārtējos Bānīša svētkus.
Bauskas pusē rūks motori vērienīgā autorallija festivālā. Ārzemju mākslas muzejs sāk atvadīties no Rīgas pils. Dzintaru koncertzāle noslēdz savu 113. koncertsezonu, bet kādā mākslinieku dzīvoklī virmo priekšvēlēšanu aģitācijas kaislības.
1. Baltās naktis Rīgā
Naktī no sestdienas un svētdienu brīnišķīga pastaiga būs pa Rīgu, jo te notiks kārtējais mūsdienu kultūras forums „Baltā nakts”. No pulksten sešiem vakarā līdz svētdienas agram rītam notiks vairāki desmiti mākslas, mūzikas, kustības, izdzīvošanas, performanču projekti VEF korpusos, Spīķeros, Miera ielā, Vecrīgā, aktīvajā un klusajā Rīgas centrā. Pie tam ieeja visos pasākumos bez maksas.
Sīkāku programmu meklējiet internetā www.baltanalkts.lv, kur jebkurš sev varēs atrast radošu un interesantu nakts kultūras nodarbi.It sevišķi tādēļ, ka šī gada forums balstīsies uz diviem pamatprincipiem – „Dari pats!” un „Piedalies!”.
Vairāk kā 50 projektu vidū būs skaņas un eko instalācijas, akcijas, mūzikas projekti, kino brīvā dabā un telpās, izstādes, performances un ļoti daudzas iespējas apmeklētājiem pašiem iesaistīties norisēs un darbībās, būt par daļu no Baltās nakts. 4. septembrī no pulksten 17.00 līdz 24.00 Vecrīgā, laukumā pie „Hotel de Rome” darbosies “Baltās nakts” informatīvais punkts. No turienes arī varat sākt doties Baltās nakts promenādē.
Lūk, tikai daži aktivitātes: brīvdabas kino Vērmanes dārzā, Tautas aptieka Marijas ielā 16, Urbānie džungļi Latvijas Kultūras koledžā Bruņinieku ielā 57, Tvaika mašīna Berga bazārā, Pelēkā asfalta stāsti Birznieka Upīša ielā, Andrejsalas Aizspogulijā varēs sastapt Alisi, bet Zaļo ģimeni – Strēlnieku ielā un Raudu kori – Ģertrūdes ielas teātrī. Spīķeros valdīs bezmiegs, VEF korpusos uzplauks nakts dārzs. Visu pat nevar uzskaitīt...
Lai atvieglotu izvēli www.baltanakts.lv ir publicēti vairāki maršruti gan ģimenēm ar bērniem un mūzikas mīļotājiem, gan kinoskatītājiem un tiem, kuri gaida saullēktu, gan daudziem citiem. Atliek vien izvēlēties un doties nakts pastaigā!
2. Zaļie Bānīša svētki
Kopš 2000. gada katru septembra pirmo sestdienu tiek rīkoti svētki, kuros vienīgais un pēdējais regulāri kursējošais bānītis ne tikai Latvijā, bet arī Baltijā aicina īpašā braucienā. Arī šogad 4. septembris nav izņēmums, pie tam īpašs – Bānīša svētki svin savu pirmo desmitgadi. Piestājot stacijās svētku bānīša pasažierus gaidīs pārsteigumi un jautras izklaides.
Svētku vilciens dosies ceļā no Gulbenes stacijas uz Alūksni pulksten 11.00, bet atgriezīsies ap pulksten 19.30.
Jautrības un jancības notiks lielākajās Bānīša ceļa stacijās:
* Gulbenes stacijā no 10.00 līdz 13.00: „Zaļa dzīve uz perona!” svētku atklāšana, mūzika, dejas, radošās darbnīcas bērniem, Bānīša fotostudija, „Stancijas bufets”, Gulbenes un Alūksnes jaunie talanti, kņada un līksmība;
* Stāmerienes stacijā no 11.00 līdz 24.00: svētku bazārs „Padzīvosim zaļi”; uzstāsies „Pogas”, „Ratiņš”, „Mīmi”, Sumeragu ģimene, māsas Legzdiņas, mazie cālēni, jautrais suņuks Pifs, motociklisti „Spieķi vējā” un citi mākslinieki;
* Papardes stacijā - zaļi un dzelzceļnieciski priekšnesumi, putra un citi Bānīša sarūpēti sensacionāli pārsteigumi tikai un vienīgi svētku vilcienu pasažieriem;
* Alūksnes stacijā no 15.30 līdz 01.00: vizināšanās ar rokas drezīnu un zaļa dzīvošana kopā ar Alūksnes un Gulbenes jaunajiem talantiem, pūtēju orķestriem, grupu „Borowa MC”, Rīgas dramaturgu teātri, balles muzikantiem un tautas amatieru kolektīviem.
