Par zālēm pārmaksāti 70 miljoni. Ārsti izsauc ministru uz paklāja
Sabiedrība

Par zālēm pārmaksāti 70 miljoni. Ārsti izsauc ministru uz paklāja

Jauns.lv

Nevis septiņi, bet 70 miljoni pārmaksāti par zālēm. Un nevis ārstu, bet zāļu lieltirgotavu dēļ – pausts Latvijas Ārstu biedrības vēstulē veselības ministram Jurim Bārzdiņam.

Par zālēm pārmaksāti 70 miljoni. Ārsti izsauc mini...

Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis un viceprezidents Māris Pļaviņš ir satraukti par zāļu cenu kāpumu.
Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis un viceprezidents Māris Pļaviņš ir satraukti par zāļu cenu kāpumu.

Mediķi viņu 8. martā aicina uz Latvijas Ārstu biedrības paplašināto valdes sēdi.

Latvijas Ārstu biedrība pauž satraukumu par zāļu cenu celšanos un centieniem atbildību par zāļu cenām nepamatoti novelt uz ārstu pleciem

„Pēdējā laikā no ministrijas puses atskanējuši apgalvojumi, ka ārstu dēļ pacienti pārmaksā par zālēm. No ministrijas puses parādījušies bezatbildīgi paziņojumi, ka ārsti apzināti izrakstot dārgākās zāles,” rakstīts Latvijas Ārstu biedrības atklātajā vēstulē. „Vēl vairāk - līdz šim Veselības ministrijai nekad nav atradušies līdzekļi sabiedrības veselības reklāmām, bet tie atrodas pacientu informēšanai par „lētākām” zālēm?”

Ārsti atgādina – vizītes laikā ir svarīgi izjautāt pacientu, rūpīgi izmeklēt, izskaidrot, kā veicināt veselību. Ja viss vizītei atvēlētais laiks jāvelta zāļu cenu salīdzinājumam, pēc ārstu domām, pārvērš visu medicīnu par polipragmāziju - vienlaicīgu daudzu zāļu lietošanu. „Turklāt netiek ņemts vērā galvenais -  ārstēšanas efektivitāte zālēm ar vienādu ķīmisko nosaukumu atšķiras, jo pacienti un viņu patoģenēzes mehānismi ir atšķirīgi.”

Kāpēc ceļas zāļu cenas?

Arī Ārstu biedrība ir satraukta par zāļu cenu kāpumu. Tās jau ir sasniegušas augstāko līmeni Eiropā. Ievērojams kāpums noticis pēdējā pusgada laikā, novērojuši mediķi.

Ministrs nesen publiski paziņojis, ka pacienti pārmaksājuši 7 miljonus latu, jo aptiekās nav pirkuši pašas lētākās zāles. „Ministrija neredz, ka aptuveni 70 miljonus pacienti varētu būt pārmaksājuši vairumtirgotāju monopolstāvokļa dēļ,” apgalvots atklātajā vēstulē.

Kā piemēru mediķi min zāļu tirdzniecības kompānijas „Repharm” milzīgo peļņu. Tajā saaudzis „Mēness aptieku” tīkls („Sentorfarm”), Latvijas lielākā zāļu lieltirgotava „Recipe Pluss”. Ar šo lieltirgotavu saistīts fonds iegādājies vairākas poliklīnikas un daudz tehnoloģiju.

„Ir viedoklis par zāļu tirdzniecības kompānijas „Repharm” daudzu miljonu peļņu, kas palikusi pāri pēc šiem pirkumiem. Tas viss par iedzīvotāju naudu, daudzkārt pārmaksājot par zālēm. Tas notiek laikā, kad iedzīvotāji nevar nopirkt zāles Latvijas ekonomisko grūtību dēļ. Ir dzirdēts, ka vairumtirgotāji pieprasa zāļu ražotājiem atlaides no 30% (recepšu medikamentiem) līdz 70% (bezrecepšu medikamentiem). Zāļu ražotāji par šādu summu paceļ cenu,” par iedzīvošanos uz pacientu rēķina ir sašutuši mediķi.

Veselības ministrs Juris Bārzdiņš publiski atzinis, ka pacienti par zālēm pārmaksājuši 7 miljonus latu, toties ārstu biedrība apgalvo, ka 70 miljonus.
Veselības ministrs Juris Bārzdiņš publiski atzinis, ka pacienti par zālēm pārmaksājuši 7 miljonus latu, toties ārstu biedrība apgalvo, ka 70 miljonus.

Kas izvēlēsies zāles?

