Tautas skaitīšana izgāzusies! Ierobežo anketu aizpildīšanu internetā
Sabiedrība

Tautas skaitīšana izgāzusies! Ierobežo anketu aizpildīšanu internetā

Jauns.lv

Nodrošinot iespēju tautas skaitīšanas anketu internetā aizpildīt, norādot personas kodu un pases numuru, netiek ievērotas Fizisko personu datu aizsardzības likuma normas, secinājusi Datu valsts inspekcija.

Tautas skaitīšana izgāzusies! Ierobežo anketu aizp...

Tautas skaitītāja darba apliecība un datorsoma.
Tautas skaitītāja darba apliecība un datorsoma.

Ņemot vērā minēto, Datu valsts inspekcija (DVI) ir noteikusi pagaidu aizliegumu datu apstrādei CSP interneta vietnē līdz brīdim, kad CSP nodrošinās Fizisko personu datu aizsardzības likuma prasību izpildi. Tādējādi pagaidām tiek apturēta iespēja piedalīties tautas skaitīšanā internetā, izmantojot personas kodu un pases numuru, taču tautas skaitīšanā joprojām ir iespējams piedalīties, autentificējoties citos veidos, skaidroja Tieslietu ministrijas preses pārstāve Laura Pakalne.

DVI atgādina, ka citas personas identifikatoru - personas datu - izmantošana, lai aizpildītu tautas skaitīšanas anketu internetā bez pašas personas piekrišanas, ir administratīvi vai pat krimināli sodāma rīcība.

Kasjauns.lv jau rakstīja, ka pirmajās stundās pēc tautas skaitīšanas sākšanās internetā konstatētas būtiskas nepilnības. Praktiski jebkura trešā persona, daudz nenopūloties, varēja piekļūt pie anketas aizpildījušo cilvēku personiskajiem datiem – adreses, tālruņa numuriem, datiem par izglītību, nacionālo piederību un citiem.

Tautas skaitīšanas mājaslapā, aizpildot anketu, var reģistrēties ne tikai ar savu internetbankas identifikācijas numuru vai elektronisko parakstu, bet arī uzrādot savu personas kodu un pases numuru. Ja kāda trešā persona zina šos jūsu datus, viņa varēja bez problēmām mājaslapā www.tautasskaitisana.lv atvērt jūsu anketu un uzzināt tajā ietvertos datus vai tos izlabot.

Par to kasjauns.lv pārliecinājās eksperimentā. Pēc anketas aizpildīšanas, to atkal varēja atvērt un pilnībā apskatīt, kā arī tajā veikt labojumus.

Centrālā statistikas pārvalde gan apgalvo, ka „jebkura informācija, kuru Jūs tautas skaitīšanas procesā sniegsiet Centrālajai statistikas pārvaldei ar interneta mājas lapas vai tautas skaitītāja starpniecību, tiek uzskatīta par konfidenciālu un aizsargājamu Valsts statistikas likuma 18. panta izpratnē, un tā nav pieejama trešajām personām (arī ne citām valsts pārvaldes iestādēm). Centrālā statistikas pārvalde Jūsu sniegto informāciju izmantos tikai tiem mērķiem, kādus nosaka Tautas skaitīšanas likums.”

Patiesībā tie ir meli, jo pie tā saucamās „konfidenciālās informācijas” var piekļūt jebkurš, kurš zina kādas citas personas pamatdatus. Te jāpiebilst, ka personas kods un pases numurs ir publiski iegūstami dati. Tie ir ne tikai dažādos līgumos – piemēram, darba, īres vai līzinga līgumos. Pase ir jāuzrāda, arī saņemot ierakstītas vēstules pastā vai piereģistrējoties publiskajā bibliotēkā. Tā ka šos datus var iegūt simtiem cilvēku.

Pieņemot, ka vairums no jūsu pases „šķirstītājiem” ir godīgi, jāpieļauj, ka daļa šos datus var ierakstīt arī savās piezīmju grāmatiņās, lai vēlāk uzzinātu, piemēram, jūsu adresi, telefona numuru, datus par ģimenes locekļiem un citus datus.

Zaglis tādā veidā var izskaitļot, cik cilvēku mīt jūsu mājokli, un prombūtnes laikā to uzlauzt. Kāds šantāžists var uzzināt jūsu kontaktadreses. Savukārt kāds „jokdaris”, piemēram, var izlabot anketu un ierakstīt, ka jūs mājās runājat ķīniski, neprotat ne rakstīt, ne lasīt, bet pēc tautības esat papuass.

Jāteic, ka šajā gadījumā ir klajš Valsts statistikas likuma 18. panta pārkāpums, uz kuru ar atsaukusies Centrālā statistikas pārvalde. Šajā likuma pantā ir teikts:

„Centrālā statistikas pārvalde un citas valsts institūcijas, kas nodarbojas ar valsts statistiku, veic nepieciešamos administratīvos, tehniskos un organizatoriskos pasākumus individuālo statistisko datu konfidencialitātes nodrošināšanai, lai novērstu neatļautu piekļūšanu informācijai, tās sagrozīšanu vai izplatīšanu, nejaušu vai neatļautu iznīcināšanu.

Centrālās statistikas pārvaldes, kā arī citu valsts institūciju personām, kuras nodarbojas ar valsts statistiku, aizliegts izpaust par respondentiem jebkuru informāciju, kas kļuvusi tām zināma, pildot dienesta vai darba pienākumus.”

LETA, kasjauns.lv / Foto: Evija Trifanova, LETA