Klientu, viņam nezinot, nodod parādu piedzinēju nagos
Kādai kundzei parādu piedziņas kompānijai jāmaksā astoņi lati, par to, ka tā no parādnieka piedzen piecu latu lielu parādu. Turklāt parādnieks nemaz nav zinājis, ka viņa lieta par „milzīgo” parādu ir nodota parādu piedzinēju kantorim.
Kasjauns.lv vērsās, kāda mobilā operatora „Bite” kliente Tamāra, kurai divu mēnešu laikā bija iekrājies piecu latu liels parāds par mobilo telefonu. Par to, ka „Bite” Tamāru nodevusi ļaunprātīgo nemaksātāju vajāšanas kantorim „Julianas inkasso”, viņa uzzināja tikai saņemot vēstuli, ka viņai steidzīgi jāatmaksā piecu latu parāds „Bitei” un astoņi lati jāsamaksā „parāda apkalpotājiem” par veikto darbu . „Julianas inkasso” nekādu darbu gan nebija veicis, ja nu vienīgi izsūtījis draudu vēstuli.
Tā kā Tamārai telefons bija saplīsis un nodots remontā, viņa nekādi nevarēja uzzināt ne parāda summu, ne arī to, ka viņas lieta ir nodota parādu piedziņas kompānijai.
„Bites” Klientu apkalpošanas direktore Oksana Stankeviča kasjauns.lv atbildēja, ka vienīgais veids, kā klientu informē par parāda summu un aicina to samaksāt, ir ar īsziņām un zvaniem uz „vainīgā” mobilā tālruņa numuru.
Tātad, ja kādu iemeslu dēļ mobilais tālrunis ir atslēgts, sabojājies vai pazaudēts, klientu, viņam nezinot, var nodot parādu piedzinējiem. Jāteic, ka, ilgstoši nelietojot mobilo telefonu, cilvēks var vienkārši uzskatīt, ka viņam nav jāmaksā par telefonu. Mobilā telefona operators, lai sazinātos ar Tamāru neizmantoja pakalpojumu slēgšanas līgumā norādītās citas saziņas iespējas – alternatīvo kontakttālruni vai e-pastu.
Stankeviča informē: „Klienti par parādu tiek informēti vairākkārtīgi, izmantojot gan SMS komunikāciju, gan automātisko zvanu, kā arī savlaicīgi brīdināti par iespējamību parādu nodot PPK (parādu piedzinēju kompānijām), ja tas netiks apmaksāts. Kopumā tiek nosūtītas 4 SMS: pirmajās ir informācija par parāda summu un lūgums to apmaksāt vai griezties pie „Bites”, lai rastu kopēju risinājumu, pēc tam seko divas īsziņas, kurās tiek informēts, ka rēķina neapmaksāšanas gadījuma, tas tiks nodots PPK.
Vēl klientam tiek veikts tā saucamais „automātiskais zvans”, kurā sniegta informācija par parāda summu, nepieciešamību to steidzami apmaksāt un par iespējamo parāda nodošanu PPK. Lai sazinātos ar klientiem gan par piedāvājumiem un jaunumiem, gan par parādu apmaksu, tiek izmantots oficiālais „Bites” numurs, kas īsziņas saņēmējam sūtītāju rāda kā „BITE”, nevis ciparu kombināciju, tādējādi novēršot šaubas par krāpniecību vai maldināšanu.”
Kā izriet no Stankevičas sniegtās atbildes, tad parādniekam par viņa nenomaksātajiem rēķiniem un nodošanu parāda nodošanu PPK informē tikai ar zvaniem un īsziņām uz vienu tālruņa numuru, nepārliecinoties, vai ziņa tiek saņemta. Klientu parādus „Bite” nodod PPK kompānijai 25- 35 dienu laikā kopš rēķina apmaksas termiņa beigām, ja parāda summa pārsniedz divu latu.
Kaut arī Stankevičas sniegtajā atbildē ir teikts, ka „Bite” ir „ieinteresēta parādu apmaksu atrisināt tiešā komunikācijā ar klientu”, dzīve pierāda, ka šī „tiešā komunikācija” aprobežojas tikai ar ieprogrammētu automātisku īsziņu un zvanu nosūtīšanu, izpaliekot „cilvēciskajam faktoram”.
Elmārs Barkāns