Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīvo 5. un 6. martā
Šajās dienās iepriecināti būs labu un dvēselisku dziesmu mīļotāji. Rīgā notiks Austras dienas, bet Jūrmalā – starptautiskais romanču festivāls. Savādāku ieraudzīsim Intaru Busuli.
Tie, kuri par labu atpūtu uzskata laiku, kas pavadīts kopā ar grāmatu, noteikti dosies uz Ķīpsalas izstāžu halli. Daudziem jo daudziem zosāda un drebuļi uzmetīsies, vērojot ziemas peldētāju čempionātu Lielupē. Savukārt tiem, kuri dosies apskatīt klusās dabas jeb mierīgas dzīves izstādi uz Nacionālo mākslas muzeju vai stikla mākslas izstādi uz Mākslas akadēmiju, zosādai gan nevajadzētu uzmesties. Vienīgi kādam varētu rasties niknums pret valdību, kad viņš gaitenī ieraudzīs, pret ko un ar ko kultūras augstskolu studenti dodas protestēt pie valdības ēkas.
1. Austras dienas ir klāt!
Šajās brīvdienās Rīgā noritēs viens no gada vismīļākajiem un jaukākajiem dziesminieku saietiem – kārtējās „Austras dienas”, kurās ap Austri Pumpuri pulcēsies viņas bērni un talanta cienītāji.
Kopumā notiks trīs pulcēšanās, kuras par koncertiem grūti nosaukt, jo tie ir kaut kas vairāk. Sestdien, 5. martā, pulksten 14.00 Anglikāņu baznīcā skanēs programma bērniem un viņu vecākiem „Mīļdziesmiņas”, bet pulksten 18.00 turpat „Vakara folkkoncertā” klausīsimies un dziedāsim līdzi Imanta Kalniņa, Austrasbērnu un citu autoru sacerētās dziesmas. Savukārt svētdien, 6. martā, pulksten 14.00 Saules muzejā koncertā „Mana tautasdziesma” būs jauka sadziedāšanās, kurā savu dziesmu varēs nodziedāt arī katrs pasākuma apmeklētājs.
Koncertos dziedās Austra Pumpure, Arnis Miltiņš, Silvija Silava, Agita Kaužēna, Ziedonis Stutiņš, Anta Eņģele, Zane Šmite, Sintija Grava, Kristīne Sudmale, Kristaps Sudmalis, Uldis Ozols, Dainis Baldzēns, Andris Mičulis, Ēriks Pozemkovskis, Uldis Kākulis, Pēteris Draguns, Elīna Līce, Zanda Štrausa un citi.
Sīkāk internetā: www.austrasbiedriba.blogspot.com
2. „Roņi” rīko čempionātu un līdīs āliņģī
Ja sestdien esat nolēmuši doties promenādē pa Jūrmalu, to vajadzētu veikt Lielupē, jo tur varēsiet vērot visnotaļ ekstrēmu sporta veidu. Sestdien, 5. martā, pulksten 12.00 sporta centrā „Concept” tiks atklāts 8. Latvijas ziemas peldēšanas čempionāts.
Ziemas peldētāji jeb „roņi” ledū izzāģētā peldbaseinā sacentīsies, peldot ar laika kontroli 25 metru brasa vai 50 metru brīvā stila distancē, 4x25 metru stafetē, kā arī izturības (450 metru) peldējumā.
Organizatori vēsta, ka čempionāts notiks jebkuros laika apstākļos. To var nākties atcelt tikai pēkšņas ūdenslīmeņa celšanās un neplānoti spēcīgas straumes veidošanās gadījumā.
Šis būs tā kā pasaules čempionāta ģenerālmēģinājums. Pasaules čempionāti ziemas peldēšanā notiek ik pēc diviem gadiem, un 2012. gadā tā organizēšana ir uzticēta Latvijai. Plānots, ka tas nākamziem notiks tieši „Concept” sporta centrā Lielupē.
3. Starptautiskais romanču festivāls Jūrmalā
Pēc ziemas peldes turpat Jūrmalā varat doties uz sanatoriju „Dzintarkrasts”, kur sestdien un svētdien, 5. un 6. martā notiks 2. Starptautiskais romanču festivāls, kurā piedalīsies gan Latvijas izpildītāji, gan viesi no Nīderlandes, Lietuvas un Igaunijas.