Sīkāk internetā: www.banitis.lv.
3. Zobenbrāļu cīņas Zaķusalā
4. un 5. septembrī pašā Rīgas viducī – Zaķusalā cīnīsies zobenbrāļi un atdzims senā viduslaiku gaisotne – gan dziesmas, gan senie amati un dzīvesveids.
Divas dienas uz salas Daugavas vidū norisināsies starptautiskais folkloras, seno amatu un cīņu festivāls „Baltijas Saule 2010”, kas šogad pulcēs dalībniekus no Baltijas valstīm, Krievijas, Baltkrievijas un Ukrainas.
Festivāls „Baltijas saule” ir veltīts 1236. gada 22. septembrī notikušajai Saules kaujai, kurā lietuviešu un latviešu spēki sakāva Zobenbrāļu ordeni. Šis ir vienīgais šāda mēroga festivāls Rīgā, kas atspoguļo Latvijas aizvēsturi, un notiek jau kopš 1997. gada.
Līdz rīta gaismai apmeklētājiem būs iespējams izjust senā dzīves veida daudzveidību - izmēģinot roku senajos amatos, piedaloties dažādās sacensībās, pielaikojot tā laika apģērbu vai vienkārši izbaudot senatnīgu gaisotni, noraugoties zemgaļu un lietuviešu uzvarā pār Zobenbrāļu ordeni Saules kaujas inscenējumā un seno cīņu ainās. Būs iespēja vizināties zirga mugurā un tuvumā aplūkot vikingu laivu un citas interesantas atrakcijas.
Vairāk par pasākumu internetā: www.baltijassaule.lv.
4. Sestdienas autokrosa prieki
Sestdien, 4. septembrī Mūsas trasē pie Bauskas tiks aizvadīts grandiozs Latvijas un Baltijas autokrosa sezonas festivāls, kurā tiks sadalīti Latvijas autokrosa čempionāta uzvarētāju tituli, kā arī ielikti izšķiroši pamati gada atlikušajām Baltijas autokrosa un Latvijas folkreisa cīņām. Jau pulksten 11.00 pēc sacensību atklāšanas startēs kvalifikācijas braucienu sērijas. Baltijas un Latvijas autokrosa cīņas būs apvienotas kopīgos braucienos, tātad labākajiem Latvijas sportistiem sadalīt nacionālos troņus sportiski traucēs Lietuvas, Igaunijas, Krievijas un Ukrainas sportisti. Kopumā sacīkstēm pieteikušies vairāk kā 100 dalībnieki.
Prognozēt uzvarētāju sestdienas sacensībās ir ļoti grūti, jo piedalīsies visi spēcīgākie šā brīža folkreisa braucēji. Intriģējošas cīņas gaidāmas arī Baltijas un Latvijas seriālā sportistiem.
Sacensībās arī jaunums – pirmo reizi Baltijas autokrosā būs Džokera aplis. Līdz šim Eiropas rallijkrosā un Latvijas folkreisa sacīkstēs izmantotais Džokera aplis – atsevišķa trases daļa, kas brauciena laikā obligāti jāveic ne vairāk un ne mazāk kā vienu reizi – ienāks autokrosā un tieši „Mūsā”. Tas palielinās sacensību intrigu un samazinās prognozējamību.
Sīkāk par sacensībām internetā: www.musa.lv.
5. Raimonds Pauls Dzintaru koncertzāles sezonas noslēgumā
Dzintaru koncertzāle Jūrmalā sestdien, 4. septembrī noslēgs savu 113. vasaras koncertsezonu.
Sezonas noslēguma koncerta virsvadītājs būs maestro Raimonds Pauls, kurš savienos vairākas muzikālas sastāvdaļas, kas vainagosies brīnišķā un atspirdzinošā koncertā.
Koncerta pirmajā daļā skanēs populārās ārijas no E. L. Vēbera un L. Bernsteina mūzikliem, kuras atskaņos Liepājas simfoniskais orķestris ar Atvaru Lakstīgalu pie diriģentu pults. Dažādos mūziklu tēlos iejutīsies Latvijas Nacionālās operas viesmāksliniece lietuviete Asmika Grigorjana un vīrišķīgais baritons Jeronims Miliuss, kurš ir arī lietuviešu smagā metāla grupas „Soul Stealer” līderis.
