Līgatnes papīrfabrika atzīta par izcilu Eiropas tūrisma galamērķi
Vēsturiskais Līgatnes papīrfabrikas ciemats ir unikāls un izcils Eiropas līmeņa tūrisma galamērķis. Līgatnieši šonedēļ saņēmuši prestižo Eiropas Tūrisma foruma balvu.
Līdz ar 20 citu Eiropas valstu savdabīgu tūrisma vietu attīstītājiem Līgatnes novada domes pārstāvji Briselē Eiropas Tūrisma forumā saņēmuši Eiropas izcilāko tūrisma galamērķa (EDEN) balvu.
Līgatnes novada domes projekts „Līgatnes papīrfabrikas ciemats – strādnieku vēsturiskā dzīvesveida liecinieks” par EDEN konkursa uzvarētāju Latvijā tika nominēts jau pavasarī, bet svinīgā visu šā gada konkursa uzvarētāju apbalvošana, kā arī tūrisma galamērķu prezentācijas izstādē Briselē notika šonedēļ. Latvijas stendā Līgatnes pašvaldības tūrisma speciālistes interesentus iepazīstināja gan ar specifisko papīrfabrikas strādnieku ciematu un papīrfabriku, gan ar citiem tūrisma objektiem: dabas takām, smilšakmens alām, Vienkoču parku, karošu darbnīcu, rehabilitācijas centru, padomju slepeno bunkuru.
Šā gada konkursa tēma bija „Arhitektūras pieminekļu, industriālo objektu atjaunošana par tūrisma vietām”. EDEN Latvijas projekta vadītājs Armands Muižnieks atzīst, ka uz kopējā šā gada EDEN uzvarētāju fona Līgatnes projekts izskatījās ļoti labi, un, atšķirībā no dažām citām vietām, bija simtprocentīgi atbilstošs tematikai. Ar papīrfabriku saistītais tūrisma resurss ir unikāls ne tikai Latvijai, bet arī visai Eiropai. „Ja līdz šim Līgatne tūristiem vairāk asociējās ar dabas takām, rehabilitācijas centru, slepeno bunkuru, tad, pateicoties EDEN projektam, tā sevi pieteikusi citā rakursā, parādījusi sava tūrisma piedāvājuma daudzveidību,” piebilst Muižnieks.
Līgatnes mērs Ainārs Šteins atzinis, ka šovasar Līgatnes papīrfabrikas tūrisma piedāvājums vairāk iedarbojies uz vietējiem ceļotājiem, bet nākotnē šis zīmols varētu uzrunāt arī ārvalstu viesus.
„EDEN ir lielākā starptautiskā kooperācija pasaulē starp tūrisma vietām, kas katra ir izcila savā ziņā un izvēlēta konkursa kārtībā, ko turklāt vieno pašu apņemšanās būt ilgtspējīgiem - kultūras, sociālā, vides aspektā,” EDEN unikalitāti forumā raksturoja „EDEN Network” vadītāja Anja Nievierra no Holandes.
Līgatnes papīrfabrikas ciemata vēsture
Jau 190 gadus Līgatnes vārds ir cieši saistīts ar papīrfabriku. Fabrika dibināta 1815. gadā un kopš tā laika darbojas bez ilglaicīgiem pārtraukumiem. Uzplaukuma laikus fabrika piedzīvoja 19. gadsimta beigās. Līdz ar fabriku auga un attīstījās arī papīrfabrikas ciemats, papīrfabrikas vadība darījusi visu, lai saviem darbiniekiem radītu labvēlīgus dzīves apstākļus.
20. gadsimta sākumā līgatniešu sociālais nodrošinājums bija viens no augstākajiem Eiropā. Papīrfabrikas darbiniekiem tika piešķirti atsevišķi dzīvokļi ar malkas apkuri. Par fabrikas piegādāto malku, ūdeni un elektrību nebija jāmaksā. Bija sava skola, slimnīca, dzemdību nams, ambulance un 1897. gadā uzceltais papīrfabrikas akciju sabiedrības nams (mūsdienās kultūras nams).
Strādnieku mājas, kas tika celtas 20. gadsimta sākumā ir saglabājušās līdz mūsdienām un tiek apdzīvotas arī šodien, turklāt tās ir senākās baraka tipa celtnes Latvijā. Ēkas ir iekļautas kultūrvēsturisko mantojumu sarakstā. Līgatnes papīrfabrikas ciemata vēsturiskais centrs ir Eiropas mēroga unikāls strādnieku ciemata pilsētbūvniecības ansamblis.
Kasjauns.lv/ Foto: Aigars Hibneris