Divu dienu garumā sanatorijas koncertzālē varēs ļauties burvīgajām romanču skaņām, kas apvieno dažādu stilu un novirzienu māksliniekus. Līdzdalību pasākumā apstiprinājuši Žoržs Siksna, Olga Pīrāgs un Ieva Akurātere, Nikolajs Bočkūns un Albīna Kožikova, kā arī čigānu ansamblis „Ame Roma”. Koncertā piedalīsies arī 1. Starptautiskā romanču festivāla dalībnieks Adils Abdulajevs (Nīderlande), Igaunijas kolektīvs „Trio Romance” un populārais lietuviešu duets „Nostaļģija”. Festivāla programmā – senās, klasiskās, čigānu un citas romances.
Sīkāk internetā: www.sanatorij.lv
4. Savādāks Intars Busulis
Svētdien, 6. martā pulksten 15.00 un 19.00 Rīgas Kongresu namā notiks Intara Busuļa koncerts „Savādāks”.
Tas iecerēts gan kā tikšanās ar tiem, kas Intaram vienmēr ir līdzās uz skatuves, aizkulisēs un, protams, skatītāju rindās, gan kā pavisam vienkāršs un tieši tāpēc ļoti patiess un sirsnīgs stāstījums par tām dziesmām un kompozīcijām, kas viņu veidojušas kā mākslinieku.
Šoreiz koncerts solās būt vēl personiskās un intīmāks nekā ierasts. Tas tiek dalīts iedomātās četrās daļās, kur katra daļa atspoguļo kādu posmu mūziķa dzīvē. Vienā no daļām izskanēs skaņdarbi no projekta „Pauls. Busulis. Jevtušenko”. Citā daļā, ikviens uz skatuves esošais mūziķis izpildīs kādu no savas dzīves ietekmes dziesmām. Skanēs arī Intaram komponētās dziesmas no dubultalbumiem „AKTs” un „KИNO” to akustiskajās versijās.
Arvien lielāku popularitāti Latvijā gūst „unplugged” tipa koncerti, kas ir iespēja mūziķiem mēģinājumu procesā atrast ko jaunu šķietami pierastos skaņdarbos, ļauties radošai izpausmei un, kā zināms, caur improvizāciju, iedvest dziesmām jaunu dzīvību un skanējumu. Bieži vien tieši akustiskās dziesmu versijas klausītajiem iepatīkas visvairāk. Ko jaunu izjutīsim arī Intara „savādākajā” koncertā...
Sīkāk internetā: http://www.intarsbusulis.com
5. Grāmatu un skolas svētki Ķīpsalā
Ķīpsalas izstāžu hallēs līdz svētdienai, 6. martam, norisinās divas lielas izstādes zinātkāriem cilvēkiem, kuri brīvo laiku vēlas apvienot ar lietderīgo – vai nu lasot kādu grāmatu, vai arī apgūstot jaunas zināšanas.
Tur notiek starptautiskā grāmatu un izdevniecību izstāde „Baltijas Grāmatu svētki 2011” un jau 17. starptautiskā izglītības izstāde „Skola 2011”.
Baltijas Grāmatu svētku apmeklētāji var baudīt autoru priekšlasījumus, piedalīties grāmatu atvēršanas svētkos, tikties ar ievērojamiem rakstniekiem, aplūkot daudzveidīgu grāmatu ekspozīciju, iepazīties ar izdevniecību jaunumiem, iegādāties grāmatas par īpaši izdevīgām cenām un Grāmatu maiņas punktā mainīties ar citu lasītāju grāmatām. Arī jaunajiem grāmatu lasītājiem izstādē būs interesanti, jo ir paredzēti īpaši bērniem rīkoti pasākumi un prezentācijas. Ķīpsalā notiks arī Lielie lasīšanas svētki – Bērnu žūrijas 2010. gada noslēguma pasākums, savukārt Latvijas Grāmatizdevēju asociācija rīko „Baltijas grāmatu mākslas konkursu”, kurā piedalās Latvijas, Igaunijas un Lietuvas skaistākās grāmatas. Tāpat Grāmatu svētkos īpaši izveidotā ekspozīcijā ir skatāms arī grāmatu mākslas konkursa „Zelta ābele 2010” dalībnieku veikums.
Vienlaikus ar Grāmatu svētkiem norisinās arī 17. starptautiskā izglītības izstāde „Skola 2011”, kas vienuviet ļauj iegūt visaptverošu informāciju par mācību iespējām un palīdz izvēlēties piemērotāko izglītības ceļu.
