Pētījums: latviešiem vislabāk patiktu dzīvot Zviedrijā
Vairums respondentu visos Latvijas reģionos uz uzdoto jautājumu, kurās valstīs labprātāk dzīvotu, norādījuši Zviedriju, savukārt cittautieši nosaukuši Vāciju, noskaidrots jaunākajā "DnB Nord Latvijas barometra" pētījumā.
Vērtējot respondentu atbildes jautājumā par to, kurās valstīs viņi vislabprātāk vēlētos dzīvot, ja nedzīvotu Latvijā, noskaidrots, ka latvieši labprātāk dzīvotu Zviedrijā - tā atzīmējuši 20% respondentu, savukārt cittautieši dotu priekšroku Vācijai - 16%.
Otrajā vietā ar 16% latvieši ierindojuši Šveici, tikmēr 15% cittautiešu atzīmējuši Krieviju un arī Zviedriju. Tiesa gan, ap 25% Latvijas iedzīvotāju par iespēju pārcelties uz kādu citu valsti nav domājuši un viņiem nav viedokļa, kur vēlētos dzīvot.
Savukārt, nosaucot valstis, kurās Latvijas iedzīvotāji nekādā gadījumā nevēlētos dzīvot, noskaidrots, ka vidēji 19% respondentu neatkarīgi no tautības kā nevēlamu dzīvesvietu atzīmējuši Japānu. Līdzīgs vērtējums sniegts arī par Dienvidāfriku, ko atzīmējuši 19% latviešu un 23% cittautiešu.
Tikmēr 16% latviešu kā valsti, kurā noteikti nevēlētos dzīvot, atzīmējuši Krieviju, bet cittautiešu vidū Latvijas austrumu kaimiņvalsti, ja būtu jāizdara izvēle, kā dzīvesvietu neizvēlētos vien 3% respondentu. Zīmīgi, ka Krievijā vēlētos dzīvot tikai 2% latviešu.
"Ir izteikti jūtams, ka latvieši vislabprātāk dotu priekšroku dzīvei valstīs, kur ir augsts sociālās drošības līmenis, kas savukārt liecina, ka paši savā zemē viņi to uzskata par nepilnīgu. Savukārt tas, ka cittautiešu vidū visbiežāk minēta Krievija, bez šaubām, ir nacionāla rakstura iemeslu dēļ," komentējot iedzīvotāju atbildes, norādīja Rīgas Stradiņa universitātes lektors sociālantropologs Klāvs Sedlenieks.
Aptaujas dati iegūti pētījumu centra SKDS Latvijas pastāvīgo iedzīvotāju aptaujā, laika posmā no 8.aprīļa līdz 25.aprīlim aptaujājot 1014 respondentus vecumā no 18 līdz 74 gadiem visā Latvijā.
"DnB Nord Latvijas barometrs" tiek veidots katru mēnesi, un tajā tiek pētītas konkrētā brīža aktuālās norises sabiedrībai nozīmīgā jomā. Vienlaikus sabiedrībai katru reizi tiek uzdots arī pastāvīgo jautājumu kopums, kas mēnesi pa mēnesim atspoguļo iedzīvotāju vispārējā noskaņojuma izmaiņas.
LETA Nozare.lv