Zatlers: Kultūras centru atdošana ebreju kopienai ir ētikas jautājums
Kultūras centru un sinagogu atdošana ebreju kopienai drīzāk ir ētikas, nevis juridisks jautājums, par kuru Saeimas deputātiem un ebreju kopienai ir jāspēj vienoties, pēc tikšanās ar Ministru prezidentu Valdi Dombrovski (V) žurnālistiem sacīja Valsts prezidents Valdis Zatlers.
"Latvija jau pieredzējusi īpašumu atdošanas procesam, pieņemot liberālu likumu, tomēr tas nenozīmē, ka visu ir bijis iespējams nokārtot," norādīja Zatlers.
Arī Dombrovskis sacīja, ka šī lieta ir jāturpina risināt kopā ar ebreju kopienu, un atkārtoja, ka pašreiz netiek skatīts jautājums par kompensāciju izmaksu no valsts budžeta.
Konkrēta saraksta ar ebreju kopienai atdodamajiem īpašumiem premjerministra rīcībā nav.
Jau ziņots, ka Zarlers pēc tikšanās ar ASV īpašo sūtni holokausta jautājumos Duglasu Deividsonu pauda uzskata, ka par ebreju kopienai holokausta laikā atņemto īpašumu kompensāciju jautājumu atbildīga ir Saeima un valdība.
Pirms tam Zatlers pieļāva domu, ka jautājums par kompensāciju izmaksu ebreju kopienai par nacistu okupācijas laikā atņemtajiem īpašumiem ir jādiskutē no juridiskā un morālā aspekta.
Viņaprāt šis ir nopietns jautājums, kas prasa vispusīgu un rūpīgu analīzi. Savukārt Deividsons pēc Saeimas Ārlietu komisijas sēdes žurnālistiem sacīja, ka ebreju kopienai ir jāatdod holokausta laikā atņemtie īpašumi, nevis jāatmaksā nauda.
"Cik man zināms, mēs nerunājām par naudas summu, bet to, kas viņiem ir piederējis," sacīja Deividsons, uzsverot, ka tā ir atšķirība no pirms vairākiem gadiem Latvijas parlamentā skatītā likumprojekta. Viņš pieļāva, ka jautājumu, ko darīt ar pašlaik aizņemtajiem īpašumiem, būs jārisina likumdošanas ceļā, jo ir veidi, kā veikt restitūciju vai pasākumus, lai šīs ēkas varētu izmantot.
"Es esmu vienkāršs amerikānis, kura valstī ir princips, ka, ja tev atņem īpašumu, tev ir tiesības to atgūt. Informējiet mani, ja Latvijā ir citāda juridiskā sistēma," sacīja ASV sūtnis, uzsverot, ka arī citām grupām, piemēram, dažādām kristiešu konfesijām, ir jābūt tiesībām atgūt savus īpašumus.
Viņš uzsvēra diskusijas sākšanas nozīmīgumu, jo holokausta kontekstā tas ir vēl nenokārtots jautājums, kura atrisināšana uzlabos Latvijas tēlu un reputāciju.
"Jūsu valsts nav vienīgā ar šādu situāciju," sacīja sūtnis, norādot, ka šis ir aktuāls jautājums arī Lietuvā un visā Centrāleiropā.
LETA