Strīķe gatava pamest KNAB. Vilnītim jāatkāpjas
Pēdējā gada Vilnīša darbība, lēmumi un rīcība rada pārliecību, ka Vilnīša patiesais mērķis ir biroja darbības spēju mazināšana un tam sekojoša KNAB faktiska likvidācija, tā uzskata KNAB darbinieki.
KNAB priekšnieka vietnieks Alvis Vilks gaisotni birojā sauc par saspīlētu un apsver biroju pamest.
Arī otra KNAB priekšnieka vietniece Juta Strīķe aģentūrai BNS apstiprināja, ka darbu birojā apsver pamest. Viņa arī uzskata, ka Vilnītim būtu jādemisionē.
Vilks aģentūrai BNS, komentējot situāciju birojā, pastāstīja, ka reorganizācija rezultējusies nevis labākos biroja darbības rezultātos, bet gan Vilnītim pietuvinātu cilvēku ielikšanā amatos. Vilkam gan grūti izvērtēt šo cilvēku profesionālo kvalifikāciju, taču KNAB pārstāvis nedomā, ka viņi bijuši labāki par tiem darbiniekiem, kuriem vajadzējis pamest amatus birojā.
Uz jautājumu, kādu viņš redz konflikta atrisinājumu, Vilks atbildēja: "Es, patiesību sakot, pašlaik normālu atrisinājumu neredzu vispār, jo tās intereses un darbības metodes ir ļoti dažādas. Līdz ar to agri vai vēlu tām institūcijām, kuras veic uzraudzību pār KNAB, - Saeimai un Ministru kabinetam - būtu jāpieņem lēmums, kādu viņi redz biroja darbību nākotnē. Ja viņi, protams, akceptē Vilnīša kunga ideju par KNAB darbības sadalīšanu daudzās dažādās struktūrvienībās, tas ir cits biroja modelis, un es domāju, ka savu vietu tādā birojā vairāk neredzu."
"Es neesmu tik naivs, lai nesaprastu šīs reorganizācijas mērķi, kurš arī paredz atbrīvoties no tiem darbiniekiem, kas iepriekš birojā strādājuši. Es teikšu atklāti - ņemot vērā šo notikumu secību, man nav vēlmes strādāt Vilnīša kunga vadībā. Man patīk mans darbs, un esmu ar mieru šeit strādāt un ieguldīt enerģiju, bet pašlaik notiek biroja darba bremzēšana. Es nesaskatu vairs savu vietu šādā reorganizētā birojā," viņš sacīja, atzīstot, ka apsver iespēju pamest darbu birojā.
Uz jautājumu, vai Vilnītim būtu jādemisionē, Vilks skaidru atbildi nesniedza, vien piebilda, ka tā droši vien Vilnītis domājot arī par viņu un pārējiem biroja darbiniekiem. Vilks secinājis, ka pastāvot ļoti dažāds viedoklis par biroja darbību un mērķiem nākotnē, kas arī esot pamats šim konfliktam.
"Personīgi es neredzu nekādus panākumus, kurus Vilnītis pats personīgi būtu sasniedzis, strādājot KNAB priekšnieka amatā," uzsvēra Vilks.
Kopš Vilnītis ir amatā, arī Vilka vadītais korupcijas novēršanas bloks esot saskāries ar dīvainiem lēmumiem, piemēram, bijušas dīvainas dienesta pārbaudes par darbinieku rīcību, bijis Vilnīša izteikts viedoklis par KNAB atteikšanos no partiju finansēšanas kontroles.
Gaisotne birojā pašlaik ir ļoti saspīlēta, un šī gaisotne jau pastāvot ļoti ilgu laiku. Pašlaik esot brīdis, lai sabiedrība saprastu, kāda šī gaisotne ir. "Nezinu, vai šis ir konflikta augstākais punkts, bet varbūt mēs pašlaik cenšamies sabiedrībai atklāt, kāda tā situācija ir," piebilda Vilks.
Par tālāko situācijas attīstību KNAB pārstāvis pagaidām skaidru atbildi nesniedza. Biroja darbinieki gaidīšot atbildi no premjera, kāda ir viņa tālāk plānotā darbība, un tad lemšot, kā rīkoties.
Atbilde tikšot gaidīta arī no Starpinstitūciju komisijas KNAB struktūras modeļa efektivitātes izvērtēšanai vadītāja Arvīda Kalniņa, jo no komisijas secinājumiem īstas skaidrības neesot.
"Gribam skaidrojumu no komisijas, ko tad viņa savos secinājumos iekļāvusi - vai tas nozīmē, ka viņi pilnībā atbalsta vienu no piedāvātajiem variantiem, vai arī runā par reģionālo struktūrvienību pakļaušanu citādi, nekā tas ir pašlaik," teica Vilks.
Savukārt Strīķe, atbildot uz jautājumu, vai, viņasprāt, Vilnītim būtu jādemisionē, uzsvēra: "Protams, ka būtu."