Šogad izstādē piedalās vairāk nekā 140 dalībnieki no 14 valstīm – Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Kanādas, Šveices, Čehijas, Vācijas, Dānijas, Somijas, Lielbritānijas, Nīderlandes, Jaunzēlandes, Krievijas un ASV. Izstādes apmeklētāji vienkopus var iegūt plašu informāciju par valsts un privātajām augstskolām, vidusskolām, koledžām, arodskolām, kā arī mācību centriem, valodu kursiem, tālmācību, e-studijām. Izstādē var uzzināt par interešu izglītību un iepazīties ar svešvalodu un citu mācību kursu piedāvājumu, kā arī ir pieejama informācija tiem, kuri ir izlēmuši studēt augstskolās vai mācīties kursos ārvalstīs.
Sīkāk internetā: www.bt1.lv
6. Daces Lapiņas mierīgā dzīve Mākslas muzejā
Līdz 10. aprīlim Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā ir skatāma gleznotājas Daces Lapiņas personālizstāde, kura iepazīstina ar 20. gadsimta 80. gados gleznotajiem portretiem, figurālajām kompozīcijām un klusās dabas žanra darbiem. Līdzās 80. gadu gleznām ir apskatāmas arī 2010. gadā tapušas klusās dabas.
Klusā daba ir žanrs, kurā māksliniece jūtas vislabāk, katru darbu veidojot kā „mazu telpas kvadrātiņu, kurā cilvēkam būtu labi, kurā ikdienišķi priekšmeti rada skaistumu un harmoniju”. „Mierīgā dzīve”, kā klusās dabas žanru nodēvēja 17. gadsimta Francijā, ir Daces Lapiņas darbus raksturojošs apzīmējums, kas attiecināms arī uz portretiem un figurālām kompozīcijām. Māksliniece konsekventi strādā klusās dabas žanrā, risinot priekšmetu attiecības telpā un gaismā, piešķirot lietu pasaulei garīgumu.
Dace Lapiņa glezno bez steigas, kā vērotāja, izceļot sev nozīmīgo. Vienlaikus viņa atzīst, ka gleznojot pavadītais laiks ir arī privilēģija – radīt un būt sevis izveidotā tēlu un lietu vidē, ideālo formu un harmonijas meklējumos. Viņas gleznas – vai tā būtu klusā daba vai portrets – uzrunā skatītājus ar savu sakārtotību un mieru, kas vislabāk atklājas personīgā sarunā ar mākslinieces darbiem.
Sīkāk internetā: www.lnmm.lv
7. Stikls, Sarkangalvīte un vilks Mākslas akadēmijā
Latvijas Mākslas akadēmijā līdz 22. martam ir apskatāma starptautiska izstāde „Stikla Balss`11”, kas kopā sapulcējusi gan pašmāju, gan ārzemju māksliniekus ar pieredzi un zināšanām manipulācijās ar stiklu.
Izstāde sniedz ieskatu laikmetīgajā stikla mākslā, apvienojot darbus, kuros trīs dimensionālās plaknes eksistences reāla un iluzora iespēja virza mākslinieku uz pārlaicīgu un reizē arī laikmetīgu tēmu izmantojumu. Izstādei pieteiktie darbi atveido cieņu pret dabu un ikviena nesaraujamo saikni ar to, laika rituma filozofisku uztveri un cilvēka dziļākās un nozīmīgākās dvēseles noskaņu vibrācijas.
Izstādē piedalās mākslinieki ne vien no Baltijas valstīm, bet arī no Polijas, Čehijas, Zviedrijas, Somijas, ASV un Japānas. Tās starptautiskais raksturs ir būtisks, jo Latvijas mākslas kopainā stikla mākslas nozare ieņem nelielu nišu, taču plašākā mērogā Latvijas mākslinieki ir guvuši nopietnu ievērību, cieņu un atzinību.
Vienlaikus ar stikla mākslas meistardarbiem skatītāji Mākslas akadēmijas otrā stāva foajē var aplūkot plakātus, lozungus un citus vizuālās komunikācijas līdzekļus, ko trīs Rīgas kultūras augstskolas – Mākslas akadēmija, Mūzikas akadēmija un Kultūras akadēmija 28. februārī izmantoja akcijā – gājienā uz Ministru kabinetu, protestējot pret valdības ieceri samazināt valsts finansējumu augstākajai izglītībai. Studentu radītās mākslinieciskā protesta izpausmes tagad ir aplūkojamas plakātu izstādē „Sarkangalvīte un vilks”.
Izstādes moto: „Kur vilks? Kā vilks? Kāpēc vilks? Kas vilks? Kultūru uz mežu vilks. Ar ragaviņām vilks. Jo naudas nav.”
Sīkāk internetā: www.lma.lv.
Jūrmalā gatavojas 8. Latvijas ziemas peldētāju čempionātam: