Jaunais deputāts šokēts par to, ko redzējis Saeimā
Politika

Jaunais deputāts šokēts par to, ko redzējis Saeimā

Jauns.lv

Saeimas deputāts Jānis Dombrava esot "ārkārtīgi un ļoti nepatīkami pārsteigts" par Saeimā pieredzēto. Daudzi deputāti pat neseko līdzi darba kārtībai, neiedziļinās apspriesto jautājumu saturā.

Jaunais deputāts šokēts par to, ko redzējis Saeimā...

Saeimas deputāts Jānis Dombrava
Saeimas deputāts Jānis Dombrava

Parlamentam vajadzētu būt demokrātisku diskusiju vietai, bet mūsu Saeima darbojas kā balsošanas mašīna, - intervijā "Latvijas Avīzei" saka gados jaunais deputāts Jānis Dombrava ("Visu Latvijai"/TB/LNNK).

Dombrava esot "ārkārtīgi un ļoti nepatīkami pārsteigts" par Saeimā pieredzēto, - daudzi deputāti pat neseko līdzi darba kārtībai, neiedziļinās apspriesto jautājumu saturā, bet balso, izpildot frakcijas vadītāja komandas, tas ir, ¬ skatās, kādas krāsas kartīti tas pacēlis. No Saeimas tribīnes parasti runā iestudētus tekstus, debatēm gatavo "teatralizētus uzvedumus". Patiesās sarunas un lemšana notiek aizkulisēs.

Dombrava atstāsta pirmajā Saeimas sēdē dzirdētu divu "Vienotības" deputātu sarunu par dzimstību Latvijā. "Vārdus nesaukšu, viens no deputātiem tagad ir ministrs. Kāds politiķis sūrojās, ka latvieši izmirst un vajadzētu uzlabot demogrāfiju. Uz to otrs atbildēja: jā, bet ne tuvākajos gados, jo tas tikai radīs lielāku slogu budžetam. Pēc pieciem gadiem, kad krīze būs beigusies, tad arī veicināsim dzimstību, bet pagaidām to nevajag," stāsta Dombrava.

Viņš esot pārsteigts, ka "Vienotība" un ZZS noraidījušas VL/TB-LNNK priekšlikumu, ka sakarā ar strukturālajām reformām premjerministram reizi trijos mēnešos būtu jānāk ziņot parlamentam un sabiedrībai par tā saukto strukturālo reformu norisi. Piemēram, veselības jomā: kuras slimnīcas tiek slēgtas, kuras reformētas, un līdzīgi - visās nozarēs. "Deputāti balsoja "pret" vai arī atturējās. Bet atturēšanās ir tas pats klusais "pret"," uzskata jaunais deputāts.

Dombrava piebilst, ka daudzi deputāti pat nesaprotot, par ko balso, kā piemēru minot Imantu Lieģi (V), kurš par samazinātās PVN likmes saglabāšanu latviešu oriģinālliteratūrai nobalsoja tā, kā rādīja frakcijas vadītājs. "Es viņam prasīju: "Kāpēc jūs tā nobalsojāt?" "Par ko īsti bija balsojums?" viņš man vaicāja pretim. Sāku skaidrot, ko šis likumprojekts paredz un ka tas tiešām būtu latviešu tautas interesēs. Nākamais balsojums bija, lai samazināto PVN likmi saglabātu preses izdevumiem, kas principā valsts budžetā robu neradītu. "Jā, tiešām, ļoti labs, derīgs priekšlikums," atzina Lieģa kungs. Tad paskatījās, kādu kartīti rāda frakcijas vadītājs, un atkal nobalsoja "atturēties".

Dombrava stāsta arī par kurioziem gadījumiem Saeimas darbā. Piemēram, balsojums par Andra Šķēles piedāvājumu saglabāt esošo nosaukumu kādam likumprojektam, turpretim Saeimas Juridiskais birojs piedāvāja garu un sarežģītu nosaukumu. Šķēle ierosināja par to nobalsot. Tā kā tas bijis negaidīts balsojums, kartītes rādītājiem samisējās: vispirms cēla vienu kartīti, tad otru... Beigu beigās "Vienotības" un ZZS deputāti saspaidīja kurš nu kuro pogu un balsojums bija galīgi izgāzies.

Koalīcijas deputāti atjēdzās, ka nobalsojuši "nepareizi". Zālē sākās haoss, deputāti skraida, sabļaustās savā starpā: "Ārprāts, kā tas gadījās?" Tad koalīcijas partijas iesniedza desmit deputātu pieprasījumu, lai vēlreiz balsotu par šo priekšlikumu, jo zālē it kā neesot bijuši visi deputāti. Protams, zālē bija visi, bet kartīšu cēlāji nebija spējuši parādīt īsto kartīti. Pārbalsojot kartītes tika tā īpaši izteiksmīgi plivinātas gaisā, un nu balsojumā viss bija kārtībā, visa koalīcija bija nobalsojusi vienādi, stāsta jaunais Saeimas deputāts.

Līdzīgi balsojumi pēc frakcijas vadītāja norādēm esot arī vairākos citos gadījumos. Dombarava piebilst, ka saskaņiešiem neesot kartīšu, "viņiem rāda priekšā ar īkšķi". "Mēs neizmantojam ne kartītes, ne īkšķus. Budžeta pieņemšanas laikā mēs atbalstījām lietderīgākos pozīcijas priekšlikumus. Mums ir brīvais balsojums, un katrs balso atbilstoši savai sirdsapziņai," stāsta VL/TB-LNNK deputāts.

Dombrava uzsver, ka, piemēram, Saeimas Budžeta komisijā lēmumi tiek pieņemti pēc principa: opozīcijas priekšlikumus automātiski noraidīt. Ja sākas kādas debates, tad attiecīgo priekšlikumu liek uz balsošanu un, tā kā komisijā vairākumā ir koalīcijas deputāti, tad viņi bez jebkādu argumentu uzklausīšanas nobalso, ka komisija neatbalsta.

Saistībā ar budžeta pieņemšanu Saeimā bijis daudz absurdu momentu. " Agrāk man bija nepatika pret dažiem parlamenta darba aspektiem, bet budžeta pieņemšanas laikā man bija kauns par to, kas tur notika," saka Saeimas deputāts. "Piemēram, ZZS balsojumā neatbalstīja paši savu priekšlikumu saglabāt astoņu latu pabalstu par katru bērnu. Par tā saglabāšanu balsoja opozīcija, bet paši zemsavieši balsojumā atturējās. "Vienotība" arī atturējās, principā nobalsojot "pret"," skaidro Dombrava.

Jaunais deputāts uzskata, ka politiskajās aprindās trūkst stingras politiskās stājas attiecībā uz apvainojošiem izteikumiem par Latvijas valsti. "Kamēr Latvijas sabiedrība turpinās lēnā gaitā attapties no komunisma laika, tikmēr mēs nevaram gaidīt, lai būtu noteikti, skaidri paziņojumi un vēršanās pret tiem, kas apvaino latviešus un Latvijas valsti," uzskata Dombrava. "Politiķiem, manā skatījumā, būtu jānāk ar skaidru nostāju, ka mēs šādus precedentus nepieļausim un par tiem nāksies atbildēt. Kamēr viss notiek pašplūsmā, tikmēr būs tā, ka kāds var apvainojoši izteikties par Latvijas valsti un palikt nesodīts."

Jānis Dombrava ir pārsteigts

LETA/Foto:LETA