Brīvdienu ceļvedis. Septiņas lietas, kas jāpiedzīvo 29. un 30. oktobrī
Šajās brīvdienās būtu grēks sēdēt mājās, jo Durbē notiks mākslu un ražas festivāls „Zemlika”, bet Kandavā – Kafijas un tējas svētki. Tāpat visi tiek aicināti ar vilcienu doties ekskursijā uz Vidzemi – pretī zelta rudenim.
Tie rīdzinieki, kuri nevarēs atrast laiku, lai izrautos pie dabas, var doties uz Dabas muzeju iepazīties ar ragainajiem meža dzīvniekiem vai pavērot pasaules lielāko ogu – ķirbi. Aktrise Elīna Dzelme visus aicina baudīt vīnu uz „Vīna studiju”. Ģertrūdes ielas teātrī svinēs indiešu Divali svētkus, bet klasikas baudītāji var doties uz Lielo Ģildi, kur skanēs Brāmsa kantāte „Rinaldo”.
1. Festivāls „Zemlika” Durbē
Durbē (tajā, kas Liepājas pusē – Latvijas mazākajā pilsētā) sestdien, 29. oktobrī ir vērts apmeklēt mūzikas, mākslas un vietējās ražas festivālu „Zemlika”. „Zemlika” šogad ar dažādu žanru ārvalstu un vietējo mūziķu koncertiem, mākslas un mūzikas radošajām darbnīcām, semināriem, lekcijām, kino, teātri, vietējo izejvielu pasākuma ēdamzāli un citām aktivitātēm notiks pirmo reizi. Turpmāk tas iecerēts kā ikgadējs notikums.
Oktobra pēdējās nedēļas nogale Durbē būs ķermeniska un garīga baudījuma svētki iespējami plašā šo vārdu nozīmē. Vēl jo vairāk tāpēc, ka rudens pilnbriedu mūsu platuma grādos nav ierasts asociēt ar šādiem vai kaut attāli līdzīgiem pasākumiem, sola festivāla organizētāji. Sīkāk internetā: www.zemlika.lv.
2. Kafijas un tējas svētki Kandavā
Sasildīties šajās rudenīgajās brīvdienās pie karstas kafijas vai tējas tases sestdien, 29. oktobrī jādodas uz Kandavas novadu, kur notiks jau otrie Kafijas un tējas svētki, kur baudījumu varēs gūt gan acis un vēders, gan sirds. Dienas pārsteigumi sagaidāmi arī Kandavas kafejnīcās. Sīkāk internetā: www.kandava.lv.
Latvijas Dabas muzejā (Rīgā, Krišjāņa Barona ielā 4) sestdien, 29. oktobrī no pulksten 11.00 līdz 16.00 notiks ģimenes diena „Latvijas savvaļas dzīvnieku ragi”, kurā ģimenes ar bērniem varēs mācīties atšķirt dažādus briežu dzimtas dzīvniekus Latvijā, kā arī uzzināt, kā notiek ragu maiņas cikls.
Latvijā ar ragiem dižojas briežu dzimtas dzīvnieku – aļņu, staltbriežu un stirnu tēviņi. Ragu forma un lielums katrai sugai ir atšķirīga. Katru gadu šie dzīvnieki ragus nomet un ataudzē no jauna. Ar katru gadu ragi kļūst lielāki līdz noteiktam dzīvnieka vecumam.
Ģimenes dienā arī varēs uzzināt, kā atšķirt ragu, kas aug no nobrieduša raga, kā arī ko attiecībā uz ragiem nozīmē – stienis, lāpsta, žuburs, rozete jeb roze. Ikvienam būs iespēja kopā ar muzeja speciālistiem izveidot pasi kādam konkrētam ragam.
Vienlaikus namamātes Dabas muzejā arī varēs aplūkot tikko atklāto
tradicionālo ķirbju izstādi (līdz 6. novembrim), kurā ir apskatāma pārsteidzoši liela šī gada ķirbju raža – tajā var aplūkot vairāk nekā 80 šķirņu ķirbjus. Izstāde tapusi sadarbībā ar Rīgas Dārzkopības entuziastu klubu „Tomāts”.
Sīkāk internetā: www.dabasmuzejs.gov.lv.