Ārsti nepiekrīt ministrijas ieteikumam, ka ārstiem būtu jāizraksta zāles tikai pēc to ķīmiskajiem nosaukumiem, lai konkrētu medikamenta izvēli varētu atstāt aptiekāra ziņā. „Zāles mēdz pārdod aptiekāru palīgi ar vidējo izglītību. Gan aptiekāri, gan aptiekāru palīgi ir tieši atkarīgi no saviem „maizes devējiem”, aptieku īpašniekiem - zāļu vairumtirgotājiem. Ticams izklausās viedoklis, ka īpašnieki norāda, kurus analogus tirgot (galīgi ne lētākos), ka aptieku ķēdēs tam paredzētas iekšējo norādījumu listes, ka īpašnieki „iesaka” aptiekāriem izsniegt arī recepšu zāles bez receptēm, - ja pircējam esot liela nepieciešamība, recepti varot jau atnest arī rīt.  

Vai norādījums ārstam izrakstīt tikai zāļlīdzekļa ķīmisko nosaukumu samazinās pacienta izdevumus par zālēm? Nē - palielinās, jo šajā gadījumā pacients saņems tikai tos medikamentus, ko iecerējuši tirgot vairumtirgotāji un likuši tirgot aptiekāriem.

„Mēs nesaprotam, kādēļ ārsta funkcija - izvēlēties zāles, kas balstīta uz anamnēzi, slimības vēsturi, laboratorijas izmeklējumiem, vizuālo diagnostiku, kā arī ārsta pieredzi, - jānodod aptiekāram vai aptiekāra palīgam, kuram visa informācija būtu jāsavāc rindā pie aptiekas letes. Vēl vairāk - šī informācija būtu jāsavāc no radinieka, kas atnācis pēc zālēm,” ir neizpratnē ārsti.

Vai ārsti pērkami par pildspalvu?

„Kāpēc ministrija apgalvo, ka ārsti ir negodīgi, ka ārsti izrakstot dārgākus medikamentus, ka ārsti saņemot zāļu ražotāju atbalstu? Vairāk nekā 90% ārstu no zāļu firmām nesaņem neko vairāk kā pildspalvu, blociņu vai līdzvērtīgu minimālu dāvaniņu,” atgādina vēstules autori. „No Latvijas uz starptautiskām konferencēm (ar vai bez zāļu firmu atbalsta) brauc aptuveni 400 ārstu, kas nozīmē 5% no Latvijas ārstiem, kas patiesībā nenosaka zāļu izrakstīšanas tirgu. Kur ir tas lielais zāļu firmu atbalsts ārstiem? Zāļu firmas atbalsta konferences un kongresus, rīkojot tur savas prezentācijas un stendus. Tāpēc konferencēs ārstiem jāmaksā mazāka dalības maksa. Bet lielākā daļa ārstu nudien nesaista šo zemāko cenu ar zāļu firmu ietekmi, jo šīs konferenču un kongresu cenas tāpat ārstam ir ļoti augstas, salīdzinot ar viņu algām,” skaidro mediķi.

Aicina nepalielināt nodokli zālēm

Aicina Veselības ministriju kategoriski nepiekrist konsolidācijas ietvaros paaugstināt PVN zālēm no 12% uz 22%. Tādā gadījumā valdība pierādītu savas „rūpes” par pacientiem - pielīdzinot PVN zālēm ar PVN cigaretēm.

Iespēju ietaupīt valsts budžeta līdzekļus Ārstu biedrība saskata, citādi organizējot valsts kompensējamo medikamentu iepirkšanu - tie ir jāiegādājas valstij, izveidojot vairumtirdzniecības bāzi uz Universitātes slimnīcu aptieku bāzes.

Publicējam pilnu atklātās vēstules tekstu:

Rīgā, 2011. gada 24.februārī

LR veselības ministram Jurim Bārzdiņa kungam,

LR Veselības ministrijas valsts sekretāra vietniekam Jurim Bunduļa kungam,

Valsts zāļu aģentūras direktorei Ingūnai Adovičas kundzei

Aicinājums piedalīties LĀB valdes sēdē 8. martā plkst. 17

Latvijas Ārstu biedrības valdes vārdā vēršos pie Jums ar aicinājumu rūpīgi izvērtēt, apspriest un risināt jautājumu par pārmērīgu zāļu cenu celšanos Latvijā. Latvijas Ārstu biedrība aicina Jūs visus uz LĀB valdes sēdi 8.martā plkst. 17.00, bet mēs izsakām gatavību sasaukt arī ārkārtas valdes sēdi ministram pieņemamā laikā.

