Naudas rekordatmazgātājs saistīts ar augstu SAB amatpersonu
Par četrus gadus ilgo naudas atmazgāšanu, kurā apgrozīti ap 140 miljoni latu, aizdomās turētā uzņēmēja Arta Hartmaņa biznesa partnere Iveta Bora ir SAB pretizlūkošanas darbinieka Aigara Bora sieva.
Pēc neoficiālas informācijas, kas ir portāla pietiek.com rīcībā Bors ieņem SAB pretizlūkošanas šefa amatu. Oficiāli gan neesot izdevies noskaidrot, vai Aigars Bors strādā SAB un kādu amatu viņš ieņem.
Iespējams, Hartmanis no Latvijas "aizlaidies" ar Bora gādību un SAB "piesegpasi". Neoficiāli tieši ar Bora ietekmi SAB tiek skaidroti iemesli, kāpēc Hartmanis pametis valsti, pirms Valsts ieņēmumu dienests (VID) medijiem ziņoja par vērienīgu naudas atmazgāšanas shēmu, kurā iesaistīta persona A. - pēc publiski izskanējušas informācijas, Artis Hartmanis.
Par Boras vīru jau pirms gada interesējies KNAB, - Hartmaņa biznesa partneres vīrs, iespējams, bijis saistīts arī ar "piesegpasu" nelikumīgu sagādāšanu. Kā informē "pietiek.com", Bors, iespējams, laikus brīdinājis Hartmani par gaidāmajām "problēmām".
SAB darbinieka sievu un Hartmani saista iespējamajā naudas atmazgāšanā iesaistītā Liepājas ostas firma "Baltic Bunkering Company", kura pirms dažiem gadiem iegādājās jaunu "Aston Martin DB9" un kurā Hartmanim, kā liecina "Lursoft" informācija, līdz pat šā gada aprīlim piederēja 42,5% kapitāldaļu.
Kopš šā gada 21.aprīļa 80% "Baltic Bunkering Company" īpašniece ir Panamā reģistrētā "Shipeco INC". Savukārt SAB darbinieka Aigara Bora, kurš pēc neoficiālas informācijas ieņem SAB pretizlūkošanas šefa amatu, sievai Ivetai nu pieder 20% BBC daļu.
BBC kapitāls ir 200 000 latu, bet apgrozījums pērn bijis 578 929 lati, peļņa - 43 300 latu.
Vairāki informēti avoti "pietiek.com" norādījuši, ka Bors jau ilgstoši bijis pazīstams ar sievas Ivetas biznesa partneri Hartmani un, iespējams, zinājis par Hartmaņa izstrādāto naudas atmazgāšanas shēmu.
Turklāt pēc drošu avotu ziņotā, Bors aptuveni pirms gada nonācis KNAB interešu sfērā. Uz laiku, kad KNAB veicis izmeklēšanu, Bors pat ticis atstādināts no amata. Tomēr vēlāk amatā SAB viņš esot atjaunots, jo KNAB interese par Boru mazinājusies.
Bors, neoficiāli saistīts arī ar iespējamām nelikumīgām darbībām ar tā saukto "piesegpašu" izdošanu - tādas SAB noformē saviem aģentiem un darbiniekiem.
Netiek arī izslēgts, ka sievas biznesa partneri Hartmani SAB pretizlūkošanas nodaļā strādājošais Bors attiecībā uz VID izmeklētājiem "piesedzis" kā aģentu. Esot iespējams, ka Hartmanis no Latvijas "aizlaidies" ar SAB "piesegpasi."
Par Latvijā līdz šim vērienīgu naudas atmazgāšanu aizdomās turētais Hartmanis, pēc vairāku avotu portālam "pietiek.com" atzītā, naudu ilgstoši caur vairākām Liepājas naftas produktu tranzīta firmām un ārzonu kompānijām, iespējams, esot atmazgājis ar bijušo Krievijas naftas gigantu "Jukos" saistītu struktūru interesēs.
Oficiāli nekādus komentārus VID par šo naudas atmazgāšanas shēmu gan nesniedz.
"Jukos" bija viena no lielākajām Krievijas naftas un naftas produktu kompānijām, Latviju naftas produktu tranzītam "Jukos" izmanto jau kopš 90.gadu sākuma.
Oficiāli "pietiek.com" neizdevās noskaidrot, vai Aigars Bors strādā SAB un kādu amatu viņš ieņem. SAB preses pārstāve Baiba Rāta-Saliņa, atbildot uz jautājumu par Boru, Pietiek atbildēja: "Informēju, ka SAB ir divas publiskas amatpersonas - SAB direktors un SAB preses sekretāre. SAB nekomentē biroja personālsastāvu, jo atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.887 Valsts noslēpuma objektu saraksts valsts drošības iestāžu štati un personālsastāvs ir slepeni."
Tomēr, zvanot uz SAB mājas lapā internetā norādīto kontakttālruni un uzdoties par vienkāršu iedzīvotāju Ilzi Šteinbuku, kas vēlas Aigaram Boram ziņot par kādu aizdomīgu lietu, izdevās pārliecināties, ka Bors SAB aizvien strādā.
Saruna ar Boru gan neizdevās, jo sieviete, kas atbildēja uz SAB kontakttālruni, informēja, ka Bora kungs neesot uz vietas. Lai sazinātos, viņa ieteica lietot e-pastu.
Neoficiāli jau ilgstoši izskan, ka SAB struktūras un amatpersonas saistītas ar iespējamiem naudas atmazgāšanas un kontrabandas piesegšanas darījumiem.