4. Vīna gleznas Vīna studijā
„Vīna studijā” (Rīgā, Elizabetes ielā 10) līdz nākamā gada 20. janvārim ir apskatāma Dailes teātra aktrises un gleznotājas, kā arī režisora Dž. Dž. Džilindžera sievas Elīnas Dzelmes personālizstāde „Vīns”.
Savā otrajā personālizstādē Elīna Dzelme piedāvā gleznas, kurās atklājas jauni pavērsieni viņas mākslinieciskajā ceļā – tie ir iepriekš neapgūti mākslinieciskie paņēmieni, citas izteiksmes formas un līdzekļi, pilnveidojot glezniecības tehniku un pievēršoties vēl neskartām tēmām. Tomēr arī šajās gleznās, tāpat kā darbos, ko šī gada pavasarī viņas pirmajā personālizstādē „Fest antifrigia” varēja aplūkot Rīgas mākslas telpā, nav zudusi interese par sievietes iekšējo pasauli un dvēseles pārdzīvojumiem. Elīna Dzelme atzīst, ka arī jaunā izstāde „Vīns”, līdzīgi kā viņas pirmā personālizstāde, ir dziļi personiska un intīma.
Elīna Dzelme ir dzimusi 1986. gadā Rīgā, 2002. gadā absolvējusi Rīgas Centra Daiļamatniecības pamatskolu, 2005. gadā – Rīgas Kultūru vidusskolu. Latvijas Kultūras akadēmijas teātra fakultātes Dailes teātra 9. studiju pie kursa vadītājiem Mihaila Gruzdova un Indras Rogas absolvējusi 2009. gadā, sākusi strādāt Dailes teātrī kā ārštata aktrise, bet no 2010. gada ir Dailes teātra štata aktrise.
5. Rinaldo Lielajā Ģildē
Rīgā, Lielajā Ģildē sestdien, 29.oktobrī pulksten 18.00 notiks brīnišķīgs klasiskās mūzikas koncerts, kurā Liepājas Simfoniskais orķestris sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes vīru kori „Gaudeamus” diriģenta Ivara Cinkusa vadībā pirmatskaņos Latvijā Johannesa Brāmsa dramatisko kantāti „Rinaldo” tenoram, vīru korim un simfoniskajam orķestrim. Vokāli ļoti prasīgajai Rinaldo lomai ir izraudzīts viens no Eiropā atzītākajiem tenoriem – Mati Turi.
Johans Volfgangs Gēte savas poēmas „Rinaldo” tekstu ir balstījis uz itāļu 16. gadsimta dzejnieka Torkato Taso eposā „Atbrīvotā Jeruzāleme” vienu epizodi. Tā vēsta par pirmā Krusta gājiena bruņinieka Rinaldo krišanu raganas Armidas mīlas valgos un to, kā viņa kareivji, to atrodot, aicina viņu atgriezties pie saviem kristieša pienākumiem. Kantāte veidota kā saruna starp Rinaldo un viņa kareivjiem. Lai arī iesācis kantāti piecus gadus ātrāk, Brāmss to pabeidz tikai 1868. gadā, sava „Vācu rekviēma” spožo panākumu iedvesmots.
Vēl nesen Liepājas Simfoniskais orķestris un diriģents Ivars Cinkuss sadarbojās vairākās veiksmīgās programmās, kur atskaņoja Igora Stravinska, Pētera Butāna un Imanta Kalniņa mūziku. Arī ar vīru kori „Gaudeamus” savulaik orķestris ir veiksmīgi sadarbojies vairākkārt.
Sīkāk internetā: www.lso.lv.
6. Indiešu deja Ģertrūdes ielā
Svētdien, 30. oktobrī pulksten 17.00 Ģertrūdes ielas teātrī (Rīgā, Ģertrūdes ielā 101a) notiks indiešu dejas vakaru „DIPANRITYA”, kas veltīts gaismas svētkiem Divali.