Kāpēc Latvijas Ārstu biedrība pieprasa šādu tikšanos? Pēdējā laikā no ministrijas puses atskanējuši apgalvojumi, ka ārstu dēļ pacienti pārmaksā par zālēm. No ministrijas puses parādījušies bezatbildīgi paziņojumi, ka ārsti apzināti izrakstot dārgākās zāles. Vēl vairāk - līdz šim Veselības ministrijai nekad nav atradušies līdzekļi sabiedrības veselības reklāmām, bet tie atrodas pacientu informēšanai par "lētākām" zālēm? Veselības ministrija apgalvo, ka ārstu pienākums ir piedāvāt pacientiem lētākas zāles. Vai ministriju interesē - kāda ir pacientu ārstēšana, vai ārsts ievāc anamnēzi, aprunājas par veselības veicināšanu, rūpīgi izmeklē pacientu? Nē - ministrija vēlas, lai ārsts visu savu pacientam veltīto laiku tērē, meklējot zāļu cenas. Rodas iespaids, ka mērķis ir vairāk un vairāk pievērsties tieši zāļu izrakstīšanai, pārvēršot visu medicīnu par polipragmāziju. Bez tam netiek ņemts vērā galvenais - klīniskā iedarbība, līdz ar to ārstēšanas efektivitāte, zālēm ar vienādu ķīmisko nosaukumu atšķiras, jo pacienti un viņu patoģenēzes mehānismi ir atšķirīgi.

Latvijas Ārstu biedrību ļoti satrauc jautājums - kāpēc kāpj zāļlīdzekļu cenas Latvijā. Zāļu cenas Latvijā jau ir sasniegušas augstāko līmeni Eiropā. Ievērojams kāpums noticis pēdējā pusgada laikā, tieši pēc tam, kad IX Saeima mums nesaprotamu, iespējams, koruptīvu iemeslu dēļ nolēma mainīt Farmācijas likumu - nepieļaut aptieku nonākšanu aptiekāru īpašumā, bet ar likumu stiprināja vairumtirgotāju īpašumtiesības pār aptiekām. Šobrīd vairāk nekā 85% aptieku ir vairumtirgotāju radītu aptieku ķēžu sastāvā.

Pēdējā laikā publiski izskanējis, ka pacienti pārmaksājuši 7 miljonus latu, kas varētu būt saistīts ar to, ka aptiekās iegādājušies dārgākus analogus vai iegādājušies patentpreparātus ģenērisko zāļu vietā. Ministrija neredz, ka aptuveni 70 miljonus pacienti varētu būt pārmaksājuši vairumtirgotāju monopolstāvokļa dēļ.

Minēsim piemēru. Pērn zāļu tirdzniecības kompānija "Repharm", kuras sastāvā ir "Sentorfarm" (Mēness aptiekas) un "Recipe pluss" zāļu lieltirgotavas, šķiet, ir sākusi neticamu ekspansiju. Ar šo lieltirgotavu saistīts fonds iegādājās vairākas poliklīnikas un daudz tehnoloģiju. No kurienes šim fondam daudzi miljoni, ja ne no zāļu vairum- un mazumtirdzniecības? Ar zāļu tirdzniecības kompāniju "Repharm" tieši saistītas varētu būt divas laboratorijas, kas nosedz vairāk nekā 40% laboratorijas pakalpojuma tirgus.

Ir viedoklis par zāļu tirdzniecības kompānijas "Repharm" daudzu miljonu peļņu, kas palikusi pāri pēc šiem pirkumiem. Tas viss par iedzīvotāju naudu, daudzkārt pārmaksājot par zālēm. Tas notiek laikā, kad iedzīvotāji nevar nopirkt zāles Latvijas ekonomisko grūtību dēļ. Ir dzirdēts, ka vairumtirgotāji pieprasa zāļu ražotājiem atlaides no 30% (recepšu medikamentiem) līdz 70% (bezrecepšu medikamentiem). Zāļu ražotāji par šādu summu paceļ cenu.

Veselības ministrija uzskata, ka ārstam būtu jāizraksta tikai zāļu ķīmiskais nosaukums, bet izvēle - kuru no analogiem pacientam pārdot - jāatstāj aptiekāra ziņā. Latvijas aptiekās strādā ap 1300 farmaceitu, bet zāles mēdz pārdod aptiekāru palīgi ar vidējo izglītību. Gan aptiekāri, gan aptiekāru palīgi ir tieši atkarīgi no saviem "maizes devējiem", aptieku īpašniekiem - zāļu vairumtirgotājiem. Ticams izklausās viedoklis, ka īpašnieki norāda, kurus analogus tirgot (galīgi ne lētākos), ka aptieku ķēdēs tam paredzētas iekšējo norādījumu listes, ka īpašnieki "iesaka" aptiekāriem izsniegt arī recepšu zāles bez receptēm, - ja pircējam esot liela nepieciešamība, recepti varot jau atnest arī rīt. Diemžēl nereti šādi tiek bez receptes izsniegti pat antibakteriāli līdzekļi.

