Vilnītis dzirdējis, ka viņa vietā varētu nākt Jānis Maizītis
Politika

Vilnītis dzirdējis, ka viņa vietā varētu nākt Jānis Maizītis

Jauns.lv

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieks Normunds Vilnītis atzīst, ka savā darbā ir pieļāvis pārkāpumus, taču tiem neesot bijušas tiesiskas sekas. Preses brīfingā Vilnītis norādīja, ka pārkāpumus nepieļauj tikai tie, kuri neko nedara.

Vilnītis dzirdējis, ka viņa vietā varētu nākt Jāni...

KNAB priekšnieks pauda prieku par to, ka viņa pārkāpumus ir nolemts atslepenot, jo tagad sabiedrība varēs objektīvi izvērtēt, kādi tie ir bijuši un vai tādēļ bijis pamats lemt par viņa atbrīvošanu no amata. Pats Vilnītis gan domā, ka drīzāk būtu pelnījis piezīmi vai rājienu, tomēr viņš aicina sabiedrību vērtēt komisijas konstatēto un izdarīt secinājumus.

Pirms lēmuma pieņemšanas par Vilnīša pieļauto pārkāpumu atslepenošanu, process, kādā vērtēts viņa darbs, pēc paša KNAB priekšnieka domām, esot bijis diezgan nedemokrātisks. Viņš prognozē, ka "šādi mēs pie tiesiskas valsts nekad netiksim."

Vilnītis atzina, ka, nonākot KNAB priekšnieka amatā, viņam ir bijuši divi rīcības varianti - iet tikai pa straumi vai dažbrīd pretoties tai. "Es biju gatavs iet arī pret straumi, nu un tas ir rezultāts," sacīja KNAB priekšnieks.

Vilnītis ir pārliecināts, ka Saeima nolems viņu atbrīvot no amata, taču KNAB priekšnieks neko nenožēlo. Viņš jau esot rēķinājies, ka tā būs. "Dari, ko gribi, viss būs slikti," izteicās KNAB priekšnieks.

Detalizēti komentēt savus pieļautos pārkāpumus viņš nevēlējās, taču salīdzināja tos, piemēram, ar ceļu satiksmes noteikumu pārkāpšanu, dodoties uz darbu.

Vilnītis, jautāts, vai atzīst ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera vakar teikto, ka viņam neesot pietiekama pieredze operatīvajā darbā, norādīja, ka ar korupcijas apkarošanas jautājumiem viņš nodarbojas jau kopš 1992.gada, kad, piemēram, Juta Strīķe, visticamāk, par to vēl neko nezināja. No Vilnīša teiktā izrietēja, ka viņš savu pieredzi operatīvajā darbā uzskata par visnotaļ pietiekamu, taču vienlaikus KNAB priekšnieks atzina, ka respektē ģenerālprokurora viedokli.

Vilnītis pieļāva, ka iznākums varētu būt citāds, ja viņš savlaicīgāk būtu reaģējis un ticis galā ar kādām "negodīgām izpausmēm" birojā, taču KNAB priekšnieks nevēlējās konkretizēt, par kādām tieši "izpausmēm" viņš runā.

Vilnītis atzina, ka atsevišķiem ekonomiskiem un politiskiem grupējumiem esot ietekme uz biroja darbu. Kas šie par grupējumiem, viņš sīkāk komentēt nevēlējās, norādot, ka "jūs paši daudz ko redzat un saprotat".

Atbildot uz jautājumu, vai viņš pats negrasās atkāpties no amata, ja reiz ir tik pārliecināts, ka Saeima viņu tāpat atbrīvos, Vilnītis sacīja, ka ir radis iesākto padarīt līdz galam.

Runājot par viņa vadītā biroja struktūru, Vilnītis sacīja, ka "KNAB ir pārāk liels kamols, lai tas veiksmīgi ritinātos".

Vilnītis esot dzirdējis, ka nākamā KNAB priekšnieka amatam neoficiāli tiekot vērtēta bijušā ģenerālprokurora Jāņa Maizīša kandidatūra, tomēr uz aģentūras LETA uzdoto jautājumu, vai Maizītis būtu labs KNAB priekšnieks, Vilnītis atbildēt nevēlējās. Viņš domā, ka nākamais KNAB priekšnieks būtu jāizrauga atklātā konkursā.

Vilnītis nav apsvēris iespēju pārsūdzēt vai kā citādi apstrīdēt komisijas, kas vērtē viņa atbilstību amatam, pieņemto atzinumu.

Ja Saeima nobalsos par Vilnīša atbrīvošanu no amata, viņš sākotnēji iecerējis palīdzēt savai sievai uzņēmējdarbībā.

KNAB priekšnieks domā, ka birojs kādu laiku varēs sekmīgi strādāt arī bez viņa. Vilnītis pat pieļauj, ka tiem cilvēkiem, kuriem viņš nepatīk, tagad būs lielāks stimuls strādāt.

Vilnītis šodien sasauktajā preses brīfingā žurnālistiem sacīja, ka "šādā statusā droši vien tiekamies pēdējo reizi".

Kā ziņots, speciāli izveidota komisija ģenerālprokurora Kalnmeiera vadībā trīs mēnešus vērtēja Vilnīša atbilstību amatam, līdz vakar tā nāca klajā ar atzinumu, ka Vilnītis KNAB priekšnieka amatam neatbilst, jo viņš savā darbā esot pieļāvis virkni dažādu pārkāpumu.

Komisija savu atzinumu iesniedza Ministru prezidentam, kurš par to šodien sasauca valdības sēdi. Valdība lēma atbalstīt Vilnīša atbrīvošanu no amata. Tagad gala lēmums būs jāpieņem Saeimai.

Kasjauns.lv/LETA/Foto: Ieva Čīka/LETA