Divali ir vieni no galvenajiem Indijas svētkiem, kuru laikā katrā mājā un uz katras ielas tiek iedegti neskaitāmi mazi gaismas lukturīši, kuri apgaismo visu apkārtni. Divali simbolizē taisnīgumu un atbrīvošanos no ļaunajiem gariem. Ar šo festivālu tiek atzīmēta labā uzvara pār ļauno. Divali ir gaismas laiks, un gaismu var iegūt dažādi – aizdedzinot svecīti pie mājas durvīm vai iegūstot papildus arī skaņas efektus, šaujot raķetes, kas arī svētku kulminācijas dienā tiek darīts. Divali festivāls nav iedomājams bez apdāvināšanas, kad cilvēki viens otram pasniedz dāvanas. Šie svētki ir līdzīgi Ziemassvētku laikam Latvijā.
Ģertrūdes ielas teātrī šos svētkus visi aicināti nosvinēt kopā ar kopā ar indiešu klasisko deju dejotājiem no studijas „Lila” un deju studijas „Bharata” (Rīga), kā arī lielisko kathaka dejotāju Svetlanu Rižakovu (Maskava).
Jau daudzus gadus Svetlana Rižakova apgūst indiešu klasisko dēju pie slavenākajā kathaka dejotājā Radžendra Gangani Indijā un sākot no 1996. gada popularizē indiešu klasisko deju Latvijā, parādot seno latviešu kultūras saistību ar seno vēdisko kultūru.
Svetlana Rizhakova dejo kathaka stilā, kurš radies Ziemeļindijā kā hinduistu un musulmaņu kultūru mijiedarbības rezultāts. Šis stils ir cieši saistīts ar hindustani mūzikas tradīcijām. Sākotnēji stils ir radies kā stāstītāju māksla. „Kathak” tulkojumā no sanskrita nozīmē „tas, kurš stāsta kādu stāstu”. Kathaki bija klejojošie aktieri, kuru izrādes sastāvēja no stāstiem, dzejas, mūzikas un dejas. Ar laiku viņi apmetās tempļos, pie kuriem arī uzstājās, jo ne velti stāstāmo teiku saturs bija reliģiozs. Deja kļuva par līdzekli ar kura palīdzību izpaust dievišķās idejas. Stila raksturojošie elementi – strauju pagriezienu virknes, ātru sitienu raksti un plūstošā gaita.
Sīkāk internetā: www.bharata.lv.
Divali svētki Indijā
7. Tautas ekskursija uz zelta rudeni Siguldā
Sestdien, 29. oktobrī pulksten 10.42 no Rīgas aties pirmais Tautas ekskursijas vilciens, uzņemot kursu uz Gaujas Nacionālā parka pērlēm – Siguldu, Līgatni un Cēsīm.
Līdz ar to akciju sabiedrība „Pasažieru vilciens” atjauno Latvijas pirmās brīvvalsts prezidenta Kārļa Ulmaņa dibināto „Tautas ekskursiju” tradīciju, aicinot ļaudis apmeklēt Siguldu, Līgatni un Cēsis, ceļošanai izmantojot vilcienu.
Tautas ekskursija ar vilcienu nākotnē var veidoties par dzīvespriecīgu pasākumu, kur ikviens var būt dalībnieks - gan individuāli braucēji un ģimenes, gan skolēni, studenti, lielu un mazāku uzņēmumu kolektīvi.
Tradīcijas atklāšanas reiss būs īpašs – vilciena vagonos notiks dažādi izklaides pasākumi, būs negaidīti pārsteigumi. Bet vilciena sastāva vagonos izklaides aktivitātes tiks piemērotas ar pasažieru izvēlētā galamērķa - Sigulda, Līgatne, Cēsis – savdabību.
Nonākot galamērķī, Tautas ekskursijas dalībniekiem būs iespēja baudīt bezmaksas ekskursijas gidu pavadībā, ieraudzīt novada šarmu, kam ikdienā neesam pievērsuši uzmanību.
Ekskursijai ikviens interesents aicināts pieteikties „Pasažieru vilciens” i-punktā Rīgas Centrālajā stacijā līdz 29. oktobrim pulksten 10.00, norādot izvēlēto galamērķi – Siguldu, Līgatni vai Cēsis. Atpakaļ uz Rīgu ekskursantus arī vedīs vilciens, kurš no galamērķiem aties pēc pulksten trijiem pēcpusdienā un Rīgā pienāks pulksten 17.13.
Sīkāk internetā: www.pv.lv.
Tautas ekskursija ar vilcienu