"Pietiek.com" jau informēja, ka Hartmanis, kas neoficiāli nosaukts kā iespējamais Latvijas naudas atmazgāšanas rekordists, šogad dažu mēnešu laikā atbrīvojies no faktiski visiem viņam oficiāli piederošajiem īpašumiem, tos pārrakstot uz ārzonas uzņēmumu vai, domājams, viņa tēva vārda.
Kā rāda Lursoft datu bāze, no visām viņam piederošo kompāniju kapitāldaļām 1971.gadā dzimušais Hartmanis atbrīvojies no šā gada aprīļa līdz jūlijam. Šīs darbības vedina spriest, ka Hartmanis apzināti gatavojies "problēmām" un jau laikus glābis savus īpašumus.
Piektdien Pietiek publicēs pārskatu par SAB darbinieka Bora un viņa dzīvesbiedres darījumiem un īpašumiem. Šis pārskats, iespējams, viesīs skaidrību, vai ar Boru ģimenes oficiālajiem ienākumiem bija pietiekami, lai šogad no Hartmaņa iegādātos uzņēmuma "Baltic Bunkering Company" kapitāldaļas.
Bora un Hartmaņa bizness
Portāls pietiek.com informē, ka publisko reģistru dati rāda, ka Bora ģimenes un pašlaik par 140 miljonu latu atmazgāšanu aizdomās turētā Hartmaņa biznesa un turīguma uzplaukums sācies reizē - ap 2006.gadu.
SAB augsta ranga darbiniekam Boram, kura dzīvesbiedrei Ivetai Borai jau kopš 2006.gada ir bijis kopējs bizness ar Hartmani, pēc publisko reģistru datiem spriežot, nepieder pilnīgi nekas. Tomēr šis iespaids ir mānīgs - jau kopš 2000.gada Bors ik pa laikam nodarbojies ar sīkiem nekustamo īpašumu darījumiņiem.
Kā rāda zemesgrāmatas, Boram piederējis dzīvoklis Liepājā, Osakara Kalpaka iela 103, kas 2000.gadā iegādāts par 2589 latiem, bet jau tai pašā 2000.gadā oficiāli pārdots ar zaudējumiem - par 1200 latiem.
Tā paša 2000.gada martā dzīvokli Džohara Dudajeva gatvē 10 Bors iegādājies par 7885 latiem, bet nepilnus sešus gadus vēlāk pārdevis jau par 27 198 latiem.
Savukārt dzīvokli Višķu ielā 17 Bors 2003.gada maijā oficiāli iegādājies par 1592 latiem, savukārt pusgadu vēlāk jau spējis pārdot par 12 232 latiem.
Tomēr kvalitatīvs lēciens ģimenes finansēs noticis 2006.gadā, kad, kā rāda Lursoft Uzņēmumu reģistra datubāze, Bora kļuvusi par uzņēmuma Baltic Bunkering Company 20% kapitāldaļu īpašnieci.
Līdz 2006.gada janvāra beigām uzņēmums, kas pēcāk kļuva "slavens" ar tā iegādāto "Džeimsa Bonda auto" Aston Martin, piederēja trim ārzonas kompānijām - "Aquatell LLC" no ASV, "Shipeco", "Inc." no Panamas un "Neptune Systems" no Britu Virdžīnu salām (attiecīgi 20%, 50% un 30% kapitāldaļu).
2005.gadu "Baltic Bunkering Company", kas oficiāli nodarbojās ar tranzīta kravu pārkraušanu un muitas noliktavas pakalpojumiem, vēl beidza ar pieticīgu 380 000 latu apgrozījumu. Taču pēc tam, kad 2006.gada sākumā Hartmaņa oficiālā īpašumā nonāca 42,5% kapitāldaļu, bet Borai - jau minētie 20%, uzņēmuma apgrozījums gandrīz dubultojās, savukārt oficiāli uzrādītā peļņa sasniedza 129 000 latu.
Tai pašā 2006.gadā dažus mēnešus pēc uzņēmuma kapitāldaļu iegādes strauji uzlabojās arī Boru ģimenes dzīves apstākļi: gandrīz 100 kvadrātmetru dzīvokli Rīgā, Upeņu ielā 11, Bors 2006.gada maijā iegādājās jau par ievērojamu summu - 74 169 latiem (vēl par 5959 latiem tika iegādāta arī garāža), taču tā paša gada decembrī ar Ivetu Boru reģistrēja laulību līgumu par visas mantas šķirtību un dzīvoklis nonāca sievas īpašumā.
Kā rāda Lursoft datubāze, nākamajos gados kopbizness ar Hartmani ir bijis Boras ienesīgākā nodarbe, - tas viņai ir nodrošinājis apmēram 60 000 latu lielu uzņēmuma oficiālās peļņas daļu. Savukārt Borai vienpersoniski piederošā SIA "Baltic IB" ir niecīga - pagājušo gadu beigusi ar 8855 latu apgrozījumu un 1467 latu peļņu.
Interesanti, ka reizē ar Boras ienākšanu biznesā tieši 2006.gadā sācies arī pārējās oficiālajos reģistros saskatāmās Hartmaņa uzņēmējdarbības uzplaukums: gada laikā apgrozījumu vairāk nekā dubultoja arī viņa uzņēmums Liepājas naftas tranzīts, par trešdaļu tas pieauga SIA "Liepaja Petroleum", raksta portāls.
LETA/Foto:LETA