Ulmanis spriež: trešais koalīcijas partneris būs "Saskaņas centrs"
Eksprezidentam un 10.Saeimas deputātam Guntim Ulmanim ir sajūta, ka nākamajā valdībā trešais koalīcijas partneris būs "Saskaņas centrs", kas liek uzdot jautājumus, kā politiskie spēki apvienos savas programmas.
"Vismaz uz šo stundu man ir tāda sajūta, ka veidojas koalīcija ar partiju "Vienotība", Zatlera reformu partiju (ZRP) un "Saskaņas centru". Šāda veida koalīcija izraisa ļoti, ļoti daudz jautājumus, kādam ir jābūt premjeram, jo es neredzu, kā var "Saskaņas" programmu apvienot ar "Vienotības" programmu," otrdienas pēcpusdienā intervijā sacīja eksprezidents Guntis Ulmanis (PLL).
Viņš norādīja, ka šādā gadījumā prezidentam ir jāpaprasa nākamajam premjeram, kura ir tā partiju programmu daļa, kura tiks realizēta, un kādā veidā tas notiks.
"Ir viena lieta, ja koalīcija veidojas no viena noteikta spārna - labējā, centriskā vai kreisā -, bet šeit, es domāju, Latvijas vēsturē tas ir pirmais gadījums, kad potenciāli var apvienoties labējais ar kreiso. Es neapskaužu to premjeru, kas uzņemsies vadīt valdību," sacīja Ulmanis.
Viņš skaidroja, ka šādā gadījumā apvienojas gan ekonomiski, gan politiski labējais un kreisais.
"Pretrunas arī programmās ir ne tikai ekonomiskas jomā, bet pretrunas ir arī politikas jomā. Jo spēlēšanās ar vārdu "okupācija" nav tikai vieglprātīga koķetēšana, tur zem tā slēpjas arī cilvēciskā pārliecība, kas ir saistīta ar mūsu politisko pagātni. Un mēs nevaram tik vieglprātīgi teikt: "Nu ko Jūs tur tā, nejokosimies ar šiem vārdiem"," akcentēja Saeimas deputāts.
Jautāts, kāpēc ZRP un "Vienotība" vai viena no šīm partijām tiecas izveidot koalīciju ar SC, nevis ar "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK), eksprezidents uzsvēra, ka tam pamatā ir pēdējo desmit gadu pieredze.
SC ļoti mērķtiecīgi un dinamiski ir veidojis savas vēlēšanu programmas no gada uz gada. Ar katru gadu pilsoniskajā sabiedrībā ir arvien lielāks atbalsts šim politiskajam spēkam. Un ne jau tāpēc, ka tas būtu labs vai slikts, bet šis politiskais spēks nav vēl nesis atbildības slogu, vērsa uzmanību Ulmanis.
"Šim politiskajam spēkam ir jāuzņemas atbildība to pilsoņu priekšā, kuri viņu ir ievēlējuši, un šo atbildību var uzņemties tikai tad, ja viņi reāli strādā valsts institūcijās (..). Un tad, kad viņi šo atbildību uzņemsies, tad vēlētājs redzēs (..) Mums ir jādod iespēja vēlētājam izvērtēt "Vai es esmu izdarījis pareizo izvēli?". Un nebūtu pareizi, ja viena trešā daļa pilsoņu ir vēlējušies tieši šo politisko spēku redzēt mūsu valsts pārvaldē, bez argumentācijas viņus ignorēt. Argumentācija [būs] tad, ja viņi sāktu strādāt un darīs nepareizas lietas, tad pilsoņi paši arī to redzēs," uzsvēra eksprezidents.
"Mēs nedrīkstam būt fatālisti, es neizslēdzu, ka var izveidoties koalīcija - "Vienotība", Zatlers un VL-TB/LNNK. Jo sarunas gaitā [ar SC] viņi var nonākt pretrunās un mainīt partnerus. Šeit mēs nedrīkstam apsteigt notikumus, bet, ja koalīcija [ar SC] tiek veidota, tad viņai būs ļoti sarežģīti strādāt ļoti pretrunīgā situācijā," akcentēja Saeimas deputāts, piebilzdams, ka strīdi tajā norisināsies ne tikai par ekonomiskajiem jautājumiem.
Kā ziņots, Saeimas ārkārtas vēlēšanās visvairāk jeb 31 mandātu ieguvusi SC. ZRP 11.Saeimā ieguvusi 22 mandātus, "Vienotība" ieguvusi 20 mandātus. VL-TB/LNNK parlamentā ieguvusi 14 mandātus, bet Zaļo un zemnieku savienība - 13.
LETA/ Foto: Lita Krone/ LETA