Jaunās elektrības cenas jebkurš var apstrīdēt tiesā
Latvijas energokompānijas "Latvanergo" jaunos tarifus ikvienam elektroenerģijas patērētājam ir tiesības apstrīdēt tiesā, piektdien raksta laikraksts "Diena"
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padomes akceptētos elektroenerģijas tarifus iespējams pārsūdzēt administratīvajā tiesā, "Dienai" stāstīja Augstākās tiesas Senāta Administratīvo lietu departamenta tiesnese Jautrīte Briede, komentējot sabiedrībā uzplaiksnījušās šaubas par jauno tarifu pamatotību. Briede norādīja, ka elektroenerģijas patērētājam, tātad jebkuram klientam, ir tiesības vērsties vispirms administratīvajā rajona tiesā ar prasību izvērtēt elektroenerģijas tarifu pamatotību. Ja tās spriedums neapmierina, lietu kasācijas kārtībā var pārskatīt administratīvajā apgabaltiesā. Savukārt galējā instance, kuras spriedums nav pārsūdzams, ir Augstākās tiesas Senāts. "Tarifus var apstrīdēt, nepieciešama vien elektroenerģijas patērētāja vēlēšanās," norādīja tiesnese.
Latvijas Pašvaldību savienība (LPS), kas viskritiskāk izteikusies par tarifu paaugstinājumu, to gan negrasās darīt, jo tas neietilpst savienības uzdevumos. LPS pārstāvis Aino Salmiņš "Dienai" uzsvera, ka savienība sniegs nepieciešamo atbalstu, ja kāda pašvaldība izdomās tiesāties par tarifu pamatotību, un pauda: "Mājsaimniecībām, kas iztērēs vairāk nekā 1200 kWh elektrības gadā, par pārtērēto elektrību būs jāmaksā 10,7 santīmi kilovatstundā. Pēc "Eurostat " datiem, Latvijā šī cena būs augstāka nekā 13 citās Eiropas valstīs, tai skaitā Lielbritānijā, Somijā un Francijā."
"Latvenergo " skaidroja, ka pašreizējais mājsaimniecību elektroenerģijas gala tarifs nesedzot visas ar to saistītās izmaksas, tāpēc elektrības gala cenu iedzīvotājiem nākas subsidēt no citiem koncerna ieņēmumiem. Zaudējumus jau vairākus gadus nesot elektroenerģijas sadale, auguši arī tēriņi par obligāti iepērkamo "zaļo" elektrību un par tirgū pirkto elektroenerģiju.
Jautāts, kas notiktu, ja tarifu projekts netiktu atbalstīts, "Latvenergo" valdes loceklis Uldis Bariss "Dienai" pauda pārliecību, ka jau nākamajā dienā būtu "vismaz desmit sūdzību Konkurences padomē". Pirmais ar pretenzijām vērstos Latvijā strādājošais Igaunijas elektrības tirgotājs "Enefit ", kas ir ieinteresēts, lai elektroenerģijas tarifs mazajiem lietotājiem, tostarp mājsaimniecībām, būtu atbilstošs reālajai cenai. "Vēl ir cits risks. Jau pagājušajā gadā šeit strādājošie un konkurējošie lielie klienti [juridiskās personas ar 50 un vairāk nodarbinātajiem] prasīja, kad šī nejēdzība beigsies. Viņi pašlaik pērk elektroenerģiju tirgū, [bet mazie juridiskie lietotāji maksā subsidēto cenu].
Aģentūra BNS jau vēstīja, ka SPRK trešdien atzina, ka Latvijas energokompānijas " Latvenergo" tarifu projekts ir ekonomiski pamatots, un tādējādi " Latvenergo" elektroenerģijas gala tarifs patērētājiem no 1.aprīļa pieaugs par 21%. Jaunie tarifi neskars 61% " Latvenergo" klientu, jo tos piemēros klientiem, kas gadā patērē vairāk par 1200 kilovatstundām (kWh). No 1.aprīļa visām mājsaimniecībām par pirmajām 1200 kWh būs jāmaksā līdzšinējais starta tarifs – 0,0825 lati (Ls)/kWh. Savukārt no 1201 kWh tiks piemērots pamata tarifs - 0,1074 Ls/kWh.
Pēdējo reizi elektrības tarifi Latvijā mainījās 2008.gada 1.aprīlī, elektrībai iedzīvotājiem sadārdzinoties par 39,2%, bet uzņēmumiem - vidēji par 36%. Pašreiz iedzīvotājiem elektrības tarifs ir 8,25 santīmi par kilovatstundu. Savukārt juridiskām personām tarifa izmaiņas ir atkarīgas no vairākiem faktoriem - pieslēguma sprieguma pakāpes, izvēlētā tarifa un patēriņa.
Kompānija " Latvenergo" ir Latvijas valstij piederošs energoapgādes komersants, kas nodarbojas ar elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošanu un tirdzniecību, kā arī sniedz telekomunikāciju un informācijas tehnoloģiju pakalpojumus. " Latvenergo" koncernā ietilpst "Latvenergo" un pieci meitasuzņēmumi - "Augstsprieguma tīkls", "Sadales tīkls", "Latvenergo Kaubandus", "Latvenergo Prekyba" un "Liepājas enerģija".
BNS/Foto: Artūrs Kārkliņš/LETA