Vai ministrijas prasība - izrakstīt tikai ķīmiskos nosaukumus - nav vairumtirgotāju prasība? Vairumtirgotājiem savus aptiekārus vieglāk kontrolēt nekā ārstus.

Vai norādījums ārstam izrakstīt tikai zāļlīdzekļa ķīmisko nosaukumu samazinās pacienta izdevumus par zālēm? Nē - palielinās, jo šajā gadījumā pacients saņems tikai tos medikamentus, ko iecerējuši tirgot vairumtirgotāji un likuši tirgot aptiekāriem.

Kāpēc ministrija apgalvo, ka ārsti ir negodīgi, ka ārsti izrakstot dārgākus medikamentus, ka ārsti saņemot zāļu ražotāju atbalstu? Vairāk nekā 90% ārstu no zāļu firmām nesaņem neko vairāk kā pildspalvu, blociņu vai līdzvērtīgu minimālu dāvaniņu. No Latvijas uz starptautiskām konferencēm (ar vai bez zāļu firmu atbalsta) brauc aptuveni 400 ārstu, kas nozīmē 5% no Latvijas ārstiem, kas patiesībā nenosaka zāļu izrakstīšanas tirgu. Kur ir tas lielais zāļu firmu atbalsts ārstiem? Zāļu firmas atbalsta konferences un kongresus, rīkojot tur savas prezentācijas un stendus. Tādēļ konferencēs ārstiem jāmaksā mazāka dalības maksa. Bet lielākā daļa ārstu nudien nesaista šo zemāko cenu ar zāļu firmu ietekmi, jo šīs konferenču un kongresu cenas tāpat ārstam ir ļoti augstas salīdzinot ar viņu algām.

Latvijas Ārstu biedrība apliecina, ka joprojām uztur spēkā iepriekš rakstveidā pausto apgalvojumu, ka mēdz būt gadījumi, kad ārstam jāizraksta konkrēts medikaments, nevis analogs un zāļu izrakstīšana pēc ķīmiskā nosaukuma varētu radīt tikai pārpratumus. Bez tam mēs nesaprotam, kādēļ ārsta funkcija - izvēlēties zāles, kas balstīta uz anamnēzi, slimības vēsturi, laboratorijas izmeklējumiem, vizuālo diagnostiku, kā arī ārsta pieredzi, - jānodod aptiekāram vai aptiekāra palīgam, kuram visa informācija būtu jāsavāc rindā pie aptiekas letes. Vēl vairāk - šī informācija būtu jāsavāc no radinieka, kas atnācis pēc zālēm.

Secinājums: Latvijas Ārstu biedrība izrāda savu satraukumu par zāļu cenu celšanos un centieniem atbildību par zāļu cenām nepamatoti novelt uz ārstu pleciem. Mēs pieprasām tikšanos ar Veselības ministru, Veselības ministrijas valsts sekretāra vietnieku, Zāļu aģentūras direktori un atbildīgo Veselības ekonomikas centra pārstāvi Latvijas Ārstu biedrības paplašinātā valdes sēdē 8. martā plkst. 17.00, kurā piedalītos arī nozīmīgāko asociāciju pārstāvju un Farmaceitu biedrības valdes pārstāvji. Mēs vēlamies meklēt izeju no likumdošanas "pata", kas ļauj medicīnā monopolstāvokli iegūt zāļu vairumtirgotājiem un aptieku ķēdēm. Mēs uzskatām, ka kompensējamos medikamentus ir jāiegādājas valstij, izveidojot vairumtirdzniecības bāzi uz Universitātes slimnīcu aptieku bāzes.

Bez tam mēs vēlamies aicināt Veselības ministriju kategoriski nepiekrist konsolidācijas ietvaros paaugstināt PVN zālēm no 12% uz 22%. Tādā gadījumā valdība pierādītu savas "rūpes" par pacientiem - pielīdzinot PVN zālēm ar PVN cigaretēm.

Lai šī vēstule neiegultu ministrijas plauktos, Latvijas Ārstu biedrība uzskata par nepieciešamu iepazīstināt ar tās saturu presi.

Ar cieņu,

biedrības valdes vārdā Latvijas Ārstu biedrības viceprezidents

Māris Pļaviņš

Anda Leiškalne/Foto: Evija Trifanova (LETA), Edijs Pālens (LETA)