Par 2012.gada gliemezi izvēlēts sarkanais kailgliemezis. FOTO
Sabiedrība

Par 2012.gada gliemezi izvēlēts sarkanais kailgliemezis. FOTO

Jauns.lv

Latvijas Malakologu biedrība par 2012.gada gliemi izvēlējusies sarkano kailgliemezi (Arion rufus), liecina biedrības mājaslapā publicētā informācija.

Par 2012.gada gliemezi izvēlēts sarkanais kailglie...
Sarkanais kailgliemezis ir viens no lielākajiem Latvijas gliemežiem.
Sarkanais kailgliemezis ir viens no lielākajiem Latvijas gliemežiem.

Sarkanais kailgliemezis ir viens no lielākajiem Latvijas gliemežiem. Tā izstiepta ķermeņa garums var būt desmit līdz 15 centimetri, bet ķermeņa krāsojums tam ir no oranža līdz ogļu melnam.

Sarkanā kailgliemeža dzīves cikls ir apmēram gads. Dzimumbriedumu sarkanā kailgliemeža īpatņi sasniedz augusta vidū, septembrī, kad arī ir iespējams novērot to vairošanos. Dzīvnieki dzīves laikā pārojas vairākas reizes ar dažādiem partneriem, bet var dēt arī pašapaugļotas olas. Parasti vienā dējumā ir ap 60 olām, bet var būt arī dējumi no divām vai pat 120 olām.

Pēc vairošanās perioda sarkanie kailgliemeži var izveidot trīs četrus dējumus. Olas tiek dētas septembrī vai oktobrī, un to attīstība ilgst aptuveni trīs nedēļas.

Sarkanais kailgliemezis Latvijā ir reti sastopams, un pagaidām ir zināma tikai viena šīs sugas atradne Kurzemē.

Latvijā ir konstatēts sarkanajam kailgliemezim ārēji ļoti līdzīgs Spānijas kailgliemezis (Arion lusitanicus), kas ir invazīva un agresīva suga. Vietās, kur parādās šī suga, izzūd sarkanais kailgliemezis, kas ir vietējā suga un nav lauksaimniecības kultūru kaitēklis.

Kā norāda biedrības pārstāvji, nespeciālistiem šīs abas sugas ārēji tikpat kā ir neatšķiramas. Tās var noteikt tikai anatomiski.

Jau ziņots, ka Latvijas Dabas muzejs par 2012.dzīvnieku izvēlējies gludeno čūsku (Coronella austriaca), Latvijas Ornitoloģijas biedrība par 2012.gada putnu izvēlējusies jūras ērgli (Haliaeetus albicilla), Latvijas Entomoloģijas biedrība par 2012.gada kukaini izvēlējusies spožo skudru (Lasius fuliginosus), bet par 2012.gada bezmugurkaulnieku izvēlējusies parasto krūmsūkli (Spongilla lacustris), Latvijas Botāniķu biedrība par 2012.gada augu izvēlējusies meža vizbuli (Anemone sylvestris), Latvijas Mikologu biedrība par 2012.gada sēni izraudzījusies vēdekļa sārtaini (Rhodotus palmatus), savukārt biedrība "Latvijas petroglifu centrs" par 2012.gada ģeoloģisko objektu izraudzījies Kuldīgas novada Laidu pagastā esošo Rudzīšu akmeni.

LETA/Foto: Shutterstock