Valdība piešķir 10 336 latus, ko izmaksāt Talsu traģēdijā cietušajam Mārtiņam Bitem
Valdība šodien uzdeva Finanšu ministrijai piešķirt Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam (VUGD) 10 336 latus, kuri, izpildot šoziem spēkā stājušos Augstākās tiesas (AT) Civillietu tiesu palātas spriedumu, tiks izmaksāti Talsu traģēdijā cietušajam Mārtiņam Bitem.
Kā ziņots, 2011.gada 7.decembrī AT Senāta Civillietu departaments atstāja negrozītu AT Civillietu tiesu palātas 2010.gada 25.marta spriedumu, ar kuru no valsts VUGD personā par labu Bitem tika nolemts piedzīt 335 latu zaudējumu atlīdzība un 10 000 latu atlīdzību par nodarīto morālo kaitējumu. Senāta spriedums nebija pārsūdzams.
Izskatot lietu pirmajā instancē, Rīgas apgabaltiesa 2008.gada 2.jūlijā no valsts par labu Bitem bija nospriedusi piedzīt 30 335 latus, taču VUGD šo spriedumu pārsūdzēja, tāpēc lieta nonāca apelācijas instances tiesā, kas kopumā piedzenamo summu samazināja līdz 10 335 latiem.
Pavisam Bite no valsts Iekšlietu ministrijas (IeM) un VUGD personā bija lūdzis piedzīt vairāk nekā 180 000 latu - 40 000 latu par nodarīto sakropļojumu un izķēmojumu, tikpat par nodarīto kaitējumu veselībai, 100 000 latu morālā kaitējuma kompensāciju, zaudējumus, kas saistīti ar nodarīto miesas bojājumu ārstēšanu 335 latu apmērā, kā arī izdevumus par juridisko palīdzību 5% apmērā no prasības apmierinātās summas.
Bite bija norādījis, ka iepriekš viņš atzīts par cietušo tā dēvētajā Talsu traģēdijas krimināllietā, kas jau ir izskatīta visās tiesu instancēs. Kriminālprocesā pieteiktā kompensācijas prasība atstāta bez izskatīšanas, līdz ar to viņš tiesā iesniedzis atsevišķu civilprasību par kompensācijas piedziņu no valsts.
LETA jau ziņoja, ka 1997.gada 28.jūnijā Talsos Iekšlietu ministrijas rīkotajos svētkos, 19 metru augstumā lūstot un krītot autopacēlāja grozam, dzīvību zaudēja deviņi bērni.
Pacēlājs bija novietots uz automašīnas "Kamaz" bāzes, šoferu uzdevums bija pacelt gaisā bākugunis, kas būtu kā simboliska svētku lāpa. Taču pacēlājs tika izmantots pavisam citiem mērķiem - tā grozā ļāva iekāpt cilvēkiem, un grozs tika pacelts apmēram 30 metru augstumā, lai iekāpušie varētu aplūkot pilsētas panorāmu.
Instrukcija paredzēja, ka grozā drīkst atrasties ne vairāk kā četri pieauguši cilvēki, bet liktenīgajā brīdī tajā atradās 22 cilvēki, no kuriem vairākums bija bērni. Pacēlāja strēle neizturēja slodzi, un cilvēki nokrita uz asfalta.
Par Talsu traģēdijas nodarītā morālā kaitējuma kompensēšanu tiesā tika iesniegtas vairāk nekā desmit prasības. Vairākas no tām tagad ir izskatītas un tiesas spriedumi - stājušies spēkā.