Kā koncerta odziņas otrajā daļā baudīsim Raimonda Paula komponētās melodijas solista Andra Ērgļa un saksofonista Oskara Petrauska izpildījumā. Īpaša vieta šai daļā būs veltīta starptautiskā jauno izpildītāju konkursa „Jaunais Vilnis” laureātiem. Skaistus priekšnesumus dāvās Latvijas iemīļotie solisti - Intars Busulis un Jānis Stībelis, kā arī „Lady`s Sweet” meitenes. Vēlreiz uz Dzintaru koncertzāles skatuves kāps šarmantais igauņu solists Uku Suviste, kurš šogad „Jaunajā Vilnī” ieguva trešo vietu.
Koncerts 4. septembrī sāksies pulksten 19.00.
6. Priekšvēlēšanu kaislības mākslinieku dzīvoklī
1922. gadā Latvijas sabiedrība gatavojās 1. Saeimas vēlēšanām. Daudzi no 20. gadu satīrisko izdevumu lappusēs skatītajiem jautājumiem nav zaudējuši aktualitāti arī šodien – laikā, kad Latvijas sabiedrība gatavojas 10. Saeimas vēlēšanām. Gan mūsdienās, gan tolaik aktuāli bija priekšvēlēšanu aģitācijas un deputātu kandidātu izvērtēšanas, budžeta sastādīšana, vēlēšanām sekojošās politiskās izgāšanās un koalīcijas veidošanas, ko savās karikatūrās un šaržos izsmej 20. gadsimta 20. gadu mākslinieki, kuri nu jau kļuvuši par Latvijas mākslas vecmeistariem.
Pagājušā gadsimta 20. gados Latvijā karikatūras žanrs strauji uzplauka, darbojās vairāki satīriskie izdevumi, tomēr mākslas vēsturē nozīmīgāko lomu no tiem ieņēma „Ho-Ho” (1922. –1924.) un atjaunotie „Svari” (1920. –1932.), katram ap sevi pulcējot pretēju uzskatu pārstāvjus – „Svaros” publicējās Jānis Roberts Tilbergs, Rihards Zariņš un citi reālistiskas ievirzes mākslinieki, savukārt „Ho-Ho” autoru loku galvenokārt veidoja jaunie modernisti.
Aleksandra Beļcova, Romans Suta, Sigismunds Vidbergs un viņu loka mākslinieki publicēja savas karikatūras gan „Kultūras Balss Satīriskajā kalendārā” (1921. –1932.), gan žurnālā „Hallo” (1927. – 1928.), kas savu darbību mākslinieka Jāņa Plases redakcijā uzsāka gadu pirms 3. Saeimas vēlēšanām, gan avīzē „Sociāldemokrāts” un citos izdevumos.
Apskatot šī karikatūras, varam pārliecināties, ka Latvijā dzīvot ir tikpat jautri, kā pirms 90 gadiem, kad dzima 1. Saeima.
7. Atvadas no Rīgas pils
Atvadoties no Rīgas pils telpām līdz 30. septembrim Ārzemju mākslas muzejs piedāvā apmeklētājiem iepazīties ar viena no pazīstamākajiem Sanktpēterburgas fotomāksliniekiem Zahara Kolovska daiļradi izstādē „Krustceles un ar Dievpalīgu!”.
Zahara Kolovska personālizstāde ir izvēlēta kā simbols Ārzemju mākslas muzeja 90 gadu izstāžu darbības noslēgumam pilī. Fotomākslinieks ir dzīves filozofs ar vērojošu attieksmi pret notiekošo un nenotiekošo, spēju ieraudzīt mainību un attīstību lietās un parādībās, kas ir ap mums. Mākslinieka fotogrāfijās atspoguļojas īpatnējs smalks humors un kaila, rūgta dzīves patiesība. Mūsu ziņā ir atšķirt vienu no otra. Autors eksperimentē – ar tehnikām, skatītāja uztveri, žanriem un sižetiem. Mēs esam dalībnieki šajā eksperimentā. Zaharam Kolovskim sižets kļūst par informācijas avotu prevalējošai idejai. Lakoniskums un daudznozīmīgums ļauj interpretēt un var radīt katram savu pareizo tēlu.
No nākamā gada 20. augustā Ārzemju mākslas muzejs atradīsies jaunās telpās – vēsturiskajā Rīgas biržas ēkā Doma laukumā.
Elmārs Barkāns