Viņa pastāstīja, ka, iepazīstoties ar internetā publicēto komisijas atzinumu, ir secināms, ka neviens no korupcijas apkarošas un novēršanas bloka nav piedalījies reorganizācijas plānu izstrādē, līdz ar to rodas aizdomas, ka tie tapuši ārpus biroja.
Ja šāda reorganizācija tiks īstenota, tas skars ne tikai Vilku un Strīķi, bet visus biroja darbiniekus, "jo pašreizējā struktūra tiek demontēta, viss tiek sajaukts kopā un tiek sadalīts par daudzām mazām grupām, nodaļām". Tāpēc neesot runa par biroja darbiniekiem, bet par biroja darbu kopumā.
"Pēc mūsu viedokļa, viņš [Vilnītis] nespēj vadīt biroju, nespēj pieņemt pamatotus lēmumus, nespēj komunicēt ar biroja darbiniekiem," viņa uzsvēra.
Par konflikta atrisinājumu Strīķe atbildēja līdzīgi kā Vilks - jebkuras izmaiņas biroja struktūrā var veikt tikai ar premjera akceptu, tāpēc arī tapusi vēstule premjeram Valdim Dombrovskim ar aicinājumu neapstiprināt izmaiņas birojā. Ņemot vērā to, tiks sagaidīta premjera atbilde un premjera tālākā rīcība.
Runājot par gaisotni birojā pašlaik, Strīķe sacīja, ka nevienam netiek izskaidrotas izmaiņas, vien ar biroja preses sekretāra starpniecību izsūtīta e-pasta vēstule, kuru varot raksturot tā - "neuztraucieties, viss būs labi"!
Strīķe apsverot iespēju pamest amatu, jo reorganizācijas dēļ paredzēts atbrīvoties no viena vietnieka, turklāt abiem vietniekiem, visticamāk, faktiski tiks atņemtas lemšanas tiesības daudzos jautājumos.
"Protams, ka es birojā strādāšu tik ilgi, kamēr varēšu veikt un organizēt korupcijas apkarošanu, kamēr manam darbam būs jēga un es redzēšu, ka mans darbs ir sabiedrībai vajadzīgs. Ja es tikšu ievietota vienā no mazām šūnām kā tehnisks izpildītājs, es neredzu savu lomu šādā birojā. Tikai formāli pildīt uzdevumus - to es, protams, nedarīšu un, protams, pametīšu biroju," viņa paskaidroja.
Arī Strīķe novērojusi, ka Vilnītis attiecībā uz viņas vadīto korupcijas apkarošanu bloku pieņēmis dīvainus lēmumus. Strīķei prasīti bezjēdzīgi paskaidrojumi, bijusi ierobežota viņas dalība starptautisko pasākumos un darba grupās. "Faktiski viņš ir samazinājis manas un Alvja Vilka pilnvaras, cik tas bija iespējams, nemainot biroja struktūru un likumu," viņa uzsvēra.
Jau vēstīts, ka konflikts KNAB uzjundīts ar jaunu sparu un biroja darbinieki vēstulē premjeram aicina neapstiprināt KNAB priekšnieka Vilnīša publiskotos reorganizācijas plānus un norāda uz Vilnīša mērķi likvidēt KNAB.
Ziņots arī, ka Starpinstitūciju komisija KNAB struktūras modeļa efektivitātes izvērtēšanai secinājusi, ka KNAB priekšnieks Normunds Vilnītis, izdodot rīkojumu par biroja strukturālajām izmaiņām, rīkojies atbilstoši savai kompetencei. Rīkojums par reģionālās struktūrvienības izveidošanu KNAB korupcijas apkarošanas bloka ietvaros atzīstams par lietderīgu un pamatotu, norādīts ziņojumā.
Tālākie secinājumi gan nav tik glaimojoši. Komisija secinājusi, ka ar Vilnīša rīkojumu šā gada darba plānā noteiktais uzdevums izveidot reģionālo operatīvo izstrāžu grupu Datu uzglabāšanas un informācijas analīzes nodaļā ir nepietiekami izvērtēts un neatbilst šī nodaļas izveidošanas mērķim un funkcijām.
Ar šogad izdarītajiem grozījumiem reglamentā Datu uzglabāšanas un informācijas analīzes nodaļai papildus noteiktās funkcijas dublējas ar analogām Operatīvo izstrāžu nodaļas un Izmeklēšanas nodaļas funkcijām, kas var radīt neskaidrības attiecībā uz šo struktūrvienību kompetences nošķiršanu.
Komisija arī secinājusi, ka iespējams nevienmērīgs slodzes sadalījums starp Operatīvo izstrāžu nodaļu un reģionālo operatīvo grupu. Aktuāls jautājums esot arī par operatīvā darba prioritāšu noteikšanu korupcijas apkarošanas blokā, informācijas uzkrāšanas un korupcijas risku stratēģiskās analīzes darba uzlabošanu birojā.
Komisija arī saskatījusi savstarpējas sadarbības un komunikācijas problēmas starp KNAB amatpersonām. Konkrētas amatpersonas gan komisija vārdos nav minējusi.
KNAB plānotā reforma līdz tās izvērtējumam pagaidām ir iesaldēta.
BNS, kasjauns.lv/Foto:LETA