7 kg cukura, 100 g rauga, 3 litru burka ar kviešu graudiem (putraimiem), 35 litri laba, saulē uzsiluša avota ūdens. Raudzē 3 nedēļas. Kad sērkociņš, pietuvinot brāgas virsmai, vairs nedziest, nogaida vēl 2 dienas, tad dzen. Sanāk 6 litri mantas aptuveni 60 grādu stiprumā.
6 litri veca ievārījuma, 2 kg cukura, 2 paciņas rauga, 2 spaiņi ūdens. Liek siltumā, lai rūgst 10 dienas. Pēc tam nokāš biezumus, lej aparātā un liek uz uguns. Pirmos 100 gramus lej izlietnē, jo metanols izgaro pirms etanola, tālāk nāk tīra manta. Pēdējais puslitrs jau nāk ar nelielu fūzeļa piegaršu, tāpēc to pie tīrās mantas nelej. Tecināt ir drošāk nelielā burciņā un ik pa laikam pārliet lielākā, jo mēdzot būt gadījumi, kad temperatūra par lielu un brāga uzvārās, uzrauj duļķi un var sabojāt visu dzinumu. Rezultāts: 3 litri tīras mantas stiprumā ap 60–70 grādiem. Aromāts līdzīgs kā konjakam vai čačai. Latgalē šmakovku gatavo arī no medus, no cukurbietēm, no stipra alus.
divus 50 kilogramu miežu miltu maisus ieber lielā katlā, tad lej klāt aptuveni 60 grādu karstu ūdeni un maisa, kamēr masa kļūst viendabīga. Pieliek 2 paciņas rauga. Var dzīt jau pēc 35 stundām, bet jādzen divas reizes. Iegūst tīru, vieglu, caurspīdīgu 45 grādu stipru „dzimtenīti”.
Kā viss ģeniālais, destilatora darbības princips ir vienkāršs – vieglāk gaistošo vielu tvaiki ceļas augšup un dzesētājā tiek atdzesēti. Smagakā frakcija notek atpakaļ sildtraukā, vieglākā kondensējas, notek pa dzesētāja sieniņu un tiek izvadīta ārpus dzesētāja. Notiek dabiska atlase, fūzeļi paliek sildtraukā un netiek kondensēti. Sarežģītas cauruļu konstrukcijas, nosēdtrauku shēmas un milzu dzesētāji nav vajadzīgi.