LTV no raidījuma "izgriež" Rozenštrauha dziesmas. Solistes dziedājušas vāji
Eduarda Rozenštrauha dziesmu izpildītāji uzskata, ka LTV nepārraidot komponista melodijas, kuras izskanēja Barikāžu atceras pasākumā, ir apzināta vēršanās pret dziesmām un to autoru.
„Latvijas televīzijā atdzimst padomju laika cenzūra”
Eduarda Rozenštrauha dziesmu izpildītāji – Indra Lintiņa, Līga Jenča, Valdis Zilvers un Sandra Lūķe izplatījuši atklāto vēstuli, kurā, starp citu raksta:
„Mēs, Eduarda Rozenštrauha dziesmu izpildītāji, paužam savu dziļu, patiesu neizpratni un pat bažas par to, kas noticis. Pasākuma „Barikādēm – 20” tika iekļautas pavisam kopā septiņas Eduarda Rozenštrauha dziesmas.
Paša koncerta gaitā tika filmētas tikai divas no septiņām dziesmām, proti, „Zilais lakatiņš” un „Tiem, kas nepārnāca”. Savukārt šī koncerta ierakstā, kurš tika rādīts LTV1 20.janvārī, netika ietverta neviena.
Aprakstītajā situācijā mums nav saprotams:
* kas un kāpēc izlēma, ka tie LTV1 skatītāji, kuri neapmeklēja šo koncertu, un tie, kuri apmeklēja un vēlējās to vēlreiz noskaitīties un noklausīties arī televīzijas pārraidē, nedrīkst dzirdēt tautas dziesminieka Eduarda Rozenštrauha dziesmas;
* kurš pieņēma lēmumu no visas programmas „izgriezt” dziesmas, kurās skan arī mūsdienās aktuāli vārdi, kuri spētu iedvesmot un patriotiski noskaņot tos, kuriem bija liegta iespēja šos vārdus dzirdēt?
* kurš pieņēma lēmumu, ka tieši Eduarda Rozenštrauha sacerētais repertuārs ir tik nenozīmīgs šī atceres pasākuma kontekstā?
Tagad, 20 gadus pēc Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanas, kāds ir gluži padomiskā stilā cenzējis raidījumu un vienkārši „izgriezis” no koncerta ieraksta šīs Eduarda Rozenštrauha dziesmas ārā, it kā tās tur nebūtu skanējušas, it kā tās kaut kādu apsvērumu dēļ latviešu tauta nezin kāpēc atkal nedrīkst klausīties...
Vai esam atgriezušies pie nemaz tik senajām okupācijas gadu tradīcijām, kādam uzņemoties vērtēt un noteikt, ko tauta drīkst un ko nedrīkst, kas ir vērtība un kas nav?”
„Izpildījums bija mākslinieciski vājš”
Latvijas TV noliedz sev adresētos pārmetumus un uzsver, ka Rozenštrauha dziesmas programmā netika iekļautas to sliktā izpildījuma dēļ. LTV izplatītajā paziņojumā teikts:
„No pasākuma kopējās hronometrāžas - sešām stundām - bija jāsamontē 90 minūšu garš raidījums. Raidījuma redaktores Ilzes Strengas un režisores Zitas Kaminskas pamatpienākums bija no visa safilmētā materiāla izveidot mākslinieciski augstvērtīgu un tehniski kvalitatīvu raidījumu. Diemžēl solistes Indras Lintiņas sniegums, atskaņojot šajā koncertā iekļautās Eduarda Rozenštrauha dziesmas, bija mākslinieciski vājš, tāpēc Latvijas Televīzija paturēja tiesības šīs dziesmas ierakstā neiekļaut.
Latvijas Televīzija norāda, ka atklātajā vēstulē paustais tendenciozais uzskats, ka tā ir apzināta vēršanās pret Eduardu Rozenštrauhu un Indru Lintiņu, ir kļūdains, pieņemot, ka šāda viedokļa paušanu, visticamāk, veicinājis mūziķu nepietiekamais paškritikas trūkums.
Tam pilnībā piekrīt arī pasākuma režisors Uģis Brikmanis: „Man ļoti žēl, ka Eduarda Rozenštrauha izcilo dziesmu izpildījums solistes Indras Lintiņas un viņas kolēģu sniegumā izvērtās par māksliniecisku neveiksmi, un pilnībā atbalstu Latvijas Televīzijas iniciatīvu šos priekšnesumus pārraidē neiekļaut. Visi pārējie mūziķi, kuri veidoja Barikāžu piemiņas pasākumu, uztvēra to kā svētku piemiņas brīdi, nevis platformu savai pašreklāmai. Ir nožēlojami, ka šādi mūziķi Latvijas sabiedrībā spēj publiski sēt šaubas par mūsu lojalitāti Eduardam Rozenštrauham.”
Latvijas Televīzija uzsver, ka tās darbiniekiem nav personisku antipātiju pret vienu vai otru izpildītāju vai autoru. Tieši otrādi: jāatgādina, ka režisore Zita Kaminska 2010. gadā veidoja raidījumu „100 g kultūras”, kas tika veltīts Indras Lintiņas daiļradei un tajā skanēja Eduarda Rozenštrauha dziesmas.”
Barikāžu atceres pasākumā 2011. gada 15. janvārī skan Eduarda Rozenštrauha melodijas(izpilda: Indra Lintiņa un Līga Jenča, akordeons - Valdis Zilvers, pie klavierēm- Sandra Lūķe):
Elmārs Barkāns