Kāpēc Rīgas centrā Daugavā ir karakuģi?
Sabiedrība

Kāpēc Rīgas centrā Daugavā ir karakuģi?

Jauns.lv

Šodien AS "Rīgas kuģu būvētava" svinīgā ceremonijā Aizsardzības ministrijas (AM) rīcībā nodos jauno patruļkuģi "Skrunda", informēja ministrijas Militāri publisko attiecību departamenta Preses nodaļas speciāliste Liene Ulbina.

Kāpēc Rīgas centrā Daugavā ir karakuģi?...
Daudzi karakuģi Rīgas Pasažieru ostā bija arī 2006. gada 5. maijā, lai piedalītos starptautiskās mīnu meklēšanas un iznīcināšanas operācijas "MCOPLAT 2006" atklāšanas ceremonijā.
Daudzi karakuģi Rīgas Pasažieru ostā bija arī 2006. gada 5. maijā, lai piedalītos starptautiskās mīnu meklēšanas un iznīcināšanas operācijas "MCOPLAT 2006" atklāšanas ceremonijā.

Pasākums norisināsies šodien plkst.14 Rīgas pasažieru ostā, Eksporta ielā 3a.

Ceremonijā piedalīsies Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers, aizsardzības ministrs Artis Pabriks (V), Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālmajors Raimonds Graube, Jūras spēku flotiles komandieris jūras kapteinis Rimants Štrimaitis un citas amatpersonas.

Pēc svinīgās uzrunas Valsts prezidents pasniegs kuģa karogu patruļkuģa "Skrunda" komandierim kapteiņleitnantam Pēterim Subbotam, un to iesvētīs Nacionālo bruņoto spēku kapelāns.

Par godu kuģa pieņemšanas ceremonijai pie Vanšu tilta stāvēs septiņi Jūras spēku flotiles kuģi - divi štāba un apgādes kuģi, divi mīnu kuģi, divi patruļkuģi un viens krasta apsardzes kuģis.

Ulbina norāda, ka šis ir pirmais "Small Water Area Twin Hull" jeb SWATH tipa militārais kuģis ne vien Eiropā, bet arī pasaulē, un pirmais no pieciem jaunajiem patruļkuģiem, kas tiek būvēti Nacionālo bruņoto spēku vajadzībām.

Kuģis tiks izmantots ne tikai militārām vajadzībām, bet arī civiliem mērķiem - cilvēku meklēšanai un glābšanai jūrā. Divkorpusu patruļkuģis veiks patrulēšanas un glābšanas darbus, to varēs aprīkot arī ar naftas seku likvidācijas, mīnu meklēšanas un iznīcināšanas iekārtām, tādējādi pilnveidojot un apgūstot jaunas valsts aizsardzībai un starptautiskajai drošībai nepieciešamās spējas.

Patruļkuģu būve norisinās saskaņā ar AM un "Rīgas kuģu būvētavas" krasta apsardzes patruļkuģu būves un piegādes līgumu, kas tika noslēgts 2007. gada 21. decembrī. Līgums paredz, ka pavisam Jūras spēku flotiles vajadzībām tiks uzbūvēti pieci patruļkuģi, kurus ministrijai plānots nodot līdz 2014. gadam.

Patruļkuģi "Skrunda" sāka būvēt 2009. gada septembrī.

Janvārī "Rīgas kuģu būvētavas" apakšuzņēmēja "Abeking&Rasmussen" ražošanas telpu teritorijā Vācijā pirmo reizi ūdenī tika nolaists jaunbūvējamais Jūras spēku flotiles Krasta apsardzes patruļkuģis "Skrunda".

Pēc patruļkuģa nolaišanas ūdenī tika veikti peldlīdzekļa izmēģinājumi pie piestātnes un gaitā, parametru un gaitas mērījumi un citas kuģa pārbaudes. Pārbaudēs piedalījās arī Nacionālo bruņoto spēku karavīri, kuri veica apmācības.

Pēdējie patruļkuģa pārbaužu jūras izmēģinājumi noritēja 25. martā, kad arī noslēdzās pārbaudes posms.

LETA/Foto: Mārtiņš Plūme/LETA